MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ПАРЄ визнала чинний російський режим диктатурою

13.10.2023   
Марина Гарєєва
Депутати ПАРЄ також закликали “визнати Володимира Путіна нелегітимним після закінчення його нинішнього президентського терміну”. Про ці та інші рішення Парламентської асамблеї Ради Європи — в статті Харківської правозахисної групи.

Ілюстративне зображення. © Gleb Garanich.

Ілюстративне зображення. © Gleb Garanich.

Режим диктатури в РФ 

13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи визнала диктатурою чинний режим у РФ і закликала держави-члени організації “визнати Володимира Путіна нелегітимним після закінчення його нинішнього президентського терміну”. Європарламентарі також закликали припинити будь-які контакти з Путіним, за винятком контактів з гуманітарних питань або задля досягнення миру. 

За резолюцію проголосували 43 депутати ПАРЄ, при цьому жодний учасник голосування не проголосував проти і не утримався.

Як зазначено в резолюції, безконтрольна президентська влада Володимира Путіна, який керує країною як президент чи прем’єр-міністр з 2000 року, фактично перетворила Російську Федерацію на диктатуру.

У ПАРЄ наголосили, що російська агресія проти України свідчить про те, що диктатури “становлять загрозу міжнародному миру та безпеці”, а також загрожують територіальній цілісності та політичній незалежності сусідів диктаторських країн. З огляду на це відновлення демократії в Росії відповідає інтересам не лише російського народу, а і Європи, і всього світу.

Наостанок, Парламентська асамблея вчергове підтвердила, що підтримує створення міжнародного кримінального трибуналу, необхідного для притягнення до відповідальності російського керівництва, включно з Володимиром Путіним. Прикметно, що європарламентарі згадали незаконну спробу анексії Криму, війну в Донецькій та Луганській областях України та збиття боїнга MH17.

Нагадаємо, що 25 січня 2023 Європейський суд з прав людини оприлюднив проміжний вердикт у так званій “великій справі щодо Донбасу”. Рішення суду чітко окреслило початок російської збройної агресії та встановило відповідальність Росії за правопорушення, вчинені на підконтрольних їй територіях. У своєму рішенні ЄСПЛ підтвердив низку ключових моментів, а саме те, що з квітня 2014 року Росія здійснює військове вторгнення до Донецької та Луганської областей; з травня 2014 року контроль РФ на окупованих територіях став абсолютним: від 11 травня 2014 року саме Росія, а не так звані “сепаратисти”, здійснювала ефективний контроль над окупованими нею територіями Донецької та Луганської областей; влітку 2014 року Російська Федерація розпочала повномасштабне перекидання військ на схід України. У ЄСПЛ також вирішили, що Російська Федерація несе відповідальність за те, що відбувалося на окупованих нею територіях. Зокрема, ЄСПЛ визнав частково прийнятною до розгляду справу щодо відповідальності РФ за систематичні порушення прав людини на територіях України, які перебували під російською окупацією. Детальніше про це рішення ЄСПЛ можна почитати у статті Харківської правозахисної групи, доступній за посиланням.

Міжнародний спеціальний трибунал і злочин агресії

Як зазначали журналісти DW, європарламентарі закликали якомога швидше створити механізм притягнення до відповідальності російського керівництва за розв’язання війни проти України. Аби це забезпечити, країни, які опікуються цим питанням, мають у стислі терміни “дійти згоди щодо юридичної форми спеціального міжнародного трибуналу для злочину агресії”, залагодити питання його міжнародної легітимності та “мінімізувати потенційні юридичні проблеми, зокрема щодо можливого використання ключовими підозрюваними особистого або функціонального імунітету”, цитують журналісти української редакції DW резолюцію Парламентської Асамблеї Ради Європи, ухвалену 12 жовтня у Страсбурзі.

Члени ПАРЄ також звернулися до держав-членів статуту МКС і закликали заарештувати Путіна, коли той потрапить під їхню юрисдикцію, зауважила голова постійної делегації України в ПАРЄ Марія Мезенцева на своїй фейсбук-сторінці. Вона також нагадала, що нещодавно Вірменія ратифікувала Римський статут, й відзначила, що кількість країн, які можуть заарештувати Володимира Путіна та Львову-Бєлову, зростає.

Геноцидна війна та інші злочини РФ

В резолюції від 12 жовтня депутати ПАРЄ також зазначили, що Російська Федерація веде геноцидну війну.

Прихований характер деяких злочинів, які скоюють російські окупанти в Україні, зокрема депортація українських дітей і сексуальне насильство, а також риторика представників російської влади, “свідчать про спробу Російської Федерації знищити український народ, ведучи проти нього геноцидну війну”, цитують резолюцію ПАРЄ журналісти української редакції DW.

Журналісти також підкреслили, що в резолюції зазначено, що агресія РФ в Україні триває понад дев’ять років, а окупаційна влада, підконтрольна Кремлю, примусово депортує українських дітей. “Десятки тисяч мирних громадян зникли безвісти або були незаконно викрадені, вивезені у фільтраційні табори та позбавлені волі”, — мовиться в резолюції. При цьому близько двох тисяч з-поміж постраждалих від насильницьких зникнень старші 70 років.

Щобільше, розпочавши повномасштабне військове вторгнення, Росія “без вагань використовує як зброю енергетику, екоцид, економічні важеліпаспортизацію громадян України <…> та фейкові незаконні вибори та референдуми” на тимчасово окупованих територіях України. Європарламентарі переконані, що усі ці факти свідчать про те, що російський режим веде проти українського народу “геноцидну війну”. 

28-го серпня правозахисна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, де обґрунтовується, що Росія вчинила геноцид в українському Маріуполі. Своєю чергою один зі співавторів подання до МКС Михайло Романов детально пояснював, чому поняття геноциду потребує перегляду

У ПАРЄ висловили солідарність з усіма жертвами насильницьких зникнень та їхніми родинами. Європарламентарі закликали міжнародну спільноту вимагати від російської влади список незаконно утримуваних українців та українок, негайно та безумовно звільнити людей і ліквідувати так звані “фільтраційні табори”.

Нагадаємо, що лише з 24 лютого 2022 року до 23 травня 2023-го Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало 864 випадки свавільних затримань цивільних, вчинених представниками РФ. Моніторингова комісія ООН підтверджувала, що на окупованих РФ територіях України росіяни свавільно затримували та катували людей. Деяких людей страчували без суду і без слідства: в ООН задокументували 77 випадків свавільних страт: було страчено 72 чоловіки та п’ятеро жінок, інші люди зникали безвісти. 

Визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом

Зважаючи на те, що цілеспрямована агресія РФ проти України є “трагічним нагадуванням про попередню спробу знищення української нації”, у ПАРЄ вирішили визнати Голодомор 1932–1933 років актом геноциду, що мав на меті “зруйнувати основи української нації, мови та культури”. Парламентська асамблея закликала парламенти держав-членів Ради Європи та інші парламенти, які ще досі не визнали Голодомор геноцидом, наслідувати її приклад.

В інтерв’ю “Це було за Сталіна, це відбувається за Путіна” директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров детально розповідав про особливості доведення злочину геноциду й дивні рейки історії, які подекуди зводять евакуаційний потяг Людства у темне провалля смертей, породжене злом безкарності.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися