MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Вибори проходили всупереч міжнародним стандартам

05.11.2010    джерело: gau.org.ua

Місцеві вибори — 2010 не можна визнати чесними, прозорими та демократичними. Було зроблено все, щоб не допустити повноцінного суспільного контролю – громадські спостерігачі та експерти

На прес-конференції представники громадських організацій, що ведуть спостереження та моніторинг місцевих виборів в Україні дали загальну оцінку проведенню виборчого процесу. 

Голова правління ГМ ОПОРА Ольга Айвазовська зробила висновок: "Місцеві вибори в Україні відбулися не згідно міжнародних стандартів, тому їх неможливо визнати чесними, прозорими та демократичними. Висновки ОПОРИ ґрунтуються на результатах довготермінового та короткотермінового спостереження, критеріях оцінювання належної практики організації та принципів проведення виборів, які викладено в документах Венеціанської Комісії, Копенгагенської конференції та ОБСЄ”. 

Секретар Громадянської Асамблеї України Андрій Когут наголосив: “Організація та перебіг місцевих виборів – 2010 засвідчила чіткий поворот політичної влади країни назад – до нехтування демократичними стандартами і свободами. Ця кампанія за оцінками представників  Громадянської Асамблеї України в регіонах є найгіршою за п’ять останніх років. Загальна оцінка виборів (від прийняття Закону, який значно звузив права, встановив окремі преференції та обмежив суспільний контроль, до процесу встановлення результатів виборів) дає підстави стверджувати про невідповідність місцевих виборів — 2010  стандартам вільних, чесних, справедливих та прозорих виборів”.  

Голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив, представник Мережі підтримки реформ Ігор Когут відзначив: “Українська демократія виявилася "кульгавою". Місцеві вибори можна оцінювати як вільні, але щодо чесності чи справедливості виникають обґрунтовані сумніви. Ми не можемо говорити про втілення демократичних стандартів виборів у повному обсязі, більше того дедалі очевиднішим є відкат від досягнутого в цій царині. 

Ключові проблеми законодавства про місцеві вибори, про які заявляли Мережа підтримки реформ та Громадянська асамблея України, вже далися взнаки чи дадуться у найближчі дні. Виборча система, якість виборчих комісій, процедури підрахунку голосів, оскарження діяльності суб’єктів виборчого процесу - це предмет для більш детального аналізу у найближчий час. Це матиме зміст, лише якщо українське суспільство виявить волю до якісних політичних змін та намір вчитися на помилках”.

Наталія Линник із Комітету виборців України засвідчила: “Багато статей закону про місцеві вибори не відповідає загальноприйнятим демократичним нормам і стандартам, назріла нагальна необхідність запровадження Виборчого кодексу, який би стандартизував виборчі процедури і сприяв проведенню чесних та демократичних виборів. Стабільні правила проведення виборів значно б покращили їх організацію та проведення, оскільки члени дільничних виборчих комісій могли б раз і на завжди опанувати виборчі процедури і якісно покращувати свої  навички від виборів до виборів”.

Громадянська мережа ОПОРА – розповіла Ольга Айвазовська – здійснили аналіз місцевих виборів на предмет дотримання міжнародних стандартів. Отже, всупереч загальновизнаним стандартам:

Виборче законодавство змінено менш, ніж за рік до дня голосування. 

Не було забезпечено неупередженість  роботи виборчих комісій через їх формування на професійній і політично-збалансованій основі, тому окремі політичні сили отримали більшість, що є достатнім для прийняття будь-якого рішення. 

На етапі реєстрації кандидатів ТВК створювали перешкоди окремим кандидатам чи партіям. 

Більшості з потенційних суб’єктів виборчого процесу вдалося оскаржити в суді дії ТВК, але ТВК вибірково виконували судові рішення, або затягували процес. 

Не достатньо активно інституції влади та правоохоронні органи реагували на повідомлення щодо використання адміністративного ресурсу, погроз та тиску на кандидатів, вчинення фізичного чи морального насильства щодо окремих суб’єктів виборчого процесу. 

Проблема якісної підготовки та відсутність жорсткого контролю за друком бюлетенів поглибили недовіру до виборів в цілому. Копенгагенський документ чітко визначає, що процедури повинні забезпечувати надійний захист виборчих бюлетенів та іншої документації.   

В день голосування було порушено ряд організаційних процедур, зокрема не дотримано принципу індивідуального та таємного голосування.    

Питання підрахунку голосів особливо гостро стоїть в світлі жорсткої та подекуди нездорової конкуренції між суб’єктами виборчого процесу, незбалансованості представництва політичних сил в комісіях різного рівня. ОПОРА стала свідком непоодиноких фактів виносу печаток з приміщення ДВК, що прямо заборонено законом, та самостійного уточнення протоколів представниками комісій дільничного рівня вже в приміщеннях ТВК.  

Андрій Когут відзначив: “Громадськість мала можливість спостерігати, але було зроблено все, щоб не допустити повноцінного суспільного контролю. Важливо розуміти, що навіть день голосування пройшов відносно спокійно, вибори розпочалися із  прийняття Закону, який значно звузив права, встановив окремі преференції та обмежив суспільний контроль. 

Виборча кампанія тривала з численними порушеннями та відзначилася засиллям адмінресурсу, активну роль якого, практично непомітну останні 5 років, тепер відзначають всі партнери ГАУ. І триватимуть вибори до встановлення результатів голосування, під час яких вже помітні спроби маніпуляцій та офіційного обмеження суспільного контролю – ГАУ зафіксувала численні випадки неправомірного усунення спостерігачів навіть із формулюваннями “занадто пильно дивився” (Одеса), і як  відомо, харківська міська виборча комісія завершуватиме підрахунок фактично без можливості забезпечити спостереження”.

 Поділитися