MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Темна сторона російської науки

09.01.2025   
Тетяна Гриньова
Як російські наукові установи працюють на війну проти України і водночас є бажаними учасниками міжнародних научних проєктів.

Фото: CERN

Фото: CERN

На початку грудня Європейська організація з ядерних досліджень припинила співпрацю з РФ. На жаль, повідомляючи про це, журналісти спиралися на російське видання T-invariant, яке проти санкцій російської науки, або зарубіжні джерела, багато з яких висвітлюють негативні сторони припинення співпраці з російськими вченими. Це не допомагає усвідомити наслідки міжнародної співпраці російських наукових інституцій для російської війни проти України. Але їх треба знати, щоб інформувати світ про небезпеку такої співпраці не загальними словами, а фактами, які були б зрозумілі не лише науковцям, а й громадянам та політикам. Нижче наведені деякі з них, які відомі зараз.

У своєму новорічному привітанні президент Зеленський нагадав про ракетний обстріл лікарні Охматдит у Києві в липні 2024 року, а вранці на Різдво Україна зазнала масованого ракетного обстрілу, в результаті якого понад півмільйона харків’ян залишилися без світла. Що було спільного між цими двома атаками? Ракети, які використовуються в цих та багатьох інших атаках на Україну, розроблені конструкторським бюро “Радуга” в наукограді Дубна.

Саме там, y Дубнi, розташований Об’єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД). ХПГ писала нещодавно, що його вчені й надалі матимуть доступ до експериментальних установок у Європейській організації ядерних досліджень (ЦЕРН) y Женевi. Підкреслювалося також, що цей доступ “обмежений”. У реальності, ОІЯД був і залишається на даний момент організацією з найбільшою кількістю вчених, які мають доступ до ЦЕРНу. Більш ніж 300 вчених з ОІЯД разом із членами їхніх родин мають або зможуть отримати шенгенські візи для відвідування ЦЕРНу в Женеві, проживання поблизу у Франції чи Швейцарії та для подорожей по Європі. За останні шість місяців “обмеженого доступу” ця кількість зросла на 10%. Чому присутність вчених ОІЯД у ЦЕРНі й Женеві є проблемною?

SwissInfo i Le Monde називають регіон навколо Женеви “базовим табором для російських шпигунів”. ОІЯД тісно співпрацює з Федеральною службою безпеки Росії (ФСБ), з якою має спільні підприємства. Вчені ОІЯД, які працюють у підприємствах ФСБ, є членами міжнародних колаборацій, що дає що їм доступ до наукових центрів по всьому світу. Як було зазначено в недавній статті в Дзеркалі Тижня, вчені ОІЯД також беруть участь в експериментах в Національній лабораторії FermiLAB поблизу Чикаго та в Brookhaven національній лабораторії біля Нью-Йорка в СШA. ОІЯД також є учасником колайдера FAIR у Дармштадті у Німеччині, експерименту з пошуку темної матерії Darkside у підземній Національній лабораторії Гран-Сассо в Італії та експерименту RICOCHET у Греноблі у Франції.

Не тільки вчені ОІЯД можуть подорожувати, щоб брати участь у цих експериментах, але вчені з багатьох країн, навіть тих, які підтримують Україну (як Латвія, Франція, Німеччина, США, Південна Корея, та інші), все ще співпрацюють з ОІЯД. У 2023 році Німецький дослідницький фонд навіть профінансував три проєкти ОІЯД. Тоді як Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) фінансувало дослідницькі проєкти ОІЯД в окупованому Криму, як повідомляє Радіо Свобода.

Продовження співпраці з міжнародними дослідницькими організаціями дає ОІЯД можливість отримувати нові технології обчислювальної техніки, електронної та хімічної галузей, якими ОІЯД потім ділиться з російськими військово-промисловими підприємствами. Це так званий трансфер знань і технологій “подвійного призначення”. Ось чому майже 70 років тому ОІЯД було засновано в Дубні, поряд із ракетним конструкторським бюро “Радуга” та його заводом, що виготовляє ракети Х-101, Х-55, Х-59 та Х-69 (серед багатьох інших). У 2005 році ОІЯД ініціював створення великої спеціальної економічної зони в Дубні, де розміщено багато інших підприємств, що спеціалізуються на виробництві військових безпілотників, електронних компонентів, технічних тканин та іншого обладнання для російської війни в Україні, про які детально йшлося в моїй статті у Світі. ОІЯД також тісно співпрацює з Курчатовським інститутом і корпорацією “Росатом”, які є основними гравцями в цивільних і військових ядерних програмах pосії.

Російські вчені не тільки займаються науковим шпигунством для досягнення цілей Кремля, але й діляться своїми знаннями з Іраном і Північною Кореєю. Особлива економічна зона Дубна підписала угоду про співпрацю з Іраном у 2023 році та приймала міністерський візит Північної Кореї у квітні 2024 року з метою розширення співпраці.

У 1995 році ОІЯД заснував Дубенський державний університет, де вчені та інженери ОІЯД готують кадри не лише для військових підприємств у Дубні, а й з 2023 року за спеціальною програмою підготовки інженерів-електронників для Ірану.

Все вищесказане свідчить про “soft power” (м’якy силy) російської науки зокрема тому, що маловідомі факти співпраці з ФСБ і внесок російських вчених у військові проєкти. Це дає вченим ОІЯД та інших інститутів pосії можливість брати участь у міжнародних наукових проєктах і подорожувати без будь-яких обмежень для отримання знань про нові технології. Нещодавній репортаж ICTV про ОІЯД дуже допоміг поширити інформацію, але потрібно більше відомостей про реальне призначення ОІЯД та інших російських наукових організацій як в Україні, так і за кордоном.

Зупинити наукове шпигунство російської федерації можуть лише комплексні санкції проти таких наукових інститутів, як ОІЯД, і його партнерів: Національного наукового центру Курчатовського інституту та Росатому не тільки від України, а й від її партнерів.

 Поділитися