MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим останніми днями (12.04.–25.04.2018)

26.04.2018   
ХПГ-інформ
Повідомлення з окупованого Криму: ухвали підконтрольних московській владі судів, зникнення харків’янина Олександра Стешенка, стан Володимира Балуха і таке інше.

Повідомлення з окупованого Криму: ухвали підконтрольних московській владі судів, зникнення харків’янина Олександра Стешенка, стан Володимира Балуха і таке інше.


На думку адвоката засудженого в анексованому Криму українського активіста Володимира Балуха Дмитра Дінзе, начальника ІТТ в Роздільному Валерія Ткаченка примусили написати заяву на Балуха, щоби порушити проти активіста ще одну кримінальну справу. Про це 12.04.2018 повідомив сайт «Крым.Реалии», посилаючись на відеокоментар Дінзе, опублікований у Facebook активістом Українського культурного центру Михайлом Батраком.

«Найзабавніше в усьому цьому, що потерпілий (Ткаченко – ред.) не виявляв жодної активності у справі, його ця кримінальна справа взагалі не цікавила. Йому наказали написати рапорт і скласти всі документи для порушення цієї кримінальної справи. Він особисто матеріальних і моральних претензій не має. Виходить, що відділ поліції Роздільненського району був зацікавлений у черговій кримінальній справі стосовно Балуха», – сказав адвокат.

Дмитро Дінзе (фото: RFE/RL)

На його думку, з боку правоохоронних органів – це політично мотивоване рішення – вчергове переслідувати Балуха, щоби позбавити його волі на тривалий строк і відправити до колонії, подалі з Роздільненського району. Дінзе вважає, що «кримінальної справи не було би, якби співробітнику поліції не наказали написати рапорт і відповідну заяву, такі сутички в цьому ІТТ трапляються щодня».

13.04.2018 Михайло Батрак опублікував на своїй сторінці у Facebook відеокоментар громадського захисника Володимира Балуха архієпископа Климента. Архієпископ Климент каже, що на Балуха чинять психічний тиск, б’ють і складають протоколи за так звані «адміністративні порушення», як от: затримався біля вікна хвилину-дві, приліг на ліжко і таке інше.

«За те, що Володя відмовився роздягатися догола, на вимогу цих вертухаїв, його заломали, віддубасили та склали адміністративне порушення», – каже громадський захисник.

Заступник голови правління Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін повідомив, що до Балуха не пускають медиків. Ця інформація з’явилася на сайті «Громадського радіо» 14.04.2018.

«У нас немає об’єктивної інформації про стан здоров’я Володимира Балуха, оскільки до нього не пускають медиків. Адвокати Балуха, коли бачать його на суді, помічають, що йому стає гірше, але без обстежень щось конкретне сказати неможливо», –  зазначив В. Чекригін.

Володимир Балух і архієпископ Климент
(фото з сайту Кримської правозахисної групи)

21.04.2018 Кримська правозахисна група повідомила, що адміністрація СІЗО Сімферополя ухвалила рішення про переміщення Володимира Балуха до карцеру «за порушення правил внутрішнього розпорядку». Про це активіст розповів своєму адвокатові, який відвідав його 20 квітня. У карцері Балух перебуватиме три доби. Ув’язненим, які перебувають у карцері, заборонено листування, побачення (окрім зустрічей із адвокатом), а також придбання продуктів харчування та предметів першої потреби. Також вони позбавлені права отримувати посилки та передачі, а користуватися спальним місцем дозволено лише у спеціально визначений вночі час.

23.04.2018 Кримська правозахисна група повідомила, що архієпископа Климента того дня не пропустили до Володимира Балуха в СІЗО Сімферополя. Як громадський захисник Балуха архієпископ Климент має право відвідувати його в місцях позбавлення волі. Проте співробітники СІЗО зажадали від Климента постанову (ухвалу) суду окремим документом відповідно до ч. 2 ст. 49 КПК РФ, не прийнявши виписку судового засідання, на якому підконтрольний московській владі Роздільненський районний суд задовольнив клопотання адвоката Балуха про залучення до судового процесу Климента як громадського захисника.

Український активіст Володимир Балух 19 березня оголосив голодування на знак протесту проти вироку суду про позбавлення його волі на 3 роки й 5 місяців у колонії-поселенні.


12.04.2018 КрымSOS повідомив, що під час в’їзду до окупованого Криму російські силовики затримали харків’янина Олександра Стешенка. Востаннє перед цим він зв’язався з матір’ю вранці 11 квітня й повідомив, що прикордонники в Чонгарі взяли під сумнів його схожість з фото в пашпорті. Є інформація, що водій таксі чекав Стешенка на кордоні близько чотирьох годин, потім до нього вийшов співробітник силових структур РФ, забрав речі з авта й сказав далі не чекати.

Стешенко їхав у Крим до знайомої, з якою спілкується вже тривалий час – вона жила в Харкові, мати Стешенка Олександра Стешенко її знає, каже, що стосовно неї жодних підозр немає. Мати каже, що її син на Донбасі не воював, він не активіст і не волонтер.

16.04.2018 КрымSOS повідомив, що 14 квітня, шукаючи свого підзахисного, адвокат Стешенка відвідав Прикордонне управління ФСБ РФ по Республіці Крим, яке міститься в Сімферополі. Співробітники управління підтвердили, що Олександр Стешенко утримується у них, але адвоката не допустили. 16 квітня адвокату повторно відмовили в доступі до Стешенка.

Як підставу затримання силовики вказали проблему з фотографією в пашпорті, хоча раніше Стешенко неодноразово подорожував з цим пашпортом, також і до Криму. Як сказали співробітники ФСБ, Стешенко затриманий для з’ясування особи. Проте вже за кілька годин співробітники ФСБ стали заперечувати, що затриманий утримується в них, але й факт, що той заїхав на територію Криму.

24.04.2018 КрымSOS повідомив, посилаючись на адвоката Едема Семедляєва, що Олександр Стешенко відбуває адміністративний арешт у ІТТ Сімферополя. Термін арешту спливає того дня о 22 годині.

Ввечері того дня сайт «Крым.Реалии» повідомив, що Стешенка увезли зі спецприймальника для осіб, які відбувають адмінпокарання, в невідомому напрямку. Зустрічати Олександра прибули адвокати. Вони надіються, що білий автобус, який перехватив Стешенка, поїхав до адмінкордону між Кримом і материковою Україною.

Ввечері 25.04.2018 КрымSOS повідомив, що Олександра Стешенка не можуть знайти. Адвокат Айдер Азаматов розповів, що в пошуках Стешенка відвідав кілька кримських судів, управління ФСБ, управління прикордонної служби й безпосередньо той спецприймальник, де утримували Олександра.

«Сьогодні я відвідав Київський і Залізничний райсуди Сімферополя, щоби ознайомитися з матеріалами адміністративної справи стосовно Стешенка, якщо там такі є. Також головне управління ФСБ по Криму, де в черговій частині відповіли, що в них такої людини немає, а за затриманих на адмінкордоні відповідає Управління прикордонної служби. У відділі дізнання Управління прикордонної служби сказали, що про цю людину вони нічого не знають і претензій, затримань або арешту до Стешенка не застосовували», – розповів адвокат.

У спецприймальнику (під адресою Павленка, 1), де Стешенко відбував адміністративний арешт, адвокатові розповіли, що утримували чоловіка з таким прізвищем, але станом на сьогодні його більше в спецприймальнику немає. Адвокат вимагав надати документ, на підставі якого Стешенка утримували в закладі, однак співробітник спецприймальника відповів, що необхідно зробити спеціальний запит.


Як 19.04.2018 повідомила Кримська правозахисна група (КПГ), у квітні 2018 року в СІЗО-1 Сімферополя, підконтрольному окупаційній владі РФ, померло неприродною смертю щонайменше четверо людей, двоє з них – кримські татари.

Імовірно, 6 квітня знайдені повішеними: Сервер Білялов, 69 років, і Олег Гончаров, 46 років. 12 квітня у штрафному ізоляторі (карцері) знайдений повішеним 23-річний Дмитро Шапошник. 13 квітня у камері номер 8, куди поміщають новоприбулих, у так званому «карантині», з перерізаним горлом знайдений 39‑річний Іслам Іскеров, привезений до СІЗО Сімферополя з Джанкоя. Ці відомості засвідчили кілька незалежних один від одного джерел.

Кримська правозахисна група не має правдивої інформації про те, що саме спричинило смерті цих людей. Одна з версій – самогубства через повішення Сервера Білялова, Олега Гончарова та Дмитра Шапошника та розтин горла самотужки Ісламом Іскеровим. Але версії про самогубство можна розглядати як малопереконливі з кількох причин. За свідченнями, що є у розпорядженні КПГ, Сервер Білялов розраховував, через нововиявлені обставини, на припинення кримінального переслідування та звільнення від покарання найближчим часом. Дмитро Шапошник був «знайдений» повішеним у карцері (ШІЗО). Проте це місце, куди поміщають людей після ретельного особистого огляду, і ув’язнений перебуває там один під постійним наглядом. Неясно, що могло спонукати Іслама Іскерова, звинуваченого у крадіжці за ст. 158, ч. 1 УК РФ, максимальне покарання за якою – два роки позбавлення волі, а мінімальне – штраф до восьми тисяч рублів, перерізати собі горло.


Фігуранта «справи кримських диверсантів» Дмитра Штиблікова, засудженого підконтрольним московській владі Севастопольським міським судом до п’яти років ув’язнення, етапували до колонії № 6 в Омську (РФ). Про це 21.04.2018 повідомив сайт «15 минут» з посиланням на Facebook журналіста Антона Наумлюка.

Дмитро Штибліков. Фото: krym.org (RFE/RL)

Нагадаємо, Володимира Дудку, Дмитра Штиблікова та Олексія Бессарабова затримали 9 листопада 2016 року в Севастополі. За версією ФСБ РФ вони є учасниками диверсійно-терористичної групи ГУР Міноборони України. 16 листопада 2017 року Севастопольський міськсуд засудив Штиблікова до 5 років у колонії суворого режиму, при цьому строк перебування в СІЗО – 1 рік – буде зарахований.


23.04.2018 підконтрольний московській владі Кіровський районний суд визнав Зарему Куламетову винною в «образі співробітника поліції» і призначив їй 250 годин обов’язкових робіт, а також зобов’язав виплатити 20 тис. рублів компенсації за «моральну шкоду». Про це повідомив сайт «15 минут», посилаючись на «Крымскую солидарность».

Зарема Куламетова

Зазначено, що держобвинувачення просило для Куламетової 300 годин обов’язкових робіт, а також компенсацію в розмірі 50 тис. рублів.

У судовому засіданні адвокат обвинуваченої Еміль Курбедінов зазначив, що слідство велось однобоко. Слідство без експертизи вирішило, що слова Куламетової були злочинними. Також адвокат стверджує, що сторона обвинувачення не довела провини його підзахисної на законній підставі.

Нагадаємо, 22 січня до матері засудженого за публікацію в 2012 році в соцмережі «ВКонтакте» відео Гірая Куламетова Зареми Куламетової прийшли співробітники поліції, з їхніх слів, – через скаргу на образу на адресу начальника МВС РФ у Кіровському районі. Самої скарги у поліціянтів не було. Після того, як Зарема Куламетова відмовилась з ними розмовляти, вони поїхали. Ухвали про дозвіл на хатній трус вони також не мали. Пізніше проти жінки порушили кримінальну справу через «образу співробітника поліції».

Як повідомлялося раніше, 18 січня в Старому Криму відбувся трус у будинку Гірая Куламетова. Після трусу Куламетова відвезли до відділу поліції Кіровського району. Того ж дня Куламетова засудили до 10 діб арешту в СІЗО «за публікацію відеоролика в 2012 році в соцмережі „ВКонтакте“». Чоловік був одним з учасників масових пікетів у Криму 14 жовтня проти переслідування кримських татар. 18 грудня йому призначили штраф у розмірі 10 тис. рублів.


24.04.2018 підконтрольний московській владі Бахчисарайський районний суд визнав винним у «публічній образі представника влади» кримського татарина Шевкета Раззакова й присудив йому адміністративний штраф у розмірі 20 тисяч рублів. Про це повідомив сайт «15 минут», посилаючись на «Крымскую солидарность».

Шевкет Раззаков

Зазначено, що держобвинувачення просило для Раззакова 300 годин обов’язкових робіт. Сторона захисту має намір оскаржити вирок.

Нагадаємо, Раззаков був свідком хатніх трусів у Бахичсараї 13 квітня минулого року. Тоді силовики провокували кримських татар, які прийшли підтримати співвітчизників. Відбулася сутичка. У грудні Раззаков отримав судову повістку як обвинувачений – його звинуватили в «публічній образі представника влади»: Раззаков нібито плюнув у силовика під час трусу.

Раззакова засуджено за ст. 319 КК РФ (образа представника влади). Статтею передбачено покарання у вигляді штрафа в розмірі 40 тис. рублів, або обов’язкових робіт строком 360 годин, або виправних робіт строком до одного року.


ІНШЕ

Як повідомило 13.04.2018 російське видання «Комсомольская правда – Крым», посилаючись на «начальника відділу підготовки та призову громадян на військову службу Військового комісаріату РК» Вадима Мєшалкіна, шістьох чоловік у Криму вже притягли до кримінальної відповідальності за ухилення від призову. Зокрема, суд оштрафував на 25 тис. рублів двох жителів Сімферопольського району, двох – Джанкойського, одного громадянина з Красногвардійського району, одного – з Керчі. Також більше ніж тисячу чоловіків притягли до адміністративної відповідальності «за різні порушенні військового обліку».

«Через те, що Республіка Крим – особлива, межує з іншими державами й громадяни мають два пашпорти, створюються певні труднощі. Деякі убувають за межі Криму, і їх не знаходять на місцях постійної реєстрації. Але громадян, які ухиляються від проходження службі, небагато», – сказав В. Мєшалкін.


19.04.2018 біля Ханського палацу в Бахчисараї відбулися одиночні пікети на захист цієї історичної та культурної пам’ятки корінного населення півострова, яку фактично знищують під виглядом «реставрації». Під час першого пікету до його учасника (як стало відомо пізніше – Едема Аблаєва) підійшов російський поліціянт. Після цього акція пікетувальника була припинена, його відвели в бік для проведення «розмови». Про це повідомив сайт «Крым.Реалии».

Згідно з повідомленням громадського об’єднання «Крымская солидарность», «першого пікетувальника увезли до відділку, взяли свідчення та відпустили».

Пізніше біля входу до комплексу «Ханський палац» почався другий одиночний пікет – невідомий чоловік тримав плакат з вимогою припинити «знищувати історію кримських татар».


У Криму розпочалися навчання, під час яких російські військові відпрацюють завдання з виявлення кораблів умовного супротивника, у навчаннях задіють берегові ракетні комплекси Чорноморського флоту РФ, повідомив 23.04.2018 сайт «Крым.Реалии» з посиланням на прес-службу Чорноморського флоту РФ.

Після анексії Криму в 2014 році РФ проводить регулярні військові навчання на півострові. В Генштабі України дії російських військовиків у Криму називають незаконними.

 Поділитися