пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
24.05.2006 | Юрій Чумак, ХПГ
Погляд

Права людини в Україні: на жаль, і надалі нема чим особливо пишатися

   

Як вважають представники «Міжнародної Амністії», в Україні справді можна спостерігати певне покращення ситуації з правами людини, але робити тут якийсь остаточний позитивний висновок ще зарано. Правозахисники повідомляють про знущання над затриманими з боку міліції, торгівлю людьми, антисемітські та расистські напади тощо.

За даними «Міжнародної амністії», торік надійшло понад тисячу скарг у зв’язку зі знущанням в українських органах внутрішніх справ, проти підозрюваних «правоохоронців» порушено 226 кримінальних справ. Одна з причин, чому міліціонери вдаються до насильства над затриманими, на думку експертів «Міжнародної амністії», полягає в низькому рівні професійної підготовки міліціонерів.

Серйозне занепокоєння з боку правозахисної організації «Міжнародна амністія» викликають також повідомлення про антисемітські та расистські інциденти в Україні. За даними Ради євреїв колишнього Радянського Союзу, в Україні у 2005 році сталося вісім нападів на євреїв та їхні установи. Йдеться про акти вандалізму на стінах синагоги та єврейських культурних центрів в Івано-Франківську, Ізмаїлі, Житомирі, Вінниці. У Львові невідомі розписали антисемітськими та антивірменськими гаслами стіни вірменської церкви. У Києві скінхеди напали на темношкірого американця. На думку правозахисників з «МА», в Україні ведеться недостатня робота, аби запобігти таким випадкам.

Правозахисники згадали й про торгівлю людьми, яка залишається для України серйозною проблемою. «Україна й надалі належить до тих країн, з яких велику кількість чоловіків, жінок та дітей продають за кордон», - наголошується в звіті «Міжнародної амністії». Що ж стосується свободи слова, то тут, навпаки, можна говорити про відчутні позитивні зрушення. Водночас правозахисники критично висловлюються стосовно перебігу процесу в «справі Ґонґадзе»:

«Міжнародна амністія» занепокоєна тим, що цей процес не сприяє притягненню до правової відповідальності всіх тих, хто причетний до вбивства журналіста. Незважаючи на те, що вже чимало зроблено для розкриття цього злочину, ми закликаємо продовжити ретельне розслідування і нарешті встановити відповідальних та замовників убивства».

Минулого року до найбільш нагальних проблем з порушенням прав людини в Україні «Міжнародна Амністія» відносила: тортури та жорстоке поводження із громадянами під час їх утримання під вартою в міліції, обмеження свободи слова та зборів, насильство над жінками, недостатній захист біженців і шукачів притулку, безкарність високопосадових злочинців. Цей список був складений внаслідок постійного ретельного моніторингу, за підсумками якого «МА» щороку видає звіт (зазвичай його представляють громадськості наприкінці травня).

Як видно, в порівнянні з минулим роком значно покращилася ситуація лише зі свободою слова. В усіх інших царинах прав людини та основних свобод, на жаль, незворотного прогресу ще не відбулося.

Amnesty International – всесвітній рух людей за визнані на міжнародному рівні права людини, заснований 1961 року, керівні органи якого розташовані в Лондоні. Ця організація нині налічує близько 1,8 млн. членів і прихильників у 156 державах у всьому світі, зокрема й Україні.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль