MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до Сумської виправної колонії №116

15.11.2023   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олег Цвілий
Сумська виправна колонія №116 — заклад з жорстокими умовами утримання. Засуджені залякані та відмовляються від спілкування. Виробничі цехи у жахливому антисанітарному стані. Температура у приміщеннях лікарні сягає лише 11-13°C. Так зване “укриття”, в яке засуджених примусово заганяють під час повітряної тривоги, взагалі не пристосовано для перебування людей.

[Сумська виправна колонія №116]

Історична довідка

До 1974 року на місці колонії було звалище. Будівництво ЛТП розпочалося у 1974 році. У 1978 р. введено в експлуатацію приміщення профтехшколи, другого гуртожитку, клубу-їдальні, лазні, пральні, складів та гаражів. Розпочато будівництво третього гуртожитку та виробничого корпусу. У 1980 р. будівництво ЛТП було завершено. У цьому ж році була випущена перша продукція. Вступили до ладу механічний та відливний цехи промислової зони. У 1981 р. введено в експлуатацію овочесховище на 250 тон, збудовано приміщення підсобного господарства, розпочато зведення теплиці. Свою діяльність установа загального режиму розпочала 30 листопада 1992 року. Згідно з наказом ДДУПВП від 11.09.2000 №185, колонія загального режиму №116 була перепрофільована у виправно-трудову колонію посиленого режиму.

Під час візиту моніторинговою групою було досліджено документацію, яка стосується життєдіяльності колонії, медичну документацію, були оглянуті виробничі, господарські, житлові приміщення, медична частина на їхню відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів.
Монітори відвідали приміщення виробництва, камери ДІЗО, ДПК, арештний дім, житлові приміщення, лазнево-пральний комбінат, харчоблок, медичну частину, кімнати побачень. Начальник установи — полковник внутрішньої служби Бубенець Олександр Сергійович.

Загальна частина

На сьогодні — це колонія середнього рівня безпеки для утримання чоловіків засуджених вперше. Заклад розташовано за адресою місто Суми, вул. Роменська, 110. За даними керівництва закладу, на момент моніторингового візиту в установі утримуються 340 засуджених, розміщених в чотирьох відділеннях СПС.

За даними керівництва, протягом поточного року до установи прибули 181 засуджений. У 2022 році в установі померли три засуджені, у 2023 — один засуджений. В установі працюють два психологи. Працевлаштовано 42 осіб, з них 42 — за договорами ЦПХ. Середньомісячний заробіток складає 2946,03 гривень. У ДІЗО утримувалося сім засуджених за дисциплінарне стягнення і один в ДПК. В арештному домі — 22 особи. У медичній частині перебувало три особи, на обліку ВІЛ/СНІД — дев’ять, схильні до самогубства — п’ять, до членоушкодження — сім, до втечі — три, злісні порушники режиму утримання — 50, на обліку за інвалідністю — дві особи.

Від засуджених протягом 2022 і 2023 року не надійшло жодної скарги щодо неналежних умов утримання та неналежного надання медичної допомоги. Протягом 2022 року звільнено умовно-достроково — 29, протягом 2023 року — 16 осіб. У 2022 році зафіксовано чотири випадки викликів швидкої допомоги, у 2023 році — три. Протягом 2022 року зафіксовано шість випадків тілесних ушкоджень під час перебування в установі, у 2023 році — сім випадків. В установі наявні дев’ять засуджених, що відторгнуті загалом. У власному користуванні у засуджених жодного планшета. Протягом 2022 відбулося два тривалих побачення, у 2023 році — 53. Короткострокових у 2023 році: через скло — 123, контактних — 140 побачень. Було здійснено 4360 телефонних дзвінків. В установі наявний некомплект персоналу у кількості 45 співробітників. Відповідно довідки, виданої начальником відділу по роботі з персоналом, протягом липня-жовтня 2023 року в установі за допущені недоліки та упущення в роботі до дисциплінарної відповідальності було притягнуто 20 співробітників.

Монітори звернули увагу, що засуджені в установі залякані. Жоден із засуджених не пішов на контакт, жоден не погодився спілкуватися на умовах анонімності. В установі у засуджених немає жодного планшета, зареєстрована одна електронна адреса.

Під час повітряної тривоги всіх засуджених примусово заганяють в так зване “укриття”, яке не пристосоване для перебування людей.

Перешкоджання діяльності моніторів

Під час візиту перший заступник начальника установи, відповідальний за нагляд і режим — Пінчук Михайло Михайлович, намагався перешкодити роботі помічників народних депутатів. А саме: вимагав додаткові дозвільні документи для візиту без попереджень, що не передбачені чинним законом або іншим нормативно-правовим актом. Нагадаємо, що стаття 24 КВК України регламентує право помічників народних депутатів: “Без спеціального дозволу (акредитації) в будь-який час безперешкодно відвідувати установи виконання покарань для здійснення контролю та проведення перевірок (за бажанням — у супроводі до трьох медичних працівників для медичного огляду засуджених та до двох представників засобів масової інформації) мають право” помічники народних депутатів. Свої повноваження вони посвідчують відповідним документом виданим в секретаріаті Верховної ради України. Ніяких додаткових дозвільних документів в цьому контексті не потрібно.

Медична частина № 116 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Сумській області

На день візиту посада завідувача медичної частини вакантна. Під час відвідування моніторинговою групою було вивчено медичну документацію, оглянуті кабінети лікарів, рентген-кабінет, палати та інші приміщення медичної частини на їхню відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів.

Згідно з інформацією, наданою персоналом медичної частини, укомплектовані наступні посади лікарів: лікар-терапевт — 1 ставка; лікар-стоматолог — 0,5 ставки; лікар-психіатр — 0,5 ставки; лікар-фтизіатр — 0,5 ставки; лікар-рентгенолог — 0,5 ставки. Вакантними залишаються посади: завідувач медичної частини-лікар — 1 ставка; лікар-інфекціоніст — 0,5 ставки.

Диспансерний нагляд здійснюється за: ВІЛ-інфікованих — дев’ять осіб (дев’ять приймають АРТ); туберкульоз (кат. 5.1) — 10 осіб; із розладами психіки — 40 осіб. У колонії є шість відділень СПС.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

Під час моніторингового візиту були виявлені недоліки в роботі медичної частини № 116, що призводять до порушення прав засуджених у Сумській виправній колонії №116, зокрема:

1. Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при наданні медичної допомоги

Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

2. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)

Диспансерний нагляд здійснюється за 11 особами, які мають інвалідність. З них Ⅱ гр. — одна особа; Ⅲ гр. — три особи. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що у даних осіб з інвалідністю відсутня індивідуальна програма, реабілітації (далі — ІПР). Крім того, моніторинговою групою встановлено, що рекомендації ІПР не виконуються, у зв’язку з чим в’язні не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності. В установі не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).

3. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С

З початку 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 46 обстежень осіб на наявність вірусного гепатиту С (далі — ВГС), з яких у п’яти осіб встановлено підозру на захворювання. Особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб. Крім того, моніторами було встановлено, що в медичній частині не проводиться тестування на наявність антитіл до вірусу гепатиту С та антигену вірусу гепатиту В, у зв’язку з відсутністю швидких тестів.

4. Порушення прав засуджених на медичну допомогу, порушення при проведенні профілактичних медичних оглядів та медичного обстеження

4.1 Працівниками медичної частини не ведеться журнал обліку приймання, виписування засуджених та відмов від госпіталізації.

4.2 Встановлено відсутність в медичних картах стаціонарного хворого № 003/о підписаній пацієнтом інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування.

4.3 В медичній частині не заведені “Контрольна карта диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою” №030-5/0.

4.4 Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки та фотографії наявних тілесних ушкоджень. Крім того, медичними працівниками не складаються “Карти первинної фіксації зовнішніх ушкоджень”.

4.5 Моніторингова група зафіксувала відсутність особистих медичних книжок у засуджених.

5. Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду та порушення прав осіб на психіатричну допомогу

У стаціонарі не функціонують інфекційний та психіатричний ізолятори.

6. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами

6.1 У медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

6.2 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено, що термін придатності електродів минув.

6.3 Крім того, моніторами було встановлено, що засуджені особи не проходять профілактичний медичний огляд за допомогою телемедичного комплексу IDIS, оскільки він не працює з технічних причин.

6.4 Аптека не забезпечена виробами медичного призначення та лікарськими засобами.

6.5 При огляді стоматологічного кабінету медичної частини виявлені протерміновані лікарські засоби.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

7. Порушення права ув’язнених та засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я

7.1 Палати медичної частини потребують проведення ремонтних робіт: стеля, підлога та санвузол потребують ремонту, матраци та постільні речі вологі, брудні та потребують заміни. Стіни місцями мають відлущену фарбу, відбиту кахельну плитку, старий пошкоджений лінолеум на підлозі, що ускладнює дезінфекційну обробку даних приміщень. Також не дотримуються вимоги до температурного режиму (температура у приміщеннях 11-13°C, засуджені перебувають у верхньому одязі.

7.2 Засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, іноді зі своєю постільною білизною.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

8. Порушення правил пожежної безпеки

Приміщення медичної частинине обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації. Крім того, приміщення кабінету лікарів та рентген-кабінету не забезпечені вогнегасниками.

Виробництво

На виробництві працюють 50-60 засуджених за зміну. Виробничі цехи в занедбаному стані.

Засуджений П. збиває піддони, зі слів засудженого заробляє 300 гривень на місяць. Засуджений М. виготовляє двері в цеху з деревообробки, зі слів засудженого заробляє 700 гривень на місяць. Засуджений Р. працює на поліруванні, зі слів засудженого заробляє 600 гривень на місяць.

Цех з виготовлення плічків у жахливому антисанітарному стані, завалений мішками. Опитані засуджені не пам’ятають, як давно вони працюють у цьому цеху, скільки заробляють, правдивої інформації не повідомляють.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

Житлова зона

Монітори підійшли до дільниці СПС, де засуджені вишукувалися в колони. Жоден з засуджених не погодився на спілкування.

[Сумська виправна колонія №116]

Приміщення відремонтовані, наявні мультиварки, електрочайники, приміщення для вживання їжі. У житлових приміщеннях ліжка з особистим простором. Спостерігає за дисципліною днювальний з пов’язкою на рукаві.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

У дільницях СПС приміщення кубрикові, а також барачного типу, є кімната для зберігання харчів, санітарна кімната.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

ДІЗО/ДПК

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

Спеціального кабінету для огляду фельдшером (лікарем) немає. У кабінеті для приймання засуджених персоналом розташована канапка. У кабінеті немає рукомийника.

[Сумська виправна колонія №116]

У ДІЗО засуджених обшукують близько десяти разів на добу. Адміністрація заборонила спілкування моніторів з дисциплінарно покараними на умовах анонімності в камері ДІЗО, посилаючись на заходи безпеки, попри те, що після відкриття вхідних дверей засуджений в черговий раз обшукується.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

У приміщенні для приймання їжі в ДПК відсутній холодильник. Конфіденційно з засудженим вдалося поспілкуватися в прогулянковому дворику.

[Сумська виправна колонія №116]

Лазнево-пральний комбінат

Душові кабіни відгороджені, в наявності штори, що забезпечує право на приватність.

[Сумська виправна колонія №116]

Наявний куточок фельдшера, прожарочна шафа, пральні машини.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

Харчоблок

Приміщення харчоблока відремонтовані, виглядають охайно. Їжу для засуджених готують вільнонаймані робітники.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

Інтернет-клас

В інтернет-класі три ноутбуки і два планшети. Згідно з записами в журналі, відомо, що інтернет-клас не має попита у засуджених. Електронну адресу має один засуджений. Є доступ до сайтів ХПГ, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

[Сумська виправна колонія №116]

[Сумська виправна колонія №116]

Бомбосховище

Приміщення, яке використовується як укриття під час повітряної тривоги, не пристосовано для перебування людей.

[Сумська виправна колонія №116]

Рекомендації:

  1. Припинити практику заборони використання планшетів;
  2. Сприяти інформуванню засуджених про їхні права на звернення до Уповноваженого з прав людини;
  3. Забезпечити право засуджених на оскарження дій/бездіяльності персоналу, а також неналежне надання медичної допомоги.

Превентивний моніторинговий візит до Сумської виправної колонії №116
здійснено Харківською правозахисною групою спільно з ГО “Захист в’язнів України”. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, члена громадської ради при Міністерстві юстиції Олега Цвілого, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.

Дата візиту: 10 жовтня 2023 року

[Сумська виправна колонія №116]

Редакторка: Емілія Приткіна
 Поділитися