Меч у спину: правоохоронці розслідують імовірну страту українського військовополоненого
За інформацією Офісу Генпрокурора, ймовірна страта українського захисника росіянами сталася на покровському напрямку, у місті Новогродівка.
“На зображенні у вбитого військовослужбовця відсутнє екіпірування та липка стрічка на одній з рук”, — зауважують правоохоронці.
Журналісти Суспільного, разом із аналітиками VoxCheck, дослідили фото. На ньому, зокрема, видно підбитий БТР та уламки біля пішохідного переходу. Спеціалістам вдалося встановити, що страта, дійсно, відбулася в Новогродівці, у вересні. Більш точну дату та особу загиблого наразі встановити не вдалося.
Правоохоронці розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).
“Злочинний режим продовжує цілеспрямовану політику зі знищення всього українського, демонструючи на увесь світ свою надзвірячу жорстокість та цинічно зневажаючи будь-які цінності та норми цивілізованого світу. Наша мета — знайти і покарати кожного, хто причетний до цих злочинів. Світ має бачити звірства окупантів і рішуче реагувати на кожен такий випадок. Лише спільними зусиллями ми можемо покарати це зло”, — заявив Генеральний прокурор Андрій Костін.
Уповноважений у Верховній Раді України з прав людини Дмитро Лубінець вже звернувся до міжнародних організацій, МКЧХ та ООН із закликом зафіксувати чергове порушення прав людини зі сторони Росії.
“Рівень варварства й кровожерливості неможливо осягнути. Такі дії є грубим порушенням Женевської конвенції про поводження з військовополоненими! Скільки ще світ дивитиметься, як Росія відкрито демонструє зневагу до будь-яких норм і законів? — написав Омбудсман. — Окремо наголошу, що такі показові страти направлені на деморалізацію українського суспільства. Однак бачачи такі дії, ми повинні ставати ще більш рішучими у боротьбі проти агресора”.
Від початку повномасштабного вторгнення українські правоохоронні органи відкрили 36 кримінальних проваджень за фактами можливої страти військовополонених на полі бою. У цих провадженнях ідеться про загибель щонайменше 84 українських вояків.
Нагадаємо, на початку серпня стало відомо одразу про кілька випадків страти росіянами українських військовополонених, зокрема на Донеччині: на Торецькому напрямку та в Покровському районі. Також цього року вбивства полонених окупантами фіксували під Роботиним на Запоріжжі, в Кринках на Херсонщині, під Бахмутом, в Авдіївці та Веселому на Донеччині тощо.
Як заявляють в Офісі Генпрокурора, такі випадки мають системний характер. Враховуючи їхню кількість та розповсюдженість по всій лінії фронту, можна говорити про те, що воєнні злочини військовослужбовці РФ вчиняють зі згоди або навіть за наказом свого командування.
Так, наприклад, нещодавно журналісти CNN розповіли, що отримали від української розвідки перехоплені розмови між російським командиром із позивним “Турок” і його підлеглим “Малим”: “Турок” наказує вбити полонених — “обнулити”.
“Їх (страт — ред.) багато. Є закономірність. Вона передбачає щонайменше схвалення або наказ не давати пощади, — заявив журналістам CNN неназваний співрозмовник з ООН. — Поодинці такі вбивства є воєнними злочинами, а всі разом вони можуть становити злочин проти людяності”.
Згідно з опублікованим у березні цього року звітом Моніторингової місії ООН, РФ неодноразово порушувала міжнародне гуманітарне право щодо комбатантів, які перебувають у полоні. Лише за три зимові місяці міжнародні спостерігачі зафіксували щонайменше 12 випадків позасудових страт наших військових. Відтоді ця кількість, на жаль, значно зросла.
Вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин.