ПАРЄ визнала чинний російський режим диктатурою
Режим диктатури в РФ
13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи визнала диктатурою чинний режим у РФ і закликала держави-члени організації “визнати Володимира Путіна нелегітимним після закінчення його нинішнього президентського терміну”. Європарламентарі також закликали припинити будь-які контакти з Путіним, за винятком контактів з гуманітарних питань або задля досягнення миру.
За резолюцію проголосували 43 депутати ПАРЄ, при цьому жодний учасник голосування не проголосував проти і не утримався.
Як зазначено в резолюції, безконтрольна президентська влада Володимира Путіна, який керує країною як президент чи прем’єр-міністр з 2000 року, фактично перетворила Російську Федерацію на диктатуру.
У ПАРЄ наголосили, що російська агресія проти України свідчить про те, що диктатури “становлять загрозу міжнародному миру та безпеці”, а також загрожують територіальній цілісності та політичній незалежності сусідів диктаторських країн. З огляду на це відновлення демократії в Росії відповідає інтересам не лише російського народу, а і Європи, і всього світу.
Наостанок, Парламентська асамблея вчергове підтвердила, що підтримує створення міжнародного кримінального трибуналу, необхідного для притягнення до відповідальності російського керівництва, включно з Володимиром Путіним. Прикметно, що європарламентарі згадали незаконну спробу анексії Криму, війну в Донецькій та Луганській областях України та збиття боїнга MH17.
Міжнародний спеціальний трибунал і злочин агресії
Як зазначали журналісти DW, європарламентарі закликали якомога швидше створити механізм притягнення до відповідальності російського керівництва за розв’язання війни проти України. Аби це забезпечити, країни, які опікуються цим питанням, мають у стислі терміни “дійти згоди щодо юридичної форми спеціального міжнародного трибуналу для злочину агресії”, залагодити питання його міжнародної легітимності та “мінімізувати потенційні юридичні проблеми, зокрема щодо можливого використання ключовими підозрюваними особистого або функціонального імунітету”, цитують журналісти української редакції DW резолюцію Парламентської Асамблеї Ради Європи, ухвалену 12 жовтня у Страсбурзі.
Члени ПАРЄ також звернулися до держав-членів статуту МКС і закликали заарештувати Путіна, коли той потрапить під їхню юрисдикцію, зауважила голова постійної делегації України в ПАРЄ Марія Мезенцева на своїй фейсбук-сторінці. Вона також нагадала, що нещодавно Вірменія ратифікувала Римський статут, й відзначила, що кількість країн, які можуть заарештувати Володимира Путіна та Львову-Бєлову, зростає.
Геноцидна війна та інші злочини РФ
В резолюції від 12 жовтня депутати ПАРЄ також зазначили, що Російська Федерація веде геноцидну війну.
Прихований характер деяких злочинів, які скоюють російські окупанти в Україні, зокрема депортація українських дітей і сексуальне насильство, а також риторика представників російської влади, “свідчать про спробу Російської Федерації знищити український народ, ведучи проти нього геноцидну війну”, цитують резолюцію ПАРЄ журналісти української редакції DW.
Журналісти також підкреслили, що в резолюції зазначено, що агресія РФ в Україні триває понад дев’ять років, а окупаційна влада, підконтрольна Кремлю, примусово депортує українських дітей. “Десятки тисяч мирних громадян зникли безвісти або були незаконно викрадені, вивезені у фільтраційні табори та позбавлені волі”, — мовиться в резолюції. При цьому близько двох тисяч з-поміж постраждалих від насильницьких зникнень старші 70 років.
Щобільше, розпочавши повномасштабне військове вторгнення, Росія “без вагань використовує як зброю енергетику, екоцид, економічні важелі, паспортизацію громадян України <…> та фейкові незаконні вибори та референдуми” на тимчасово окупованих територіях України. Європарламентарі переконані, що усі ці факти свідчать про те, що російський режим веде проти українського народу “геноцидну війну”.
У ПАРЄ висловили солідарність з усіма жертвами насильницьких зникнень та їхніми родинами. Європарламентарі закликали міжнародну спільноту вимагати від російської влади список незаконно утримуваних українців та українок, негайно та безумовно звільнити людей і ліквідувати так звані “фільтраційні табори”.
Визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом
Зважаючи на те, що цілеспрямована агресія РФ проти України є “трагічним нагадуванням про попередню спробу знищення української нації”, у ПАРЄ вирішили визнати Голодомор 1932–1933 років актом геноциду, що мав на меті “зруйнувати основи української нації, мови та культури”. Парламентська асамблея закликала парламенти держав-членів Ради Європи та інші парламенти, які ще досі не визнали Голодомор геноцидом, наслідувати її приклад.
В інтерв’ю “Це було за Сталіна, це відбувається за Путіна” директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров детально розповідав про особливості доведення злочину геноциду й дивні рейки історії, які подекуди зводять евакуаційний потяг Людства у темне провалля смертей, породжене злом безкарності.