MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Захопити командира, а інших — убити’. Знову страта українських військовополонених

23.05.2025   
Ірина Скачко
Правоохоронці розслідують можливий розстріл двох військовополонених на Покровському напрямку. Тим часом журналісти CNN дослідили радіоперехоплення розмови між російськими військовослужбовцями під час іншої страти.

Фото: Донецька обласна прокуратура

Фото: Донецька обласна прокуратура
“Зранку 22 травня 2025 року окупанти здійснили штурм позицій Сил оборони неподалік селища Удачне Покровського району, де виконували бойові завдання четверо українських військовослужбовців, — йдеться в заяві пресслужби Офісу Генпрокурора. — Під час наступу представники держави-агресора захопили у полон двох беззбройних захисників, після чого розстріляли їх у лісосмузі з автоматів. Доля інших оборонців наразі невідома”.

За процесуального керівництва Донецької обласної відкрито кримінальне провадження за фактом вчинення воєнного злочину, що спричинило загибель людей (ч. 2 ст. 438 КК України).

На початку травня також повідомлялося про розстріл росіянами українських військовополонених. Це сталося 3 травня у Волноваському районі на Донеччині. Троє військовослужбовців ЗСУ виконували бойове завдання і потрапили в оточення. Українцям довелося скласти зброю і здатися в полон.

“Попри те, що українські військовослужбовці вже не становили загрози й не могли чинити опір, російські військові розстріляли їх з автоматичної зброї”, — написав про деталі злочину Омбудсман Дмитро Лубінець, наголосивши, що вбивство військовополонених є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин.

Щодо обох випадків Уповноважений з прав людини Верховної Ради України направив листи до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста.

21 травня журналісти американського каналу CNN оприлюднили розслідування, в якому дійшли висновку, що, розстрілюючи військовополонених, російські військові діють за наказом командування. Торік у вересні цей канал вже надав міжнародного розголосу радіоперехопленням, де російський командир із позивним “Турок” наказує підлеглому “Малому” “обнулити” полонених.

Цього разу медійники знову дослідили отримані від української розвідки аудіозаписи між росіянами на полі бою. Скоріш за все, в них йдеться про події які відбулися біля Новодарівки на Запорізькому напрямку в листопаді минулого року. Тоді українському дрону вдалося зафільмувати злочин: “На відео видно шістьох солдатів, які лежать обличчям донизу на землі, причому щонайменше двох розстрілюють упритул, а ще одного відводять геть”. “Захопити командира, а інших — убити”, — звучить в радіоперехопленні між людьми з позивними “Арта” і “Бєлий”.

“Запитайте, хто командир. Хто командир? Запитайте. Візьміть командира в полон і вбийте всіх інших”, — каже ймовірно “Арта”. Аж шість разів в наступні хвилини він повторює наказ і вимагає звіту. Аж поки не отримує підтвердження: “Арта! Арта! Я Бєлий, зрозумів!..Ми вбили кляту решту”.

Провідний слідчий ООН та представник західної розвідки повідомили CNN, що радіопередачі та записи з дрона узгоджуються з іншими випадками, коли російські війська нібито страчували українських військовослужбовців, які здавалися в полон.

У коментарі журналістам спеціальний доповідач ООН з питань позасудових, несудових або свавільних страт Морріс Тідбол-Бінц заявив такі інциденти є серйозними порушеннями міжнародного права і така поведінка російських військових може бути санкціонована лише найвищою владою РФ: “Вони (розстріли — ред.) не відбувалися б із такою кількістю та частотою без наказу — або принаймні без згоди — від найвищого військового командування, що в Росії означає посаду Президента”.

Про “директиву російських командирів убивати українських солдатів, які здалися або перебувають у процесі здачі у полон” заявив також і неназваний представник однієї з західних розвідок, який вивчає подібні справи.

В СБУ в скоєнні злочину, який потрапив на відео та щодо якого було зафіксовано радіоперехоплення, підозрюють штурмовиків з 394-го мотострілецького полку (127-ї мотострілецької дивізії) 5-ї загальновійськової армії РФ. Це той же підрозділ, який ймовірно є причетним до іншої страти — обезголовлення полоненого.

За інформацією Офісу Генерального прокурора, від початку повномасштабного вторгнення українські правоохоронці зареєстрували і розслідують 75 кримінальних проваджень за фактами вбивства російськими військовими 268 українських військовополонених. І якщо в 2022 та 2023 роках таких проваджень було по вісім, то минулого року йдеться вже про 38 справ щодо страти 149 полонених українців. Від початку цього року таких проваджень зареєстровано вже 20, в їх рамках розслідують загибель 51 людини.

У березні в Управлінні з прав людини ООН заявили що з серпня минулого року підтвердило щонайменше 27 страт, під час яких росіяни вбили 84 українських військових, що склали зброю. “Слід негайно припинити позасудові страти, катування та жорстоке поводження з військовополоненими. Я закликаю РФ поважати права людей на території, що знаходиться під її окупацією. Також я закликаю міжнародну спільноту використати свій вплив для забезпечення повної поваги до міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права”, — заявив тоді Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися