MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Щоб захистити права своєї дитини, батьки звернулися cпочатку до міліції, а потім до суду

29.12.1999   
І.Сухорукова, м.Харків
До Харківської правозахисної групи звернулася за допомогою родина Якименків. Така собі типова українсь¬ка родина: батько Микола Андрійович — водій з багаторіч¬ним стажем, мати Ірина Володимирівна виховує двох діточок — дванадцятирічну доньку Марийку та чотирьохрічного сина Романа. І справа, з приводу якої вони звернулися, теж, на жаль, досить типова у нашому суспільстві — тридцятирічний хуліган втрутився у сварку між дітьми і надавав таких стусанів Марійці Якименко, що вона потрапила до лікарні. А ось поведінка батьків була досить нетиповою для нашого суспільства — щоб захистить права своєї дитини, вони звернулися з початку до міліції, а потім до суду.

У січні-лютому 1999 року Московський районний суд м.Харкова під головуванням судді Криловой Т.Г. і за участю прокурора Кашляка К.В. розглянув справу та виніс вирок. Події у вироку викладені таким чином:

«Підсудний Машталов С.Р., 27.06.97 р. десь о 12-й годині, знаходився у дворі свого будинку №191, що розташований на Московському проспекті у м.Харкові, з хуліганських мотивів брутально порушив громадський порядок та висловив свою неповагу до громади, діяв з особливим зухвальством, що виявилось в нанесенні ті-лесних ушкоджень малолітній Якименко М.М., 1986 року народження, з незначного приводу, внаслідок свари, яка виникла між малолітнєю Машталовою М.С. та малолітнєю Якименко М.М., усвідомлюючи нездатність потерпілої протистояти йому, завдав удар металевим дитячим відром, в якому знаходилися пісок та іграшки, по голові Якименко М.М., в наслідок чого останній заподіяні, згідно висновку судово-медичної експертизи № 3471-о від 18.12.97 р., закрита черепно-мозкова травма у вигляді струсу головного мозку з лікворною гіпертензією, астенічним синдромом, садні на обличчі, лівій руці, що визначаються як ушкодження середнього ступеню, за ознаками тривалого розладу здоров’я.»

На превеликий жаль, ми дуже часто зустрічаємось в повсякденному житті із хамством і зневагою елементарними моральними нормами, хоча і не завжди це набуває такого прикрого вигляду. І дуже рідко потерпілі знаходять у собі сили та мужність відстоювати свої права у суді. А саме так зробили батьки постраждалої Марійки. Коли вони зрозуміли, що Машталов і не збирається вибачатися, взяти на себе, хоч в деякій мірі, втрати на лікування Марійки, вони звернулися до міліції. Однак, перший слідчий практично не займався розслідуванням цієї справи і дуже швидко виніс постанову про її закриття. Після цього батьки Якименко звернулися до ХПГ. Наш адвокат ознайомилася з цією справою та допомогла скласти скаргу в міську прокуратуру. Згідно з рішенням прокуратури знову розпочали розгляд справи і доручили її вже іншому слідчому. Справа була завершена і передана на розгляд до суду.

ХПГ прийняла рішення направити громадського наглядача для участі у судових засіданнях у цій справі. Перше знайомство нашого наглядача із суддею сталося ще до початку засідань, і поява нашого представника в кабінеті судді викликала спочатку подив і, навіть, деякий спротив.

Мабуть, легких справ у суді не буває, але при розгляді цієї справи як свідки виступали діти дошкільного та молодшого шкільного віку. І суддя Крилова Т.Г. дуже спокійно і тактовно допитувала їх. Це було нелегко, але щоб з’ясувати всі обставини необхідно. Як свідки були запрошені до суду вчителі Марійки Якименко, і не тільки її класний керівник, а й вчителька з недільної школи, яка діє при Іоано-Богословскому храмі парафії Української автокефальної церкви, які дали найкращі характеристики дівчинці, підкресливши при цьому, що Марійці притаманні повага до дорослих, почуття відповідальності і справедливості.

Обвинувачений Машталов своєї провини на суді не визнав, і він, і його адвокат пояснювали, що вчинок Машталова був зумовлений брутальною поведінкою дівчинки. Суддя Крилова не погодилась з такими доводами захисту і винесла обвинувачувальний вирок, безумовно обгрунтований і адекватний скоєному злочину.

Згідно ст.ст. 323,324 КПК України суд визнав Машталова С.Р. винним у скоєнні злочину, визначеному у ст. 206 ч.2 КК України і призначив йому покарання у вигляді двох років і шести місяців позбавлення волі, з відстрочкою вироку на два роки з виплатою штрафу у розмірі 300 гривень до держдоходу.

Стягнути з Машталова С.Р. на користь Якименко Ірини. Володимирівни. 5235 гривень 38 копійок на відшкодування збитків.

Тепер потрібно, щоб Машталов дійсно сплатив призначені судом гроші. Добитися цих виплат буде нелегко, бо офіційно засуджений працює на заводі, де місяцями не виплачують заробітну плату, а його власність дуже легко переоформити на його родичів. Тому ХПГ продовжує слідкувати за цією справою.

Ми розповіли цю історію, як приклад грамотної поведінки потерпілих і, об’єктивної і кваліфікованої поведінки судді Крилової Т.Г. Але при розгляді цієї справи була суттєвою участь громадської організації. В ХПГ працює професійний адвокат, який може надати консультацію і співробітникам групи, і громадянам, що звертаються до ХПГ. Наша група має можливість направити до суду громадянського наглядача, який спостерігає за тим, що відбувається у судовому засіданні. Все це хоч якась підтримка для людини, яка відстоює свої права у суді.

Безкоштовна адвокатська допомога, мережа правозахисних організацій, в яких працюють професійні юристи — це невід’ємна частина демократичного суспіль-ства. На жаль, у нас доходить до того, що справи розглядають у судах без участі адвоката. Наприклад, кримінальну справу по ст.241-а (дезертирство) розглядали у відсутності адвоката у воєнному суді Житомирського гарнізону тому, що батьки підсудного Г. не мають коштів на оплату, хоч у справі були матеріали стосовно того, що у хлопця розумове відставання.

В Україні поширюється мережа правозахисних ор-ганізацій, які надають громадянам консультативну пра-вову допомогу. На жаль, відсутня широка інформація населення стосовно таких громадських організацій і не-багато громадян знають, що можна звернутися до них і отримати кваліфіковану правову допомогу. Тому, на наш погляд, пріоритетним напрямком побудови громадянсь кого суспільства є створення у містах та інших населе-них пунктах центрів, в яких можна отримати мінімальну юридичну допомогу. Недарма представник США в 00Н Кіркпатрік сказала в одній із своїх доповідей, що без¬-коштовна юридична допомога для малозабезпечених — одна із рівноправних складових американського суспіль-ства, нарівні з Конституцією США та незалежним судом.

Можливо, громадяни України частіше зверталися б до суду, щоб відстоювати свої права, але частіше всього вони взагалі не знають як це робити. На наш погляд правозахисні організації повинні намагатися на-давати правову допомогу потерпілим, щоб вони мали можливість відстоювати свої права грамотно. Тоді таких, як родина Якіменків буде значно більше.

 Поділитися