MENU

Подібні статті

Припинити безкарність РосіїЄвген Захаров про Оленівку: ‘Правду в таких історіях приховати неможливо’Документування та розслідування міжнародних злочинів в Україні: масштаб злочинів такий, що його не охопитиЛист щодо спроби зняття омбудсмана з посади – всім, кого це стосуєтьсяЄвген Захаров: «Я сподіваюсь, що після перемоги Україна зміниться на краще, але за це треба буде боротися»Свобода слова є фундаментальною цінністю, яку Україна відстоює у війні з РФ — українські правозахисники та правозахисні організаціїГлобальна ініціатива ‘Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії’ (cтисла назва ‘Трибунал для Путіна’)‘Непропорційне обмеження свободи слова’: Звернення правозахисників щодо рішення про об"єднання загальнонаціональних телеканалівЄвген Захаров: Коли наступали росіяни, ув"язнених звільнили і вони пішли давати відсіч ворогові«Смерть в розстрочку іменем України»: результати дослідження ситуації із довічно ув’язненимиЖахливий стан пенітенціарної медицини та необхідність її підпорядкування Міністерству охорони здоров’я (прес реліз)Презентація книги «Довічне ув’язнення: європейські стандарти та українська практика» і результатів анонімного опитування засуджених довічно (прес реліз)Жахливий стан пенітенціарної медицини та необхідність її підпорядкування Міністерству охорони здоров’я (Анонс)Презентація книги «Довічне ув’язнення: європейські стандарти та українська практика» (Анонс)Реформа пенітенціарної медициниЧи стане ЄСПЛ на захист прав, коли держава не може захистити від домашнього насилля?До 90-річчя Михайлини КоцюбинськоїУ Вінницькій установі виконання покарань №1 хворіють на COVID 13 довічників – ОмбудсманАнонс онлайн-конференції ‘Довічне позбавлення волі: без шансів на перегляд, перспективи звільнення’Надходить велика доба (Звернення Ініціативної групи «Першого грудня»)

Що відбувається в системі виконання покарань?

03.04.2008
Юрій Чумак

«Круглий стіл» на цю тему відбувся у харківському прес-центрі «Майдан Свободи» 2 квітня.

Наприкінці минулого тижня група засуджених Темнівської виправної колонії № 100 поблизу Харкова на знак протесту проти дисциплінарних заходів адміністрації, заподіяла собі порізи, за що до них застосували силу. Цей випадок і став приводом до проведення «круглого столу», на який, крім співголови Харківської правозахисної групи Євгена Захарова, було запрошено й начальника Харківського управління Державного департаменту з питань виконання покарань Олександра Кизима, втім, останній на захід не з’явився.

Отже, відповідати на запитання ведучого та журналістів довелося самому Євгену Захарову. Він зазначив, що однією з основних причин подібних акцій протесту, які проводяться засудженими, є те, що в Україні ув’язнені до цих пір утримуються в досить важких та поганих умовах. За його словами, вітчизняна система виконання покарань потребує реформування: в даний час вона більше нагадує радянський ГУЛАГ, ніж пенітенціарну систему європейської країни.

До цього призводить і погане державне фінансування. У найважчі роки, з 1999 по 2000, на харчування одного ув’язненого виділялося приблизно 30 коп. на день, а на медичне обслуговування – лише 4 коп. Зараз ситуація дещо покращилась (з годуванням і меддопомогою таких серйозних проблем немає), проте, коштів, що виділяються, все одно недостатньо.

Постійні спалахи насильства, які регулярно трапляються в установах виконання покарань є свідченням системної кризи в роботі Департаменту. Так, у тюрмах і колоніях дійсно утримуються далеко не ангели, але випадки використання побиття засуджених в якості засобу, завдяки якому «ламають» скаржників та непокірних, є непоодинокими та не можуть мати ніякого виправдання, – переконаний правозахисник.

Крім того, система закрита для громадського контролю. За словами Захарова, в цьому плані немає жодних проблем з МВС – спеціально створені мобільні групи регулярно відвідують ІТТ і перевіряють, в яких умовах знаходяться затримані. А ось з Державним департаментом України з питань виконання покарань відношення не склалися: адміністрації колоній, як правило, негативно ставляться до візитів правозахисників.

Тому Харківська правозахисна група наполягає на реформуванні установ виконання покарань в Україні. Департамент необхідно передати в упорядкування Мін’юсту, як наша держава обіцяла ще при вступі до Ради Європи. В Україні діє занадто жорстка кримінально-виконавча система, яку треба переглядати в бік пом’якшення. Бо часто суди засуджують до позбавлення волі тих, хто на таке покарання не заслуговує. На думку Є. Захарова, близько 30 % ув’язнених в колоніях загального режиму взагалі могли б не «сидіти».

До речі, як повідомив «УНІАН», нова концепція реформування пенітенціарної системи, розроблена в Секретаріаті Президента, «враховує усі зауваження правозахисників і має на меті створення гнучкої тюремної системи, де ДКВС має стати цивільною службою і підрозділом Міністерства юстиції, як це було зроблено в усіх посттоталітарних країнах Центральної та Східної Європи».

Очікується, що Президент підпише Указ про затвердження Концепції реформування Державної кримінально-виконавчої служби найближчим часом.

Довідка «ПЛ»:

В Україні щорічно притягуються до кримінальної відповідальності близько 200 тис. осіб, близько чверті з них – майже 50 тис. – отримує покарання у вигляді позбавлення волі. В установах виконання покарань на сьогодні перебуває близько 160 тисяч осіб, з них більш як 1,4 тис. засуджені до довічного позбавлення волі.

 

Дивись також:

Події в колонії № 100

 

ФОТО Юрія Чумака

 Поділитися