MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

КОРОТКА ДОВІДКА ПРО РОБОТУ ХАРКІВСЬКОЇ ПРАВОЗАХИСНОЇ ГРУПИ

11.04.2004   

Інформація про організацію

Харківська правозахисна група (ХПГ) була зареєстрована як окрема юридична особа у листопаді 1992 р., хоча вона була відома як правозахисна група Харківського «Меморіалу» ще з 1988 р., а окремі члени групи брали участь у правозахисному русі 60-х — 80-х років. ХПГ одночасно веде роботу в трьох напрямках: допомога особам, чиї права порушені, громадські розслідування фактів порушення прав людини; правове просвітництво, пропаганда правозахисних ідей через публічні заходи і видавничу діяльність; аналіз стану з правами людини в Україні (насамперед громадянськими правами і свободами).

ХПГ створила правозахисну мережу, яка зв’язує місцеві правозахисні організації в усіх регіонах України, і виконує функції її ресурсного центру, насамперед в інформаційному плані. Бюлетені ХПГ «Права людини» українською та англійською мовою концентрують інформацію по першому напрямку і її первинний аналіз, бюлетень «Громадянська освіта» і спецвипуски  – по другому і третьому напрямках. Результати досліджень свободи поглядів, слова і інформації в Україні висвітлюються в щоквартальнику «Свобода висловлювань і приватність», досліджень з історії правозахисного руху в Україні – в численних виданнях.

У 1998 р. ХПГ стала лауреатом премії ЕС/США «За демократію і громадянське суспільство».

Сьогодні до складу ХПГ входять більше п’ятдесяти чоловік – журналісти, історики, філологи, юристи, математики, фізики, програмісти, вчителі, інженери, студенти. У штаті працюють 17 осіб, решта – за сумісництвом та на громадських засадах. Надаємо коротку інформацію про результати роботи за проектами, які виконуються ХПГ

1. Захист осіб, чиї права порушені органами влади або посадовими особами (з 1988 р).

У 1988-1990 багато в чому завдяки зусиллям членів групи було припинене переслідування громадян за використання національної символіки, за розповсюдження демократичної преси. Група надавала моральну, юридичну та матеріальну допомогу особам, засудженим за політичними мотивами. З 1993 року робота зі скаргами на порушення прав стала систематичною. Було створене бюро для надання допомоги жертвам порушень. За допомогою засобів масової інформації, в тому числі закордонних, оголошено контактну адресу ХПГ. У 1993 – 1996 рр. ХПГ отримувала щороку близько 160 письмових заяв про порушення прав та велику кількість усних скарг. У 1997 р. ми отримали 248 письмових заяв, у 1998-1999 р. – близько 300, у 2000 р. – 360 заяв, у 2001 р. – 430 заяв, у 2002 р. – 760 заяв, у 2003 – 927, у 2004 – 989, у 2005 – більше тисячі, у 2006 – 1635, у 2007 – 1642, у 2008-2011 – близько 2500. З цього приводу ХПГ звертається до місцевих і центральних органів влади, відвідує виправно-трудові заклади, залучає до співробітництва високопрофесійних вчених-правознавців і адвокатів. Іноді члени ХПГ беруть участь в судових процесах як громадські захисники. Щороку ХПГ готує звіт про роботу Бюро. У 2003 р. був створений Центр захисту від катувань і відповідний Фонд. З 2006 по 2012 рік виграно більше 60 справ, більше 30 справ знаходяться на стадії комунікації з урядом. Адвокатами Фонду провадиться більше 200 справ.

2. Підтримка громадської приймальні та бібліотеки з відкритим доступом (з 1995 р.).

Наприкінці 1995 року почала працювати громадська бібліотека, де мешканці міста мають змогу отримати інформацію про механізми захисту прав людини, ознайомитися з документами, отримати юридичну консультацію. У фондах бібліотеки чимало рідкісних книг, що використовуються в роботі істориками, політологами, юристами тощо. Надаються також консультації для НУО і фахівців. Створена та регулярно поповнюється також електронна бібліотека з прав людини http://library.khpg.org

3. Створення інформаційної мережі правозахисних організацій (з 1992 р.)

У 1992 р. було розпочато роботу щодо створення системи збирання й поширення інформації про порушення прав людини в Україні, взаємної допомоги, обміну інформацією і досвідом. ХПГ тричі на місяць (з 1999 р. – двічі на місяць) видає інформаційний бюлетень «Права людини», який розповсюджується серед регіональних правозахисних груп, органів влади та використовується численними засобами масової інформації. Раз на місяць готується огляд бюлетеня англійською мовою. Тими ж каналами поширюється література з правозахисної тематики, що видається ХПГ й іншими організаціями. Розроблено стандарти спільного реагування у випадку кричущих порушень прав людини. ХПГ організувала і провела три семінари регіональних правозахисних груп (квітень 1992 р. – 17 представників з 5 груп, грудень 1996 р. – 75 представників з 62 груп, вересень 1997 р. – 95 представників з 75 груп), 5 Форумів правозахисних організацій (спільно з УГСПЛ) – близько 200 учасників з усіх регіонів країни. У 2001-2012 р. проведено 10 Шкіл з прав людини (до 40 учасників в кожній).

4. Пропаганда прав людини, розповсюдження інформації і знань про права людини серед органів державної влади та місцевого самоврядування, недержавних організацій та окремих зацікавлених осіб (з 1993 р.).

З 1993 року ХПГ займається правовим просвітництвом: заснувала центр підготовки видань з прав людини, встановила контакти з Інститутом прав людини ООН (Женева, Швейцарія). Перекладено українською мовою та видано двадцять випусків серії FACT SHEETS, підготовлені цим інститутом. Крім того перекладено українською мовою і підготовлено для розповсюдження 25 міжнародних угод з прав людини, індексованих ООН, і конвенції Ради Європи. Ці матеріали ХПГ розповсюджує поштою за запитами серед вчителів, студентів, школярів, активістів громадських організацій, а також на семінарах. Протягом 1995-1996 рр. ХПГ брала активну участь в організації та проведенні 28 просвітницьких семінарів з питань прав людини у 7 містах України згідно з проектом «Розвиток громадянського суспільства в СНД». Кожен учасник семінару — військовослужбовці, працівники міліції, суду, прокуратури, журналісти, активісти громадських організацій — отримали комплект інформаційних матеріалів за темою семінару. Члени ХПГ брали участь як лектори в кількох семінарах, організованих Радою Європи. ХПГ також організувала та провела 12 міжнародних конференцій з прав людини (у 1993, 1994, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 20003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2010 рр)

5. Проведення щорічного Всеукраїнського конкурсу учнівських і студентських робіт на краще есе з прав людини (разом з Міжнародним товариством прав людини, з 1996 р.).

Проведено сім конкурсів (надійшло відповідно 217, 679, 907, 1002, 1818, 1365 і 1256 творів відповідно).

6. Створення та підтримка інформаційного ресурсу «Права людини в Україні» (з 2000 р.)

Створені WEB-сайт http://khpg.org, форум для дискусій з питань прав людини і служба розсилки повідомлень про зміни на сайті з короткими анотаціями. Щоденно більше 1400 унікальних відвідувачів.

7. Аналіз стану з правами людини в Україні (з 1995 р.)

У 1995 р. ХПГ почала моніторинг ключових прав людини. Підготовлено та надруковано декілька аналітичних звітів: порівняльний аналіз українського законодавства та законозастосовчої практики з нормами першого розділу Європейської Конвенції прав людини; виконання в Україні Конвенції ООН проти катувань; проект Закону України «Про омбудсмена»; проект Закону України «Про громадські організації»; процедура подання скарг до Європейської Комісії з прав людини; свобода доступу до офіційної інформації в Україні; дослідження психологічних особливостей активістів правозахисних організацій та інші. Такі інформаційні матеріали ХПГ поширює в формі спеціальних випусків бюлетеня «Права людини». Загалом підготовлено 86 спеціальних випусків, в тому числі 44 книжки: «Проти катувань», «Нужна ли Украине смертная казнь?», «Європейські стандарти утримання в’язнів», «Свобода и государство», «Эссе о политике», «Конституционализм. Украинский опыт», «Гуманізація процесу виховання неповнолітніх засуджених в Україні», «Права людини: моя власна думка» (збірка есеїв школярів – учасників 1, 2 та 5 Всеукраїнських конкурсів на кращий твір з прав людини), «Тюремная реформа: поиски и достижения», річні звіти «Дотримання прав людини в Україні» у 1998, 1999, 2000 роках, «Прослушивание телефонов в международном праве и законодательстве одиннадцати европейских стран», «Изучение прав человека. Библиографический очерк», «Звернення до Європейського суду з прав людини», «Международные механизмы защиты прав человека», «Проти катувань. Огляд повідомлень про жорстоке поводження і застосування катувань», «Свобода вираження поглядів в Україні у 2001 році», «Свобода вираження поглядів в Україні – 2002», «Проти катувань. Міжнародні механізми захисту від катувань та жорстокого поводження», «Проти катувань. Європейські механізми захисту від катувань та жорстокого поводження», 2-томник «Свобода інформації та право на приватність в Україні» та інші.

8. Викладання прав людини для різних соціальних і професійних груп (з 1993 р.)

У 1993 року проведено міжнародну конференцію з питань викладання прав людини. З того ж часу члени ХПГ вели факультативно курси з прав людини в школі. Перекладено з англійської і розповсюджено серед вчителів брошуру АВС «Викладання прав людини», підготовлену ООН. З лютого 1999 р. одне з трьох чисел бюлетеня «Права людини» стало спеціалізованим – воно орієнтоване на фахівців, що працюють в галузі громадянської освіти і викладання прав людини. У ньому друкуються методичні розробки з викладання прав людини у школі, обговорюються проблеми громадянської освіти і громадянського виховання. Перекладено з англійської декілька посібників з викладання прав людини, підготовлених Центром громадянської освіти в Калабасасі, США, два з них видано. Видано також багато видань з викладання прав людини, проведено три Всеукраїнських конференції для вчителів з питань викладання прав людини (1999, 2000, 2001 р.р.). У 2002-2011 рр. проведено 45 навчальних заходів із запобігання катуванням для суддів, правоохоронців, адвокатів правозахисників, журналістів.

9. Моніторинг і захист свободи вираження поглядів і приватності (з 1996).

Провадиться відстеження порушень свободи слова і інформації та приватності, проведення громадських розслідувань цих порушень (ряд з них був цілком успішним), вивчення відповідного законодавства. Публікуються щоквартальник «Свобода висловлювань і приватність, проведено дві конференції щодо приватності та доступу до інформації, декілька семінарів і тренінгів для державних службовців. Враховано кілька пропозицій ХПГ щодо зміни нормативних актів, розроблено декілька власних законопроектів..

10. Моніторинг і захист права на свободу від катувань та жорстокого поводження (з 1996 р.)

Відстежуються факти катувань, вони оприлюднюються через різні видання і Інтернет. Підготовлено два незалежних звіти до Комітету ООН проти катувань про виконання Україною Конвенції ОООН проти катувань (більшість рекомендацій Комітету, які базувалися на нашому звіті, вже виконано державними органами), видано книгу «Проти катувань», проведено міжнародну конференцію разом з Радою Європи, після якої проблема стала публічною. У 1998-2001 рр. проведено 15 семінарів в обласних центрах України для працівників органів МВС, СБУ, прокуратури з метою ознайомити їх з міжнародними стандартами запобігання катуванням та жорстокому поводженню. У 2003-2006 та 2009-2011 рр. успішно виконані 3-річні проекти “Кампанія проти катувань та жорстокого поводження в Україні» за підтримки Європейської Комісії. Засновано Фонд захисту жертв катувань, перетворений в наступному в Центр, створена спеціалізована мережа із захисту жертв катувань.

11. Служби безпеки в умовах конституційної демократії (з 1996 р.)

Члени ХПГ аналізують законодавство про спецслужби та законозастосовчу практику. З цього питання підготовлено шість аналітичних звітів, видано книгу, два бюлетеня, проведено дві міжнародних конференції. За рекомендаціями ХПГ внесено зміни до ряду нормативних актів.

12. Дослідження з історії дисидентського руху в Україні. Створення біографічного словника дисидентів та списку осіб, репресованих за політичними мотивами у 1953-1988 р. (з 1996 р.)

ХПГ підготувала українську частину словника –.120 біографічних довідок з фото, опис і хроніку дисидентського руху, бібліографію. Члени ХПГ збирають архівні матеріали з історії дисидентства в Україні, беруть аудіоінтерв’ю в дисидентів (записано 205 осіб, 612 касет). Створюється база даних учасників дисидентського руху в Україні, зібрано великий фотоархів. Підготовлено першу версію списку українських політв’язнів (1954-1988), де більше 3000 прізвищ.

13. Підготовка і видання історико-меморіальної серії, присвяченої опору тоталітарному режиму СРСР (з 1992 р.)

У 1992-1996 рр. ХПГ брала участь у підготовці до видання серії «История инакомыслия в СССР».(разом з московським «Меморіалом» та видавництвом «Весть»). Побачило світ сім книг. З 1998 року готується власна серія видань, вийшло більше 30 томів. До 25-річчя УГГ було видано книгу «Українська Гельсінкська група. Документи і матеріали» в чотирьох томах, яка отримала третю премію в номінації «Енциклопедія» у всеукраїнському конкурсі «Книжка року – 2001». Також до 25-річчя УГГ була проведена конференція у Києві «Права людини в України: вчора і сьогодні». Раніше ХПГ видала праці Михайла Хейфеца у трьох томах, спогади Діни Камінської. Започатковано серію мемуарних праць «Memories», присвячених історії політичних репресій, видано 55 книжок. Проводяться лекції, семінари та дискусії для учителів шкіл та громадських активістів, однією з тем яких є історія дисидентського руху в Україні. Створено спеціальний сайт  http://archive.khpg.org з українською та англійською версіями

14. Дослідження проблеми дискримінації і нерівності в Україні по ознаках раси, кольору шкіри, етнічної належності, релігії, мови (з 2002 р.)

ХПГ брала участь в проекті Ради Європи по захисту етнічних, мовних, релігійних й інших меншин. Підготовлено non-discrimination review за 2003 рік, в 2008-2011 рр. проводиться моніторинг дискримінації, расизму, ксенофобії, злочинів і промов на ґрунті ненависті.

=============================

 

Наша адреса: 61002, Харків, вул. Свободи (колишня вул. Іванова) 27, кв.4

Громадська приймальня ХПГ (юридична консультація)
тел. (057) 700 62 81
тел./факс (057) 700 67 72
поштова адреса: 61002, Харків-2, а/с 10397

Офіс ХПГ
тел./факс (057) 700 67 71
моб. 050 4011 488
поштова адреса: 61002, Харків-2, а/с 10430

 Поділитися