пошук  
версія для друку
22.02.2010
джерело: www.zaxid.net

Від корупції Україна втрачає до 40 млрд грн на рік

   

За даними міжнародних організацій, від корупції Україна втрачає до 40 мільярдів гривень на рік. Протягом останнього, кризового року, розміри хабарів не тільки не знизилися, а навпаки, виросли в 2-10 разів. Хабарів через кризу стали давати просто менше, і чиновники намагаються відшкодувати втрати за рахунок збільшення об’єму кожного конкретного хабара.

У Головному управлінні МВС по боротьбі з організованою злочинністю розповіли, що середній розмір хабара чиновникові в Україні 2009 р. сягнув 108 тис. грн. Всього, за даними Transparency International, від корупції Україна втрачає до 40 мільярдів гривень на рік. Тобто, якби знизити її хоч би наполовину, ми могли б спокійно обійтися без чергового траншу МВФ, - повідомляє "Сегодня".

Згідно зі звітом громадської організації "Гідна Україна", особливо багато вимагають в будівельній і земельній сфері. "Тільки за те, щоб чиновник поставив підпис на вже узгодженому зі всіма документі, за який вже було офіційно заплачено, потрібно вкласти в теку 100 доларів, а інакше папірець лежатиме у нього на столі кілька місяців, - розповідає Вадим К., директор торгового підприємства, який збирався розширити роздрібну мережу, але передумав через побори. "Коли ми будували перші магазини в 2001 році, такого беззаконня не було - максимум стіл накривав. А зараз тільки за оформлення у мене просять мільйон", - скаржиться він.

Експерти кажуть, що, наприклад, щоб побудувати житловий будинок, в собівартість на оплату хабарів і поборів потрібно закласти до 50% витрат, тоді як у 2007-му чиновники просили лише 20-30%.

Цікаво, що минулого року виросли не тільки розміри хабарів, але й напівофіційні побори, замасковані під послуги держпідприємств. Глава Держкомпідприємництва Олександра Кужель навела приклад, коли вона звернулася влітку в державний "Інститут судових експертиз" із замовленням простого документа і отримала рахунок на 16 тис грн. Коли вона почала вимагати доказів обґрунтованості такої суми, рахунок знизили до 1600 грн. Але це поодинокий прецедент, і ціну знизили тільки тому, що в справу втрутився держслужбовець вищої категорії. Із звичайних же підприємців беруть непомірні суми за будь-яку дію: експертизу, дозвіл, довідку, розрахунок, узгодження і навіть оплату реєстрації. Наголосимо, що гроші за оплату послуг проміжних держпідприємств часто йдуть не до бюджету, а, за словами глави парламентського комітету по боротьбі з оргзлочинністю нардепа Ігоря Калетника, витрачаються на особисті потреби самих чиновників або відмиваються.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори