пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
25.10.2010
Вибори
джерело: www.dw-world.de

У чесність виборів вірять 8 відсотків виборців - опитування

   

Українці не вірять у чесні вибори і готові продавати свої голоси. За різними соціологічними дослідженнями, від 44 до 60 відсотків виборців кажуть про можливість фальсифікацій. А охочих продати свій голос щороку більшає.

Те, що вибори до місцевих рад відбудуться чесно і без фальшувань, вірять лише 8,5 відсотків українських виборців. Такі дані у своєму дослідженні наводить Фонд "Демократичні ініціативи". Водночас 14 відсотків опитаних впевнені, що фальсифікації будуть обов’язково і вони вплинуть на результати.
Найбільше стурбовані ймовірністю підроблення результату виборці північного та західного регіонів, а найменше на Донбасі. Це показало інше дослідження, соціологічної групи "Рейтинг".

Від розчарування у виборах люди готові продавати свої голоси, зауважив у коментарі Deutsche Welle соціолог Олексій Антипович. З понад двох тисяч респондентів – понад 12 відсотків готові це зробити. Буквально ще минулого року таких охочих було на три відсотки менше.

Ціна голосу - від 50 гривень
Свій голос виборці оцінюють від 50 до 800 гривень. І чим дорожче – тим більше бажаючих. "Це люди, які не бачать сенсу у голосуванні, вони не вірять, що результати будуть коректними. Або вони не мають вибору серед переліку політиків, і їм байдуже. І ще одна категорія – це бідні, які хочуть заробити",- каже Олексій Антипович. На його думку, ці люди зазвичай голосують "не підтримую жодного", а продаж – це не завжди жадоба грошей, а швидше відповідь на паразитизм політиків.
Досвід показує, що цифри про продаж насправді є декларативними, каже соціолог, бо респонденти неохоче дають відповідь на такі питання. Політолог Ігор Балинський вважає, що відсоток бажаючих продати голос суттєво поповнився власне людьми, які розчарувалися у "помаранчевій" владі.
Ще однією мотивацією до продажу є протест виборця на заангажованість інформаційного простору, маніпуляцію та агресію регіональних ЗМІ, що яскраво проявляється у час виборів. Але такі рішення радше продиктовані емоціями, каже політолог, бо далеко не всі люди знають про кримінальну відповідальність. Водночас трохи більше 70 відсотків українців запевняють, що не продали б свій голос за жодних обставин. Але і таких з кожним роком меншає на кілька відсотків.
Окремі політичні партії організували цілу кампанію із закликами не продавати голоси, поширюючи серед молоді відповідного змісту плакати.
Галина Стадник


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль