MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

ООН: в останні місяці зросла кількість повідомлень про страти українських військовополоненихРозстріли полонених — щонайменше десять загиблихЧергові розстріли військовополонених як доказ геноцидної політики РФСтрати українських військовополонених — правоохоронці відкрили майже пів сотні кримінальних провадженьСистемні страти: росіяни знову розстріляли полоненихВлітку на Вовчанському агрегатному заводі росіяни стратили чотирьох українських полоненихНаймасовіша страта: правоохоронці розслідують ймовірний розстріл окупантами 16 військовополоненихМеч у спину: правоохоронці розслідують імовірну страту українського військовополоненогоНе поодинокі випадки, а система: окупанти розстріляли українських військовополоненихРозстріл українських військовополонених: прокуратура почала розслідування

Росіяни знову розстріляли військовополонених

23.01.2025   
Ірина Скачко
Страту щонайменше шістьох українських воїнів окупанти зафіксували на відео власноруч. Офіс Генпрокурора розпочав розслідування, а Омбудсман звернувся до ООН і Червоного Хреста.

Depositphotos

Depositphotos

Шістьох наших військовослужбовців, які склали зброю, розстрілюють в спину. Такий відеозапис розійшовся інтернетом.

“Відео обривається, коли на землі лежить сьомий воїн, його доля невідома, — написав Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. — Розстріл кожного із полонених відбувається на очах у інших побратимів. При цьому окупанти наказують їм ‘лежати та закрити рот’, а ‘оператор’ злочину озвучує ‘Один — мій’, а згодом видно, як він випускає низку куль у спину одному з військовополонених”.

В прокуратурі роз’яснили, на якій ділянці фронту міг статися розстріл: “За попередніми даними, під час штурму позицій українських військ на Донеччині окупанти захопили в полон шістьох військовослужбовців Сил оборони України та в подальшому розстріляли”.

Українські правоохоронці почали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом вчинення воєнного злочину, що спричинило загибель людей (ч. 2 ст. 438 КК України).

Тим часом Омбудсман Дмитро Лубінець вже вкотре надіслав інформацію по воєнний злочин до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста. “Відсутність відповідальності перетворила злочин у системність”, — наголосив він.

Нагадаємо, у грудні в інтервʼю “Українській правді”, Дмитро Лубінець розповів, що протягом минулого року було підтверджено 109 випадків, коли окупанти розстрілювали українських військовополонених. Загальна ж кількість підтверджених страт становить 177. Тобто протягом 2024 року ворог підступно вбив вдвічі більше полонених, ніж за два попередні роки. При цьому, наголосив Омбудсман, Червоний Хрест так жодного разу й не звинуватив Російську Федерацію у стратах чи катуванні військовополонених.

Моніторингова місія ООН в Україні в останній доповіді теж зафіксувала значне зростання кількості повідомлень про розстріли росіянами українських воїнів, які здалися в полон. В ООН проаналізували подібні випадки за період з 1 вересня до 30 листопада 2024 року і дійшли висновку: щонайменше 19 інцидентів, пов’язаних із вбивством 62 осіб, заслуговують на довіру. Також в УВКПЛ перевірили страти 11 українських військовополонених, про які було відомо раніше. Загалом з 24 лютого 2022 року і до кінця осені 2024 року в ООН верифікували страту росіянами 68 українських військовополонених.

У листопаді минулого року начальник управління Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора Денис Лисенко заявляв, що правоохоронці порушили 49 кримінальних проваджень за фактами страти 124 українських військовополонених. Він розповів, що левова частка цих злочинів — 80% — сталися саме у 2024 році.

За словами колишнього Генерального прокурора України Андрія Костіна, страти українських військовополонених є цілеспрямованою політикою РФ, метою якої є знищення українського народу.

За інформацією Американського інституту вивчення війни (ISW), “російські командири, ймовірно, потурають, заохочують або прямо наказують страчувати українських військовополонених”. Про те, що дозвіл на страти може бути “спущеним згори”, свідчать також радіоперехоплення та інформація від російських військовополонених. Наприклад, 18 листопада Головне управління розвідки оприлюднило аудіозапис, у якому російський командир наказує підлеглим: “Пленного сразу двухсоть” (рос.). Журналісти CNN у вересні минулого року також оприлюднили радіоперехоплення, де російський командир із позивним “Турок” наказує підлеглому “Малому” “обнулити” полонених.

Крім того, як звертають увагу експерти ISW, російські військові блогери прославляють ці страти, роблять з воєнних злочинів культурну норму, гідну виправдання та схвалення російським суспільством. Більшість цих блогерів мають підтримку в найвищих владних колах РФ: “Телеграм-канал ‘Рыбарь’, який радів розстрілу військовополонених, отримав нагороди від Кремля та має близько 1,3 мільйона підписників станом на цю публікацію, а засновник ‘Рыбаря’ Михайло Звінчук регулярно виступає на російському державному телебаченні, щоб коментувати війну в Україні”.

Нагадаємо, 22 грудня стало відомо про ймовірний розстріл чотирьох українських військовослужбовців 110 окремої механізованої бригади, що здалися в полон на Времівському напрямку фронту (Волноваський район Донеччини).

Розстріл військовополонених є серйозним порушенням Женевської конвенції про поводження з військовополоненими та класифікується як тяжкий міжнародний злочин.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися