MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

З полону — додому

19.03.2025   
Ірина Скачко
В Україну повернули з неволі 197 захисників. Троє з них перебували в РФ під “слідством”. Цей обмін військовополоненими називають одним із найбільших.

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського

“Сьогодні ще один день, коли Україна повертає своїх. 175 наших захисників звільнено з російського полону, — написав Володимир Зеленський. — Ще 22 захисники повертаються додому завдяки заходам поза обмінами. Серед них важкопоранені та воїни, яких Росія переслідувала за вигадані злочини. Усім невідкладно буде надана необхідна медична та психологічна допомога”.

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими опублікував деталі обміну: серед звільнених — 149 воїнів ЗСУ, чотири з Територіальної оборони, вісім бійців Національної гвардії (з них троє — з “Азова”), троє прикордонників. Усі воїни потрапили в полон на різних ділянках фронту: це оборонці Маріуполя і зокрема “Азовсталі”, і військовослужбовці, які захищали Донецьку, Харківську, Луганську, Херсонську, Миколаївську, Запорізьку, Сумську області. Троє брали участь у бойових діях на Курщині. Більшість звільнених — рядові та сержанти, офіцерів — всього дев’ятеро.

Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

“Троє зі звільнених перебували під так званим “слідством”, що можна вважати додатковими тортурами як для українських військовослужбовців, так і для їхніх рідних та близьких”, — розповіли в Коордштабі.

І Президент, і представники Координаційного штабу подякували за допомогу в організації обміну партнерів, особливо Об’єднані Арабські Емірати.

Українці, що пройшли полон у РФ, мають серйозні проблеми зі здоров’ям, важкі поранення та травми. Тож попереду їх чекає реабілітація.

“На українській землі усі звільнені отримають належну медичну допомогу, пройдуть програми фізичної та психологічної реабілітації та зможуть реінтегруватися в суспільство, — пообіцяли в Коордштабі. — Також усі звільнені отримають одноразову матеріальну допомогу та належні їм виплати грошового забезпечення за весь час перебування у ворожій неволі”.

Останній обмін полоненими відбувся 5 лютого. Тоді додому повернулися 150 українців.

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського


Наприкінці лютого в етері телемарафону керівник Секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко розповів про те, як формуються списки на обмін полоненими. “Щоденно ми формуємо запити на російську сторону. Ми отримуємо відмови у 98%. З кожного запиту може бути одна-дві людини, яких теоретично російська сторона готова передати. Тоді починається перемовний процес, як це буде зроблено, хто ще може увійти в цей перелік. Але, на жаль, дуже часто російська сторона не довозить тих людей, яких вона начебто погодила на обмін, чи привозить інших людей, яких не погоджувала перед цим”, — цитує Охріменка Українська правда. Також він заявив, що повернення додому цивільних полонених ускладнюється тим, що “на території РФ немає особи, яка могла б брати на себе відповідальність за цей напрям роботи”.

За інформацією ПАРЄ, станом на 18 вересня цього року 65 956 українських громадян — військовослужбовців і цивільних — були зареєстровані як зниклі безвісти або полонені.

Восени минулого року Парламентська асамблея Ради Європи засудила жахливі умови, в яких перебувають полонені, а також відсутність у РФ бажання комунікувати з міжнародними органами та рідними українців, які перебувають у російських тюрмах. 95% звільнених з російського полону українців свідчать про катування, насильство та інші порушення Міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій. Коордштаб повідомляв у лютому про те, що 93 людини, яких Міжнародний Комітет Червоного Хреста ідентифікував у російських тюрмах, повернули до України мертвими.

Коаліція правозахисних організацій запускає кампанію PEOPLE FIRST!, в рамках якої вимагає звільнення усіх ув’язнених внаслідок російської агресії проти України, зокрема і засуджених російськими судами цивільними: “Відповідно до норм міжнародного права, усі українські цивільні, захоплені та незаконно утримувані російськими збройними силами, включаючи засуджених російськими судами, мають бути негайно звільнені без будь-яких умов із наданням можливості повернутися додому. Тим людям, чий дім знаходиться на територіях, контрольованих Росією, має бути надана можливість виїхати на підконтрольну українській владі територію країни, якщо вони того забажають”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися