Європарламент засудив використання Росією дезінформації для виправдання війни в Україні
“Текст, ухвалений парламентом, відкидає історичні заяви російського режиму, які підривають історію та національну ідентичність України, як марні спроби виправдати незаконну війну, що триває. Він також засуджує неспроможність Росії встановити відповідальність за радянські злочини, а також за придушення спроб проведення історичних досліджень і проведення публічних дебатів з цих питань. Саме така практика сприяла здатності московського режиму відроджувати імперіалістичну політику та інструменталізувати історію для злочинних цілей”, — йдеться в повідомленні на сайті Європейського парламенту. Резолюцію підтримала більшість — за неї віддали 480 голосів. Проти виступили 58 депутатів, ще 48 — утрималися.
Засудження війни та маніпуляцій
Парламентарі знову засудили російське вторгнення в Україну та закликали РФ негайно припинити військові дії та повністю та беззастережно вивести всі сили з міжнародно визнаної території України, а також припинити примусову депортацію українського цивільного населення та звільнити всіх затриманих і депортованих українців, особливо дітей.
Водночас документ наголошує, що агресія Росії проти України є не ізольованим актом, а продовженням її імперіалістичної політики, яка включала війну проти Чечні та військову агресію проти Грузії у 2008 році, а також окупацію Криму та початок війни на Донбасі у 2014 році.
Початку повномасштабної загарбницької війни Росії проти України передувало кілька публічних заяв президента РФ, в яких він намагався виправдати застосування сили за допомогою історичного ревізіонізму, неправдивих заяв і нелегітимних вимог щодо визнання російських інтересів в Україні та інших сусідніх країнах.
Спроби Росії спотворити історію України підривають колективну пам’ять та ідентичність Європи в цілому та становлять загрозу історичній правді, демократичним цінностям і миру в Європі, йдеться в резолюції. Європейський парламент закликає держави, які є членами ЄС, збільшити інвестиції в освіту та дослідження спільної історії Європи та європейської пам’яті, а також підтримувати проєкти, які сприяють кращому розумінню впливу поділу Європи під час холодної війни. Депутати закликали заборонити в усьому ЄС використання як нацистських, так і радянських комуністичних символів, а також символів російської агресії проти України.
РФ не визнає злочини, скоєні Радянським Союзом
Європейський парламент засуджує неспроможність Російської Федерації встановити відповідальність за радянські злочини. Російська влада навмисно перешкоджає історичним дослідженням, відмовляючи в доступі до радянських архівів і закриваючи їх. Ба більше, законодавство РФ передбачає кримінальну відповідальність за правдиве зображення радянських і російських злочинів і карає тих, хто розслідує радянські злочини.
Безкарність і відсутність фактично точних історичних і публічних дебатів і освіти сприяли здатності нинішнього російського режиму відродити імперіалістичну політику та інструменталізувати історію для своїх злочинних цілей.
Резолюція засуджує переслідування, примусове закриття та ліквідацію організацій громадянського суспільства, які розслідують радянські злочини або злочини нинішнього режиму, — зокрема Міжнародного Меморіалу, Правозахисного Центру Меморіал, Московської Гельсінської Групи, Сахаровського Центру.
Боротьба з дезінформацією
“Росія розгорнула широку дезінформаційну кампанію історичного ревізіонізму з метою заперечити українську національну ідентичність, державність та саме існування України, а також з метою виправдання своїх претензій на виключні сфери впливу. Це нагадує, як Радянський Союз домовився з нацистською Німеччиною і окупував частину Польщі та Румунії, а також Естонію, Латвію, Литву та Україну за пактом Молотова — Ріббентропа, — наголошує Резолюція. — …Сьогодні Росія становить особливу загрозу для Польщі та країн Балтії та їхнього суверенітету через цей тип історичного ревізіонізму”.
Депутати Європарламенту закликали ЄС та держави, які входять до його складу, координувати свої зусилля для швидкої та суворої протидії російській дезінформації та іноземній інформаційній маніпуляції. Вони зазначили, що необхідно активно просувати медіаграмотність та підтримувати якісні медіа, а також досліджувати нові гібридні технології впливу, які застосовує РФ.
Крім того, резолюція закликає ЄС розширити санкції проти російських ЗМІ, які проводять дезінформаційні кампанії та підтримують агресивну війну Росії проти України.
Вплив соцмереж
Європарламент висловлює глибоку стурбованість через нещодавні заяви керівництва Meta та X (колишній Twitter) про пом’якшення їхніх правил щодо перевірки фактів і модерації. Адже є ризик, що це сприятиме російській кампанії дезінформації по всьому світу. Резолюція закликає держави — члени ЄС суворо дотримуватися Закону про цифрові послуги як важливої частини боротьби з російською дезінформацією.
Водночас, йдеться в документі, громадяни ЄС мають критично оцінювати інформацію, яку отримують, і ставити під сумнів її походження та цілі — особливо якщо ця інформація стосується російських наративів, Також європейцям радять перевіряти факти, використовуючи різноманітні та надійні джерела, щоб протистояти спробам маніпуляції з боку іноземних зловмисників.
Церква і рашизм
Резолюція засуджує використання Москвою православної релігії в геополітичних цілях, зокрема через інструменталізацію Російської православної церкви (Московського патріархату) як важеля впливу та здійснення контролю над православним населенням в Україні, Грузії, Молдові, Сербії та інших країнах.
Крім того, Європарламент — у відповідь на заяву Верховної Ради України від 2 травня 2023 року щодо ідеології “рашизму” — засуджує націоналістичну імперіалістичну ідеологію, політику та практику нинішнього російського режиму та наголошує на їх несумісності з міжнародним правом і європейськими цінностями.
Нагадаємо, у жовтні 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи визнала чинний режим у РФ диктатурою і закликала держави-члени організації “визнати Володимира Путіна нелегітимним після закінчення його нинішнього президентського терміну”.
А минулого року 74 члени ПАРЄ одноголосно ухвалили резолюцію “Зниклі безвісти, військовополонені та цивільні в ув’язненні внаслідок агресії Російської Федерації проти України”, у якій засудили жахливі умови, в яких перебувають полонені, а також відсутність у РФ бажання комунікувати з міжнародними органами і рідними українців, які перебувають у російських тюрмах.
