Росія відповідальна за збиття MH17
Про це 12 травня повідомило Міністерство закордонних справ Нідерландів.
Рада ICAO вважає, що такими діями Росія порушила Чиказьку конвенцію про міжнародну цивільну авіацію, згідно з якою заборонено застосовувати зброю проти цивільних повітряних суден під час польоту.
Це рішення було ухвалене у понеділок, 12 травня, переважною більшістю голосів. Більшість членів Ради проголосували за визнання РФ відповідальною і підтримала позицію Нідерландів та Австралії, мовиться у повідомленні МЗС Нідерландів.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп зазначив, що він задоволений цим рішенням передусім через його значення для рідних загиблих. Хоча це рішення не позбавить їх болю, воно є важливим кроком до встановлення правди й досягнення справедливості та відповідальності, наголошував міністр. Щобільше, це рішення слугує чітким сигналом для міжнародної спільноти: “держави не можуть порушувати міжнародне право без наслідків”, зазначав Вельдкамп.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга також привітав рішення Ради міжнародної цивільної організації. “Це ще один крок на шляху до відновлення справедливості за цей злочин. Це також чіткий сигнал: скільки б грошей і зусиль Росія не вкладала в брехню та приховування своїх злочинів, правда перемагає, а справедливість бере гору”, — написав він у соцмережі Х.
Міністерка закордонних справ Австралії Пенні Вонґ закликала Росію визнати відповідальність за цей жахливий акт насильства й виконати міжнародні зобов’язання щодо відшкодування.
Найближчими тижнями Рада ICAO вирішуватиме, яким чином РФ має відшкодувати збитки. Проте спершу Міжнародна організація цивільної авіації повинна зобов’язати Росію розпочати переговори з Нідерландами й Австралією та сприяти цьому процесу. Як зазначали у МЗС Нідерландів, це важливо для забезпечення конкретного графіка перемовин і досягнення реальних результатів.
Тим часом Росія вчергове заперечила власну причетність до збиття пасажирського літака. Як заявив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, “Росія не була тією країною, яка брала участь у розслідуванні”, а тому відкидає “якісь там ангажовані висновки”.
Що передувало?
У березні 2022-го Австралія та Нідерланди подали скаргу на РФ до Міжнародної організації цивільної авіації. У червні 2024-го Росія заявила, що не визнає компетенцію ICAO, а тому припиняє участь у розгляді скарги в односторонньому порядку.
Збиття MH17
17 липня 2014 року у небі над Донеччиною збили пасажирський літак “Боїнг 777” авіакомпанії “Malaysia Airlines”, який виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Тоді загинуло 298 людей — усі, хто були на борту. Ця авіакатастрофа стала однією з найбільших за кількістю жертв в історії.
Для розслідування авіакатастрофи була сформована Об’єднана слідча група (JIT), до якої увійшли представники органів кримінального розшуку Нідерландів, Малайзії, Австралії, Бельгії та України. Після шести років розслідування міжнародна слідча група дійшла висновку, що пасажирський літак збили проросійські бойовики із ЗРК “Бук”, який незадовго до того завезли з Росії. “Бук” належав 53-й зенітно-ракетній бригаді російських Збройних сил, яка дислокувалася у Курській області. У ніч після збиття “Бук” повернули на базу.
Кримінальний судовий процес у справі MH17 розпочався у березні 2020 року в Нідерландах і тривав два з половиною роки. У листопаді 2022 року Окружний суд Гааги оголосив вирок у цій справі. До довічного ув’язнення заочно засудили Ігоря Гіркіна (колишнього нелегітимного “міністра оборони” так званої “ДНР”), а також підлеглих йому Сергія Дубінського (генерал-майора російської армії, який очолював так звану військову розвідку бойовиків) та Леоніда Харченка (який керував одним із підрозділів “ГРУ ДНР”). Їх звинувачували у навмисному знищенні малайзійського лайнера та навмисному вбивстві. Четвертого підозрюваного, Олега Пулатова, який був заступником голови розвідувальної служби бойовиків “ДНР,” виправдали за браком доказів.
У Суді зазначали, що Гіркін і його підлеглі “винні у вбивстві 298 разів”, адже вони розуміли, що завезений ними комплекс “Бук” призведе до загибелі людей. На думку Суду, намір збивати військові, а не цивільні літаки, не зменшував вини обвинувачуваних. Оскільки вони не були комбатантами, вони взагалі не мали права обстрілювати навіть військовий літак. Суд також постановив, що засуджені за збиття “боїнга” повинні виплатити 16 мільйонів євро компенсацій рідним загиблих. Раніше Суд також визначив, що пасажирський літак збила ракета російського виробництва, а Росія контролювала “сепаратистів” на Сході України у той час, коли літак було збито.
Сама Росія також позивалася проти України: ще у липні 2021 року РФ подала до ЄСПЛ міждержавну скаргу, у якій звинувачувала Україну у загибелі мирних жителів, катастрофі MH17, обстрілі російських територій, дискримінації російськомовного населення. У липні 2023 року ЄСПЛ відхилив позов РФ.
У лютому 2023-го під час зустрічі з рідними загиблих і пресою Об’єднана слідча група (JIT) оприлюднила матеріали, які свідчили про причетність найвищого керівництва РФ до збиття “боїнга”. Зокрема, були оприлюднені ймовірні телефонні розмови за участі гауляйтера Криму Сергія Аксьонова. У них Аксьонов зазначав, що рішення про відправку “Бука” до Донбасу ухвалює “не генерал, не міністр оборони”, а “особисто найперший”. Сергій Аксьонов також казав Гіркіну, що “рішення приймає людина, яка перебуває на саміті у Франції”. У той час Путін був у Франції на святкуванні Дня висадки союзників під час Другої світової.
Крім того, було оприлюднене перехоплення ймовірної телефонної розмови, яка могла відбутися у листопаді 2017-го між Президентом Путіним і так званим головою “ЛНР” Ігорем Плотницьким. “Саме президент країни-агресора віддав злочинний наказ про постачання озброєння угрупованням ‘ДНР’ та ‘ЛНР’. Саме це стало першопричиною трагедії, яка забрала життя 298 мирних людей”, — зазначав тодішній Генпрокурор України. Прокурорка Нідерландів Дігна ван Буцелар також казала, що є свідчення того, що саме Путін на президентському рівні ухвалив рішення про відправку транспортно-пускової установки комплексу “Бук” (або принаймні важких систем ППО) до тимчасово окупованих частин Донеччини.
Хоча в Об’єднаній слідчій групі казали про вагомі докази, їх було недостатньо для нового судового переслідування, а Путіна захищав президентський імунітет.
Раніше зв’язок бойовиків з високопосадовцями РФ згадували і в Гаазі, коли Суд підтвердив, що саме Росія контролювала незаконне угруповання “ДНР”. Зокрема, як зазначав суддя Гендрік Стейнхаус, призначений Кремлем очільник нелегітимного “уряду ДНР” Олександр Бородай майже щоденно зв’язувався з Сурковим (тодішнім помічником Президента РФ). При цьому Бородай називав Суркова “нашою людиною в Кремлі”. Після катастрофи MH17 Бородай також дзвонив до Москви й казав, що хоче поговорити з “начальником”, хоча сам є найвищою посадовою особою “ДНР”, відмічав суддя.
За старою недоброю традицією Росія заперечувала власну причетність до трагедії.