Мораторій на російськомовний культурний продукт — законний, — Верховний Суд
Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій, якими заборона на публічне використання російськомовних пісень, фільмів, журналів тощо у Львівській області визнавалася незаконною.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в рішенні зазначив, що Громадська організація «Всеукраїнський громадський рух «Український вибір — Право народу», яка позивалася проти Львівської облради, не зазнавала порушення своїх прав та свобод, а її доводи є «абстрактними».
«Доводи позивачів про порушення їхніх прав, свобод чи інтересів є абстрактними, не містять жодного обґрунтування негативного впливу спірним рішенням Львівської обласної ради від 18-го вересня 2018-го року за №745 на їх конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси та свідчать про незгоду позивачів з указаним рішенням, що не є тотожним порушенню права, свободи чи інтересу».
Позиватися ж на підставі захисту прав і свобод інших осіб, згідно з рішенням, згадана ГО не може, оскільки предметом позову до суду першої інстанції був саме захист прав цієї організації.
«Доводи ГО, що вона має право на звернення із позовом до суду в інтересах інших фізичних осіб за захистом порушених прав та інтересів щодо незаконних дій, прийнятих рішень органів місцевого самоврядування, оскільки це право прямо передбачено у Статуті, є безпідставними, оскільки звернення ГО до суду обґрунтоване порушенням прав власне самої ГО, а не фізичних осіб», — ідеться в рішенні Верховного Суду.
Судді указали на те, що права позивачів-фізосіб теж не були порушені рішенням Львівської облради.
«Суд апеляційної інстанції, як і суд першої інстанції, допустив помилку в частині того, що спірне рішення порушує особисті немайнові права позивачів - фізичних осіб, оскільки такі висновки судів не підтверджені жодними доказами. Відсутні в матеріалах справи й докази застосування спірного рішення до позивачів — ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (Сергій Іванов-Малявін та Роман Лихачов, — ред.) чи хоча б вказівка на правовідносини, в яких буде застосовано спірне рішення Львівської обласної ради. Таких обставин не наведено і суду касаційної інстанції», — констатується в рішенні.
Верховний Суд також зазначає, що, задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права.
Окрім цього, говорячи про «аналогічну правову позицію», Верховний Суд згадує своє рішення в іншій справі. Тоді суд задовольнив вимоги Кабінету Міністрів, який оскаржував визнання пунктів його постанови нечинними, а саме — вимогу надавати для огляду або продавати зброю лише за наявності в покупця ліцензії на її придбання.
Львівська обласна рада своїм рішенням від 18-го вересня 2018-го року встановила мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту в будь-яких формах на території Львівської області до моменту повного припинення окупації території України, а також доручила облдержадміністрації створити міжвідомчу групу для «проведення систематичної роз’яснювальної роботи для фізичних та юридичних осіб про мораторій».
Громадська організація «Український вибір — Право народу», Сергій Іванов-Малявін та юрист Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов у суді домоглися скасування згаданого рішення Львівської облради. Облрада подала апеляцію, проте, програла.
Читайте також: Чи можна заборонити проведення хресних ход у Львові?