MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Європарламент засудив використання Росією дезінформації для виправдання війни в Україні ‘Асамблея приголомшена’ — резолюція ПАРЄ про українців у російській неволіЄвропарламент проголосував за створення спеціального трибуналу щодо розслідування злочину агресії‘Нам навіть не дали попрощатися’: 12-річний Олександр розповів свою історію війниСБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на ЛуганщиніУ Мелітополі окупаційна влада залишила літніх людей без жодної допомоги, заборонивши останній благодійний фондРосійська ракета вбила 46 людей — остання інформація про терористичну атаку РФ у Дніпрі (оновлено)У світі все гучніше говорять про те, що агресії Росії проти України немає жодних виправданьРосійські спецслужби збирають персональні дані військовополонених та їхніх ріднихВід початку 2023 року Росія могла вивезти 2000 дітей з України, — посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер

‘Мирне врегулювання не має привести до безкарності’ — резолюція ПАРЄ

10.04.2025   
Ірина Скачко
Парламентська Асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію “Російська агресія проти України: необхідність забезпечення відповідальності та недопущення безкарності”.

Парламентська асамблея Ради Європи

Парламентська асамблея Ради Європи

У середу 9 квітня за документ проголосували сто депутатів ПАРЄ, один — проти та двоє — утрималися.

Незаконна, неспровокована та невиправдана загарбницька війна Російської Федерації проти України триває вже 11 років, йдеться в резолюції. Багато протиправних дій, вчинених Російською Федерацією, — включно з самим актом агресії, спробою анексії українських територій і спробою вчинити геноцид проти української нації, — порушують зобов’язання перед світовою спільнотою та імперативні норми загального міжнародного права.

“Таким чином, ці дії стосуються не лише України, а й усього міжнародного співтовариства та передбачають обов’язок усіх держав співпрацювати, щоб покласти край таким серйозним порушенням міжнародного права та уникнути безкарності, — наголошено в документі. — Неспроможність забезпечити відповідальність за ці дії підірве багатосторонній порядок, заснований на міжнародному праві, створивши передумови для повторення таких порушень у майбутньому, створивши таким чином серйозну загрозу для підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Справедливість

Парламентська асамблея висловила повну підтримку всім чинним механізмам, спрямованим на ліквідацію наслідків російської агресії: органам прокуратури та судовим органам як України, так і інших держав на основі універсальної юрисдикції, МКС, ЄСПЛ, Незалежній міжнародній слідчій комісії ООН та Міжнародному центру з розслідування злочинів агресії проти України.

При цьому Рада Європи привітала останні кроки до створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії. Резолюція закликала завершити юридичні процедури для створення цього органу незалежно від еволюції мирних переговорів.

Щобільше, не лише РФ, але й Білорусь має бути притягнута до відповідальності за злочин агресії, а також за систематичне застосування тортур та інших форм жорстокого поводження щодо українських військовополонених, українських цивільніих та політичних в’язнів. Крім того, ПАРЄ закликала всі держави забезпечити виконання ордерів на арешт російських підозрюваних, зокрема Володимира Путіна.

Перемовини

У ПАРЄ зазначають, що під час березневих переговорів з адміністрацією США Україна висловила готовність прийняти пропозицію щодо негайного тимчасового повного припинення вогню на 30 днів без додаткових умов, тож так само мала б вчинити і Росія. “Російська Федерація неодноразово порушувала узгоджені умови часткового припинення вогню та продовжувала свої військові напади на Україну, включаючи ракетні удари по цивільній інфраструктурі, що призвело до жертв серед цивільного населення, зокрема в Києві, Харкові та Кривому Розі, а також в інших містах і регіонах”, — мовиться в документі.

Асамблея наголосила, що будь-які мирні переговори повинні стосуватися людського виміру війни, включно зі звільненням усіх військовополонених і незаконно утримуваних цивільних осіб, безпечним поверненням та реінтеграцією дітей, незаконно депортованих до Російської Федерації та Білорусі або примусово переміщених на українські території, тимчасово окуповані Російською Федерацією.

Що ж стосується можливої угоди між Україною та Сполученими Штатами щодо мінеральних ресурсів, у ПАРЄ нагадали, що такий договір має відповідати зобов’язанням України щодо інтеграції в Європейський Союз, зокрема щодо економічного суверенітету та дотримання правил конкуренції та єдиного ринку ЄС.

Українці в Європі

Автори резолюції наполягають: припинення статусу тимчасового захисту для українців має залежати лише від встановлення міцного, справедливого та всеосяжного миру в Україні, а не тимчасового перемир’я.

Асамблея закликає держави-члени ЄС забезпечити, щоб будь-які зміни статусу захисту ґрунтувалися на довгострокових мирних угодах.

“Північні потоки”

Асамблея вважає неприпустимим продовження або відновлення проєктів, що стосуються газопроводів “Північний потік-1” та “Північний потік-2”. Такі дії посилять залежність Європи від російських енергоресурсів, підриватимуть енергетичну безпеку Європейського Союзу та суперечитимуть стратегічній меті ЄС щодо диверсифікації джерел постачання енергії.

Крім того, Асамблея закликала всі держави-члени ЄС протистояти будь-яким спробам відновити проєкт.


“Мир має бути справедливим і ґрунтуватися на принципах міжнародного права, — наголошує резолюція. — …Будь-яке остаточне врегулювання не повинно призвести до безкарності”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися