пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
05.10.2006 | Євген Захаров
Вісті з пострадянських країн

Друге засідання суду у справі Тараса Зеленяка в Новосибірську (оновлено)

   

4 жовтня у Новосибірську відбулося друге засідання суду у справі Тараса Зеленяка, обвинуваченого у скоєнні злочину за першою частиною статті 282 КК РФ (розпалювання національної, расової і релігійної ворожнечі) за пропаганду ненависті щодо росіян на форумі українського сайту proUA.

Ще до початку судового засідання невідомі в цивільному брутально не пропустили до залу суду заступника голови громадської організації „Місцева національно-культурна автономія українців міста Новосибірськ” Анатолія Міняйло. 

Суд заслухав двох свідків обвинувачення  - техніка ТОВ „Академ-Альянс” Олександра Волобуєва, 1983 р. народження, який виступав у якості експерта під час виїмки системного блока комп’ютера вдома у Зеленяка, і начальника служби безпеки ТОВ „Академ-Альянс” Євгена Тімакова, 1977 р. народження, який був під час обшуку і виїмки понятим (понятий не може бути свідком! – Є.З.).

Волобуєв пояснив, що слідчі знайшли у комп’ютері Зеленяка за присутності понятих папку під назвою „Кацапи”. У цій папці знаходилися три чи чотири WORD-файла. Один з них мав назву „Історія нацизму” (Зеленяк поправив: „Психологія нацизму”). Волобуєв сказав, що жорсткий диск був скопійований, а комп’ютер слідчі опечатали і винесли. З цими словами підсудний не погодився: він стверджував, що комп’ютер не був опечатаний. Суддя поставила Волобуєву більше 10 запитань про комп’ютерні мережі, сервери, підключення, зберігання інформації, яким чином вона зберігається, вихід до Інтернету, зокрема, чи можна відслідкувати цей вихід. Крім того, вона питала, чи приходили Зеленяку запитання з України, чи перевіряють інформацію співробітники „Академ-Альянсу”, хто відстежує, чи є ця інформація кримінальною. Цікавим з відповідей Волобуєва було твердження, що співробітники відстежують тільки кражу трафіку, яка відбувається, вони можуть визначити час початку і закінчення сеансу в Інтернеті, а також обсяг переданої інформації, а про зміст він нічого свідчити не може.

Зеленяк також поставив багато запитань Волобуєву, зокрема було багато спеціальних запитань про комп’ютерні мережі Серед них на якій підставі співробітники Академ-Альянсу знайомляться з інформацією абонентів, як саме був опечатаний комп’ютер. Він багато разів повторював, що комп’ютер не був опечатаний.

За словами Євгена Тімакова, Зеленяк під час обшуку був абсолютно спокійним, навіть коли знайшли папку з назвою „Кацапи”. Він сказав, що він висловлював свої думки і вважає все, що він написав на форумі, правдою.  Суддя спитала його: „Ви були на обшуку у якості понятого? Хто Вас запросив і що Вам було відомо про обшук? Тімаков відповів що його запросив Волобуєв, обшук був давно із співробітниками ФСБ. Зеленяк поставив Тімакову ті ж самі питання, що й Волобуєву. Тімаков сказав, що опечатав слідчий і його винесли у коробці, яку надав сам Зеленяк, при цьому все було скріплено підписами і печатками. Проте Зеленяк стверджував, що комп’ютер не був опечатаний. Він просив суд визвати другого понятого.

Суддя спитала, чи складався процесуальний документ при обшуку. Виявилося, що не складався, а протокол був написаний заднім числом.

Адвокат Зеленяка попросила зробити перерву в засіданні для підготовки письмового звернення до суду. Суддя призначила наступне засідання на 26 жовтня о 13.30.

Після закінчення суду кореспондент ІА Regnum спитала, чи можна поставити Зеленякові запитання.  –  „Тільки особисте”,  – відповів Тарас.  – „У Вас комп’ютер забрали, а Ви маєте тепер доступ до Інтернету?” – „Маю”,  –  радісно сміючись, відповів Зеленяк.

Кореспонденту агенції Тайга-інфо пощастило більше: вона поспілкувалася з Зеленяком більше. Він сказав, що українці надають йому моральну підтримку, а після першого засідання суду 11 вересня постійно телефонують абоненти з України. Навіть зателефонував посол РФ в Україні Віктор Черномирдін. Проте він принципово не бере слухавку – з усіма розмовляє його мати. До громадський акцій на його підтримку, які пройшли біля консульств РФ в Україні та посольства РФ в Києві він не має ніякого відношення, проте уважно слідкує за всіма виступами на цю тему в Україні.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль