MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Пропутінські заклики та війна проти українського збіжжя

26.02.2024   
Марина Гарєєва
Як у Польщі реагують на злочини на ґрунті ненависті та знищення української агропродукції — у статті Харківської правозахисної групи.

“Путін, розберися з Україною, Брюсселем і нашими правителями” — заклик написаний на плакаті. Фото: Drapiąca Metka.

“Путін, розберися з Україною, Брюсселем і нашими правителями” — заклик написаний на плакаті. Фото: Drapiąca Metka.

Підбурювання до агресивної війни

Польські правоохоронці оголосили підозру фермеру з пропутінським плакатом  

“Путін, розберися з Україною, Брюсселем і нашими правителями” — було написано на плакаті, який протестувальник розмістив на тракторі.

Фермера офіційно звинувачують у підбурюванні до агресивної війни проти Польщі, вихвалянні агресії РФ проти України та пропаганді комуністичної ідеології. Протестувальнику загрожує до п’яти років позбавлення волі.

Про це повідомила пресслужба Міністерства відновлення України, яка посилається на дані Регіональної прокуратури Ґлівіце.

“Це гідний приклад швидкої реакції польських правоохоронців на спроби розділити два дружні народи. Дякую всім, хто захищає закон. Водночас важливо знайти та покарати тих, хто пошкодив українські вагони з агропродукцією, що прямувала транзитом через Польщу. Наша позиція незмінна: на будь-які злочини має бути належна правова реакція”, — прокоментував ситуацію Олександр Кубраков, віцепрем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Крім вищезгаданого плаката, протестувальник також приніс прапор Радянського Союзу. Польська поліція затримала чоловіка. “Боротьба зі злочинами на ґрунті ненависті є пріоритетом польської поліції. Кожен, хто вчиняє такі дії з ненависті до іншої людини, має розуміти наслідки”, — писали польські правоохоронці у соцмережі X (колишньому твітері) 20 лютого.

Війна проти українського збіжжя

11 лютого цього року польські фермери, які протестували неподалік пункту пропуску в Дорогуську, висипали зерно з трьох українських вантажівок, що прямували до Литви. Тоді польські мітингарі поклали на українське збіжжя прапор ЄС та опудало, що мало обличчя єврокомісара з питань сільського господарства Януша Войцеховського.

Польща, 11 лютого 2024 року. Мітингарі висипали на дорогу українське зерно біля пункту пропуску “Дорогуськ–Ягодин”.

Польща, 11 лютого 2024 року. Мітингарі висипали на дорогу українське зерно біля пункту пропуску “Дорогуськ — Ягодин”.

Як повідомляла речниця Окружної прокуратури Любліна Аґнєжка Кемпка журналістам Радіо Свобода, у відповідь на такі дії мітингарів польська поліція передала до прокуратури справу про розсипане українське зерно. Пані Аґнєжка казала, що у Польщі тривало розслідування за двома статтями Кримінально-податкового кодексу: знищення майна та порушення митної безпеки. “У справі тривають процесуальні дії, прокуратура збирає докази, досліджує документи й відео моніторингу, допитує свідків”, — казала речниця прокуратури. 

Уранці 20 лютого польські фермери перекрили залізницю біля пункту пропуску “Медика — Шегині” та пошкодили вантажні контейнери з українською агропродукцією. За даними журналістів Радіо Свобода, могло йтися про кукурудзу. Як повідомляли в Укрзалізниці, на вантажній станції “Медика” польські протестувальники прочинили люк двох українських вантажних вагонів і висипали на колії зерно, яке транспортували транзитом до Німеччини. “Це реакція на наплив збіжжя з України. Це дуже погано. Люди в розпачі та не можуть стриматися. Ніхто цього не контролює: ні польська влада, ні українська”, — казав співорганізатор протесту польських фермерів Роман Кондрув, якого цитували журналісти Суспільного. За словами пана Романа, польські мітингарі висипали українське збіжжя під впливом емоцій. При цьому співорганізатор визнавав, що не може повпливати на протестувальників. “Не маємо впливу на людей, вони не можуть витримати та висипають. Ми є банкрутами, бо все звозять з України неконтрольовано”, — казав Кондрув. Проте, як зазначали у пресслужбі Укрзалізниці, Україна чітко дотримується введеної у квітні 2023 року заборони на імпорт зернових вантажів до Республіки Польща, тож лише перевозить транзитом відповідні вантажі територією сусідньої країни. Ба більше, усі вагони на кордоні перевіряють та опломбовують польські органи контролю. Таким чином українське збіжжя ніяк не може потрапити на ринок Польщі.

Три дні потому, 23 лютого 2024 року, на польській залізничній станції “Дорогуськ” були пошкоджені три вагони з ріпаком, які прямували до Німеччини. Як повідомляли в Укрзалізниці, уранці 23 лютого на станції “Дорогуськ” невідомі прочинили люки двох зерновозів колії 1435 мм та висипали ріпак. “Цей вантаж, як і інша аграрна продукція, їхав транзитом через територію Польщі”, — зауважували в Укрзалізниці. Там також готували звернення до польських правоохоронних органів за фактом зсипання ріпака з українських вагонів-зерновозів. Це мало бути вже третє звернення УЗ до правоохоронних органів Польщі.

Вже у ніч проти 25 лютого під Бидґощем, на залізничній станції “Котомеж”, невідомі висипали українську агропродукцію з восьми напіввагонів. Вантаж прямував транзитом до порту Ґданськ, звідки мав вирушити до інших країн. “Це четвертий випадок вандалізму на польських залізничних станціях. Четвертий випадок безкарності та безвідповідальності”, — казав Олександр Кубраков. У ніч проти 25 лютого на польській залізничній станції було пошкоджено 160 тонн українського зерна. 

Висипане під Бидгощем зерно. Фото з фейсбук-сторінки Мінвідновлення.

Висипане під Бидґощем зерно. Фото з фейсбук-сторінки Мінвідновлення.

Україна закликала Польщу покарати винних у черговому пошкодженні українського зерна, казав міністр інфраструктури 26 лютого. “Ті, хто пошкодив українське зерно, мають бути знайдені, знешкоджені та покарані. У цьому зацікавлені дві дружні цивілізовані європейські держави. Такі заплановані демонстративні ролики й коментарі мають схожість із російською гібридною війною”, — писав пан Олександр у соцмережі X (колишньому твітері). Посадовець також зауважив, що Міністерство інфраструктури й посольство України контактують з поліцією Польщі щодо розсипаної під Бидґощем агропродукції. “Посольство направило ноту з вимогою знайти та покарати винних. Правоохоронці на місці вже провели процесуальні дії. Справою займається комісаріат поліції в Бидґощі. Ми тримаємо це на контролі”, — розповідав Кубраков.


Нагадаємо, що 9 лютого у Польщі розпочався загальнонаціональний страйк фермерів, який оголосила профспілка “Солідарність”. Страйк може тривати місяць, до 10 березня цього року. Таку тривалість акції протесту анонсували на сайті профспілки. “20 лютого у межах 30-денного загального страйку фермерів ми оголошуємо, що всі акції протесту будуть зосереджені на повній блокаді всіх прикордонних переходів між Польщею та Україною”, — мовилося у розміщеному на сайті повідомленні. Мітингарі планують блокувати всі пункти пропуску, а також дороги й автомагістралі в окремих воєводствах. Як зазначав президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич під час перемовин у Міністерстві сільського господарства, вимоги польських фермерів зводяться до трьох: вони не хочуть впровадження так званого “Зеленого курсу” (Green Deal), який зачіпає низку екологічних і кліматичних вимог, виступають проти імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

 Поділитися