MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

До міжнародного Реєстру збитків можна буде подавати заяви про зниклих безвісти членів сім’ї

14.03.2025   
Марина Гарєєва
Раніше до Реєстру могли подавати заяви рідні загиблих через російську агресію та люди, в яких було пошкоджено або знищено житлове нерухоме майно. З 12 березня 2025 року заяви можуть подавати люди, “які постраждали від зникнення безвісти близького члена сім’ї внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну”.

Depositphotos Depositphotos

Depositphotos

Нова категорія заяв 

Міжнародний Реєстр збитків відкрив нову категорію заяв. Тепер до нього можна подавати заяви про зникнення безвісти близьких членів сім’ї. Про це повідомили в пресслужбі Реєстру.

З 12 березня 2025 року люди, “які постраждали від зникнення безвісти близького члена сім’ї внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну, можуть подавати заяви про відшкодування за Категорією A2.2 до Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України”.

У пресслужбі Реєстру зауважували, що відкриття цієї категорії дозволить людям, які пережили невизначеність щодо долі своїх близьких, звернутися за компенсацією за моральні страждання та душевний біль.

Як зазначив директор Реєстру Маркіян Ключковський, “Запуск Категорії заяв A2.2 є важливим кроком у визнанні глибоких страждань, яких зазнали сім’ї осіб, зниклих безвісти внаслідок агресії Росії. Невизначеність і душевний біль через невідомість щодо долі близької людини є надзвичайно важким випробуванням. Хоча жодна компенсація не зможе зняти цей біль, цей процес пропонує шлях до його визнання та відшкодування. Реєстр збитків для України залишається відданим своїй місії — забезпечити, щоб постраждалі від цієї трагедії мали доступ до механізму подання заяв, що зосереджений на їхніх потребах та інтересах”.

Нагадаємо, що міжнародний Реєстр збитків був створений Україною, ЄС та ще 42 країнами та розташований у Гаазі. Міжнародний Реєстр збитків створили для збору заяв про компенсацію збитків, втрат чи шкоди, завданих агресією РФ проти України, починаючи з 24 лютого 2022 року на території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, усім фізичним і юридичним особам, а також державі Україна. На державному вебпорталі “Дія” можна подати заяву про репарації до Реєстру збитків за різними категоріями

Хто може подавати заяви щодо зниклих безвісти?

До Реєстру зможуть подавати заяви батьки, діти, хтось із подружжя або цивільні партнери/-ки людей, які від 24 лютого 2022 року зникли безвісти внаслідок агресії Росії проти України, а також інші члени сім’ї, “якщо вони зможуть довести наявність близьких стосунків і елементів залежності” зі зниклою безвісти людиною.

На державному вебпорталі “Дія” детальніше розповіли про усі ці категорії та зазначили, що Реєстр збитків приймає заяви:

  • від батьків зниклої безвісти людини: це можуть бути біологічні батьки, юридично визнані усиновлювачі, вітчим або мачуха;
  • від чоловіка чи дружини (у законному шлюбі) або цивільного партнера (чи цивільної партнерки) зниклої безвісти людини;
  • від дитини зниклої безвісти людини: це може бути біологічна дитина, юридично визнана усиновлена дитина, падчерка або пасинок (дитина подружжя чи цивільного партнера);
  • від іншого члена сім’ї, який не належить до близьких членів сім’ї, але мав близькі стосунки зі зниклою безвісти людиною та елементи залежності, що відрізняються від звичайної спорідненості, й може це довести (надати докази). 

Що це за Категорія А2.2?

Пресслужба Реєстру також детальніше розповіла про цю категорію.

Категорія заяв А2.2 передбачає подання заяв, які пов’язані “з душевним болем та стражданнями, спричиненими зникненням безвісти близького члена сім’ї на території України 24 лютого 2022 року або після цієї дати, внаслідок агресії Росії проти України”.

Яку інформацію потрібно буде надати?

Під час подання заяви потрібно буде надати інформацію про свою особу, особу зниклої безвісти людини, спорідненість зі зниклою безвісти людиною, а також про подію, що призвела до зникнення.

Щодо кого можна подати заяву до Реєстру?

Зараз такі заяви можна подавати лише щодо людей, відомості про яких були внесені до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Як зазначали в пресслужбі, Категорія A2.2 стала третьою категорією, відкритою для подання заяв до Реєстру. Незабаром можуть з’явитися нові категорії.

Як подати заяву?

Подати заяву можна через державний вебпортал “Дія”. Як там пояснили, потрібно заповнити форму заяви А2.2 “Зникнення безвісти близького члена сім’ї” та додати номер витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Після цього заява буде надіслана до міжнародного Реєстру збитків для подальшого розгляду та отримання компенсацій. 

“Кожна подана заява — крок до справедливості та свідчення того, що держава-агресор не залишиться безкарною”, — наголосили в “Дії”. 

Де знайти більше інформації?

Крім вже наведених у статті покликань, корисна інформація щодо Категорії А2.2, зокрема й Форма та Правила подання Заяви, розділ “Поширені запитання” (FAQ) та практичні інструкції стосовно подання заяв, доступні на вебсайті Реєстру українською та англійською.

Загальний контекст

ХПГ вже розповідала про міжнародний Реєстр збитків і писала, що рідні загиблих через російську агресію можуть подати до нього заяву. Як це зробити, було висвітлено у статті.

Днями ми повідомляли про інші зміни, запроваджені Україною. Зокрема, ми писали, що звільненим з полону учасникам руху опору дали можливість отримати статус УБД, сім’ям загиблих волонтерів і волонтерам з інвалідністю спростили процедуру виплат, а до переліку підстав для встановлення інвалідності додали позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Детальніше про це можна довідатися за покликанням.

Торік ХПГ також сповіщала про основні проблеми, що постають перед рідними зниклих безвісти. Виконаний на замовлення ХПГ звіт “Потреби сімей зниклих безвісти” висвітлював, як постраждалі шукають зниклих безвісти, які органи допомагають у пошуку тощо. З повною версією звіту можна ознайомитися в онлайн-бібліотеці Харківської правозахисної групи.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися