Незаконно засуджених співробітників ОБСЄ етапують до РФ
Про це повідомила юристка Української юридичної консультативної групи Євгенія Капалкіна, яка представляє інтереси родин Дмитра та Максима. “Згідно з останніми даними, Дмитра Шабанова було вивезено з Краснолуцької виправної колонії Луганської області в невідомому напрямку. Максим Петров наразі перебуває під ризиком депортації”, — йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, Максима Петрова та Дмитра Шабанова, разом з іще одним їхнім колегою — Вадимом Голдою, окупанти затримали у квітні 2022 року. В той час очільники так званих “ДНР” та “ЛНР” саме заборонили діяльність СММ ОБСЄ, усім співробітникам організації треба було залишити територію псевдореспубліки до 30 квітня.
“Суд” над Максимом Петровим та Дмитром Шабановим був закритим і дуже швидким: вже 19 вересня 2022 року так званий “Верховний суд ЛНР” засудив їх за “державну зраду” до 13 років ув’язнення. За версією “слідства”, Петров, який працював перекладачем, міг надавати “американському куратору” інформацію, що становила “державну таємницю”: а саме дані про другий армійський корпус “народної міліції”. Асистент з безпеки Шабанов буцімто “передавав відомості закритого характеру у військовій сфері представникам іноземних спецслужб і діяв на шкоду безпеці республіки”. Чистий політичний театр, нелюдський та огидний — так назвали цей “суд” в ОБСЄ.
Іншого асистента з безпеки, Вадима Голду, судили окремо. “Судовий процес” над ним завершився значно пізніше, у липні минулого року. Вирок так званого “суд ДНР” — 14 років колонії суворого режиму за “шпигунство”. “У 2021 році, перебуваючи на території ‘ДНР’, Голда виконував розвідувальні завдання на користь іноземної розвідки, збираючи інформацію про об’єкти промисловості. Згодом по цих об’єктах було завдано ракетних ударів, які завдали збитків на загальну суму майже 100 млн рублів”, — цитували торік журналісти видання Activatica заяву російської генеральної прокуратури. Також “суд” тоді постановив конфіскувати 43 броньованих автівки, які співробітники місії ОБСЄ використовували в Україні.
“Депортація Дмитра та Максима до віддалених колоній суворого режиму критично загрожує їхньому життю. У таких місцях ув’язнені часто повністю втрачають зв’язок із зовнішнім світом, а людина фактично ‘зникає’ в системі російських колоній, — заявили в Українській юридичній консультативній групі. — Враховуючи вже наявні проблеми зі здоров’ям обох чоловіків, відсутність належної медичної допомоги у віддалених регіонах може виявитися фатальною. Близькі не матимуть жодної можливості ні відвідати їх через відстань, ні забезпечити необхідними ліками чи додатковим харчуванням”.
“Особи, які працюють за міжнародним мандатом, такі як офіційні особи ОБСЄ, ніколи не повинні зазнавати арештів, переслідувань або затримання за виконання своїх обов’язків”, — заявляла торік Генеральний секретар ОБСЄ Хельга Марія Шмід.
Крім того, Міжнародне гуманітарне право забороняє переміщати затриманих осіб з окупованої території в інші регіони без нагальної потреби.
Наприкінці минулого року український Омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що в російських тюрмах незаконно утримують понад 16 тисяч цивільних громадян України.
Парламентська асамблея Ради Європи засудила жахливі умови, в яких перебувають полонені, а також відсутність у РФ бажання комунікувати з міжнародними органами та рідними українців, які перебувають у російських тюрмах.
Як ідеться в у дослідженні “Відмова в праві на справедливий суд як міжнародний злочин під час війни Росії проти України: контекст, практика, право та перспективи”, підготовленому Центром прав людини ZMINA та Медійною ініціативою за права людини у співпраці з виданням “Ґрати” та ГО “Кримський процес”, “несправедливе засудження Росією до тяжких покарань є не помилкою правосуддя, а результатом впровадження широкомасштабної та системної урядової політики кримінального переслідування українців, що має всі ознаки злочину проти людяності”.
Коаліція правозахисних організацій запустила кампанію PEOPLE FIRST!, в рамках якої вимагає звільнення усіх ув’язнених внаслідок російської агресії проти України, зокрема і засуджених російськими судами цивільними: “Відповідно до норм міжнародного права, усі українські цивільні, захоплені та незаконно утримувані російськими збройними силами, включаючи засуджених російськими судами, мають бути негайно звільнені без будь-яких умов із наданням можливості повернутися додому. Тим людям, чий дім знаходиться на територіях, контрольованих Росією, має бути надана можливість виїхати на підконтрольну українській владі територію країни, якщо вони того забажають”.