Незаконно ув’язнений Сервер Мустафаєв скаржиться на біль у попереку та псоріаз
Рентген, на який треба чекати місяцями
Сервер Мустафаєв, правозахисник і колишній координатор “Кримської солідарності”, якого РФ незаконно засудила до 14 років ув’язнення, скаржиться на біль у попереку та псоріаз. Про це журналістам “Кримської солідарності” сповістила його дружина, Майє Мустафаєва, яка мала змогу поспілкуватися з чоловіком під час тривалого побачення. Нагадаємо, що зараз пана Сервера утримують у виправній колонії №1 Тамбова.
Політвʼязень розповів дружині, що у бараці суворих умов утримання (СУУ) в нього з’явився біль у попереку. Після прийому у невропатолога Мустафаєву призначили уколи й рентген. Щобільше, лікарка тюремної лікарні зазначила, що після рентгену Серверу потрібно повторно прийти на прийом. Попри це вже упродовж двох місяців Мустафаєву не роблять обстеження. Пан Сервер припустив, що зможе потрапити до лікарки аж за кілька місяців після того, як зроблять рентген.
Мустафаєв також розповів дружині, що у виправній колонії бракує фахівців. Оскільки в установі немає власних лікарів, людей записують на прийом — виникає величезна черга. Через це засуджені можуть потрапити на огляд лікаря, коли від моменту запису мине від п’яти до восьми місяців.
Пан Сервер також повідомив, що його турбують лущення шкіри, які виникли на ліктях і на обличчі. Політвʼязень припускає, що це може бути початкова стадія псоріазу, яка почалася через “нерви та стрес”. На щастя, поки захворювання вдається лікувати власними медикаментами.
Політвʼязень також розповів дружині, що в колонії на нього вчиняють психологічний тиск через те, що його засудили за статтею про участь у “терористичній організації”. “Конкретно в тому управлінні, де він перебуває, до нього ставляться жорсткіше під приводом своєї безпеки [мається на увазі безпека колонії], — каже пані Мустафаєва. — Тобто навіть якщо людина нічого не скоювала, її тримають у підвішеному стані просто ‘за думки’”.
Крім того, через перебування у СУУ, яке триває з лютого 2024 року, правозахиснику досі не дозволили навчатися дистанційно (раніше він вступив на юридичний факультет). У відповідь на запит Мустафаєва російський Мін’юст заявив, нібито він не має права на навчання: “нє положєно”. Раніше пані Майє також надсилала скаргу до російського ФСВП з приводу навчання чоловіка, проте це нічого не змінило.
Передісторія
Минулого серпня ми писали, що Сервер Мустафаєв втрачає зір у російській неволі. Як наголошувала його дружина, проблеми з зором у пана Сервера почалися ще у СІЗО Новочеркаська.
Нагадаємо, що у СУУ Мустафаєва перевели нібито “через тяжкість його статті”. Ба більше, політв’язня поставили на профоблік як “схильного до тероризму”. До того він вже перебував на обліку як “схильний до екстремізму”…
З 2014 року Сервер Мустафаєв здійснював системний моніторинг ситуації в Криму й висвітлював політично вмотивовані “суди”. У жовтні 2017-го у тимчасово окупованому Бахчисараї ефесбівці затримали шістьох кримських татар: Тимура Ібрагімова, Марлена (Сулеймана) Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекір’яєва та Ернеса Аметова. Вже у травні 2018-го у рамках цієї ж справи після обшуків затримали й заарештували Едема Смаїлова та Сервера Мустафаєва.
Ще у липні 2019 року Європейський парламент ухвалив резолюцію, де закликав Росію звільнити усіх українських політв’язнів, включно з фігурантами згаданої вище “кримінальної справи”.
У вересні 2020-го в Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону Сервера Мустафаєва засудили до 14 років позбавлення волі, а Едема Смаїлова — до 13 років позбавлення волі. Висунуті проти них звинувачення долучили до бахчисарайської “справи Хізб ут-Тахрір”.
Як ми раніше повідомляли, Сервер Мустафаєв і ще 16 українських журналістів, яких представники РФ незаконно затримали на тимчасово окупованих територіях, були внесені до міжнародного списку увʼязнених медійників, який складає Європейська федерація журналістів (EFJ).
Без належної медичної допомоги
ХПГ неодноразово писала, що Росія не лише незаконно “судить” і вивозить на власну територію громадян України, а й не надає полоненим належної медичної допомоги. Кримським бранцям не видають ліки, надіслані рідними, ігнорують медичні довідки, утримують у неналежних умовах і можуть навіть зняти з черги на операцію, як Амета Сулейманова, який потребував заміни серцевого клапана, чи етапувати попри погіршення здоров’я.
Ми розповідали про Сервера Зекір’яєва, у камері якого було занадто волого, смерділо каналізаційними газами та бракувало кисню, через що політвʼязень з серцево судинною недостатністю не міг нормально дихати й потерпав від блювоти і запаморочень; Яшара Муєдінова, якого не обстежували попри те, що він скаржився на біль у руці та набряки ніг; Арсена Абхаїрова, ув’язненого у так званій “справі кримських мусульман”, який потерпав від болю в ногах і страждав на варикоз; Азамата Еюпова, якого етапували з окупованого Криму до Челябінської області, хоча чоловік пережив чотири ішемічні інсульти; Зекір’ю Муратова, який мав інвалідність третьої групи, підвищений тиск, серцеву недостатність і низку інших захворювань, проте не отримував медичної допомоги у російській неволі. Це лише кілька прикладів ставлення представників РФ до незаконно увʼязнених кримських татар…
При цьому, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких РФ безпідставно утримує у в’язницях, прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право на життя.