MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Боротьба з ‘движухою’ та ‘погані написи про президента’. Дайджест російських протестів

05.01.2025   
Наші інформ.
Підлітки за ґратами, 10 тисяч справ про відмову від військової служби за рік, пікет у протигазі — “Меморіал” розповідає про різні способи протистояння росіян кривавій “движусі”, без якої, на думку Путіна, їм було б нудно.

Фото з соцмереж

Фото з соцмереж

26 грудня в холі однієї зі шкіл Санкт-Петербурга у холі вивісили фотографії членів Російського добровольчого корпусу Дениса Капустіна та Олексія Левкіна і додали до них підпис “герої Росії”. До навчального закладу викликали поліцію: як головну підозрювану силовики затримали 16-річну ученицю 8 класу. Їй інкримінують публічне виправдання або пропаганду тероризму. У Росії РДК заборонено і внесено до списку терористичних організацій.

*

У селищі Янтарний Калінінградської області двоє 18-річних хлопців зірвали зі стіни школи так званий “прапор Перемоги” з зображенням георгіївської стрічки, потім віднесли прапор у парк та пошкодили його. Світлогірський суд Калінінградської області заарештував їх до 18 лютого 2025 року за звинуваченням в “оскверненні прапора Перемоги”.

*

18-річний Антон Дунаєв розклеював на стінах будівель і стовпах листівки з прапором України та “з поганими написами про президента РФ”. Також він створив канал у месенджері, через який планував збирати дані про силовиків і надсилати їх в Україну, а ще заповнив анкету для участі в діяльності легіону “Свобода Росії”. Антона засудили до 8 років колонії загального режиму.

Інші переслідування

Суд призначив мешканцю Єкатеринбурга Дмитру Новікову штраф у 80 000 рублів за статтею про “дискредитацію” армії. Приводом для цього стали два антивоєнні пікети, які активіст провів наприкінці листопада і на початку грудня. Під час пікетів Дмитро тримав у руках плакати із зображенням зруйнованих українських міст та загиблих на війні жителів Уралу.

Дмитро Новіков, фото: SOTAvision

Дмитро Новіков, фото: SOTAvision

*

Житель Новосибірська 38-річний Микита Горбунов обговорював в особистому листуванні з двоюрідним братом вступ до легіону “Свобода Росії” (організація заборонена в РФ і визнана терористичною). Його заарештували й засудили до 9 років ув’язнення. Микиту визнали винним у “сприянні терористичній організації”, приготуванні до теракту, а також у вирощуванні конопель і замаху на їхній збут. Перед вироком Микита виступив з останнім словом: “Мене замовила держава Російська Федерація, а виконавцем мого вбивства призначена ФСБ РФ. Я впевнений, що не вийду з в’язниці живим. Мене отруїли невідомою речовиною”. Горбунов повідомив, що не може спати в СІЗО, пігулки та препарати йому не допомагають. Також він розповів, що оголосив голодування та тримав його 17 днів до суду.

Микита Горбунов, фото: SOTAvision

Микита Горбунов, фото: SOTAvision

*

Силовики переслідують 56-річного масажиста з Петербурга Йосипа Гелястанова через кілька пацифістських постів у соціальній мережі “ВКонтакте”. Суд у Хакасії призначив йому 110 тисяч рублів штрафу за “повторну дискредитацію армії”. Раніше (у червні 2022 року) його вже притягували до відповідальності за цією ж статтею, і тоді він виплатив 50 тисяч рублів штрафу.

Йосип Галестянов, фото: телеграм-канал

Йосип Гелястанов, фото: телеграм-канал "Активатика"

Пікети й мітинги

24 грудня житель Новосибірська одягнув протигаз та вийшов на одиночний пікет із плакатом “Зупиніть ядерну війну”. Інтернет-спільнота у соцмережі “ВКонтакте” “Ленінський район | Новосибірськ”, де з’явилися фотографії акції, стверджує, що для протестувальника це вже не перший пікет. На попередню акцію 11 грудня він також вийшов у протигазі та з таким же плакатом. 

Диверсії та саботажі

Невідомі активісти кинули пляшку із запальною сумішшю в офіс “Єдиної Росії” (російська панівна політична партія) в Архангельську. Як повідомив на своїй сторінці в соцмережах член партії Владислав Жгільов, всередині офісу була гуманітарна допомога, яку зібрали для російських військовослужбовців. У результаті пожежі вона згоріла.

Фото: Активатика

Фото: Активатика

*

Увечері 25 грудня в місті Гусь-Хрустальний Володимирської області автівка в’їхала в будівлю військкомату. Після зіткнення водій вийшов зі свого позашляховика й підпалив його. Чоловіка затримали, зараз він дає свідчення. Мер міста назвав водія “черговою жертвою українських шахраїв”.

Після початку війни з Україною в Росії зросла кількість підпалів військкоматів, будівель місцевих адміністрацій, відділів поліції. Деякі затримані прямо казали, що вони проти розв’язаної Росією війни, інші на виправдання повідомляли, що діяли за вказівкою третіх осіб. Російська влада звинувачує активістів у тероризмі та проводить судові процеси в закритому режимі, вважаючи за краще посилатися на дії шахраїв, ніж казати про невдоволення росіян війною.

Онлайн-протести

Групу “Суджа безкоштовні оголошення” заблоковано на території Росії на вимогу Роскомнагляду. В останні дні до блокування в групі виходили пости з критикою Путіна та його слів про те, що війна — це “двіжуха, без якої нам нудно”. Також у групі публікувалися заклики виходити на мітинги й вимагати від уряду розв'язання житлового питання для біженців із Суджанського району.

Відмова воювати

Правозахисна організація “Ідіть лісом” поділилася історією жителя Чувашії, який потрапив у зону бойових дій зі строкової служби в армії, але знайшов спосіб дезертувати. Він вистрілив собі в ногу, пройшов допити ФСБ у лікарні, але через деякий час його почала розшукувати військова поліція. За допомогою активістів з “Ідіть лісом” чоловіку вдалося покинути Росію.

*

За 2024 рік до російських військових судів надійшло 10 308 кримінальних справ про відмову від служби, повідомляє “Медиазона”. У 2023 році таких кримінальних справ було майже вдвічі менше. Ці дані видання зібрало зі сайтів гарнізонних та окружних військових судів Росії.

Інфографіка: Медиазона

Інфографіка: Медиазона

Інше

23 грудня активісти антивоєнного телеграм-каналу “Пермь 36,6” звернулися до прокуратури з вимогою перевірити дії шкіл, які 31 жовтня опублікували рекламу служби за контрактом у своїх групах у “ВКонтакте”. Активісти впевнені, що така реклама порушує Конституцію і закони “Про освіту” та “Про захист дітей від інформації, що завдає шкоди їм та їхньому розвитку”. У “Пермь 36,6” вважають, що реклама романтизує військову службу, але замовчує трагічні наслідки участі у війні.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися