MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Між життям і смертю

24.02.2025   
Марина Гарєєва
Крім туберкульозу легень, у кримського політв’язня Тофіка Абдулгазієва розвинувся туберкульоз лімфовузлів.

Тофік Абдулгазієв. Фото: “Кримська солідарність”.

Тофік Абдулгазієв. Фото: “Кримська солідарність”.

23 лютого цього року про це повідомила Аліє Куртаметова, дружина політвʼязня.

Пані Аліє наголосила, що упродовж тривалого часу вона не могла домогтися від адміністрації тюремної лікарні опису досліджень, аналізів і обстежень її чоловіка. Про лікування, яке Тофіку надавали у російській тюремній лікарні, також не можна було дізнатися.

“За чотири місяці мені нарешті надійшов лист із вкладеними довгоочікуваними файлами. Оскільки я не маю відповідних знань для розуміння медичних термінів, я проконсультувалася зі своїм фахівцем і дізналася всю картину здоров’я Тофіка. Розшифровка мене шокувала”, — написала пані Аліє у фейсбуці.

Аліє Куртаметова розповіла, що її чоловіку діагностували “дисемінований туберкульоз легень з ураженням ВГЛВ (внутрішньогрудні лімфатичні вузли) у фазі розсмоктування та ущільнення”. Інакше кажучи, на додачу до туберкульозу легень у Тофіка Абдулгазієва розвинувся туберкульоз лімфовузлів.

Медична фахівчиня, до якої дружина політвʼязня звернулася за розшифровкою, пояснила, що на тлі туберкульозу легень у Тофіка Абдулгазієва запалилися та почали гнити лімфатичні вузли. Така стадія захворювання зустрічається нечасто та має вкрай тяжкий перебіг.

З огляду на умови утримання політв’язня він знову опинився за крок до смерті, наголосила пані Аліє.

Аліє Куртаметова також зауважила, що вже упродовж 11 місяців Тофік приймає лікувальні препарати від туберкульозу. “З таким навантаженням я навіть боялася уявити, в якому стані його печінка”, — написала пані Аліє.

Дружина політвʼязня наголосила, що російське “правосуддя” вирішило, що Тофік здоровий і може відбувати покарання в суворих умовах утримання, хоча лікарі одноголосно стверджують, що з таким діагнозом Абдулгазієва мали б звільнити.

“Нещодавня радість від того, що чоловік набрав вагу, почав нормально розмовляти й навіть жартувати, тривала недовго. Хоча нинішній стан був цілком очікуваний — йому не можна залишатися в тих умовах, в яких він зараз перебуває. Постійна вологість, відсутність нормального харчування, щоденний моніторинг стану й багато інших факторів можу перерахувати, та чи має [це] сенс”, — поділилася пані Аліє у фейсбуці.

Передісторія

На початку цього лютого пані Аліє писала, що їй телефонував чоловік і казав про погіршення стану здоровʼя. Тофік Абдулгазієв розповідав, що упродовж тижня він мав підвищену температуру й погано почувався. Російські лікарі дали йому лише противірусне, хоча політвʼязень потерпав від сильного кашлю та не міг дихати. Аліє Куртаметова наголошувала, що упродовж двох місяців вона надсилала запити до лікарні, аби їй надали медичні документи й аналізи чоловіка та призначене йому лікування. Коли пані Аліє телефонувала до лікарні, їй казали, буцімто все добре, а її чоловіку кращає... Дружина політвʼязня наголошувала, що Тофік потребує належного догляду та харчування, які неможливо отримати в умовах російського увʼязнення. 

На початку минулого серпня суд у російському Челябінську відмовився звільнити важкохворого кримського політвʼязня Тофіка Абдулгазієва. “Суддя Калашніков вирішив, що утримання у сирих камерах хворого на туберкульоз Тофіка є цілком доречним. Ба більше, на зауваження адвоката щодо значної втрати ваги у засудженого суддя скептично відповів: ‘Ну не в санаторії перебуває’. Тобто втрата сорока кілограмів ваги через неналежні умови утримання, що спричинили страшні хвороби, — це нормально”, — писала дружина Абдулгазієва Аліє Куртаметова 6 серпня 2024 року. Пані Аліє також відмічала, що Металургійний районний суд міста Челябінська розглядав клопотання адвокатів усього 10 хвилин…

Нагадаємо, що Тофіка Абдулгазієва (активіста “Кримської солідарності”, звукооператора, учасника проєкту “Кримське дитинство”) заарештували у березні 2019 року та засудили у справі за буцімто участь у “терористичній” організації “Хізб ут-Тахрір”. Терористична країна засудила Абдулгазієва до 12 років у колонії суворого режиму. У липні 2023-го Абдулгазієва етапували до в’язниці у Верхньоуральську Челябінської області РФ. Після етапування політвʼязень почав стрімко втрачати вагу. Крім того, він постійно скаржився на сильний біль у суглобах. У березні 2024-го стан здоров’я Абдулгазієва різко погіршився. У критичному стані його вивезли до тюремної туберкульозної лікарні №3 в Челябінську. За два тижні політвʼязень опинився у реанімації. Згодом в Абдулгазієва виявили низку хвороб: туберкульоз, двосторонню пневмонію, малий лівосторонній гідроторакс (рідину у легенях), анемію, синдром сполучнотканинної дисплазії з ураженням мітрального клапана (хворобу серця), хронічну серцеву недостатність, гастрит, нефролітіаз (камені у нирках). Згідно з російським законодавством, деякі з цих хвороб є у переліку таких, що звільняють людину від тримання під вартою. З огляду на це минулого квітня захист кримського політв’язня скерував до суду клопотання з вимогою до Федеральної служби виконання покарань звільнити Абдулгазієва.

Загальний контекст

Ми неодноразово писали, що Росія не лише незаконно “судить” і вивозить на власну територію громадян України, а й не надає полоненим належної медичної допомоги, хоча, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких РФ безпідставно утримує у в’язницях, прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право на життя.

24 лютого 2025 року, за три роки після повномасштабного нападу Росії, спецдоповідачка ООН з питань прав людини в Росії, лавреати Нобелівської премії миру й правозахисники зустрілися під час пресконференції кампанії “People first!”, де закликали до негайного звільнення всіх бранців війни Росії проти України.

“Наш заклик простий: поставте людей на перше місце. Поки тривають підготовки до переговорів про припинення війни, пріоритетом будь-яких домовленостей має бути звільнення бранців та обмін полоненими”, — наголошують ініціатори кампанії. За покликаннями можна переглянути пресконференцію та більше довідатися про кампанію “People first!” (“Перш за все — люди!”).

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися