Дорости до свободи
Українське суспільство є розрізненим: частина живе в майбутньому, частина – в минулому. І цей поділ не лише віковий чи географічний.
Рівень довіри українців до держави, до інституцій і одне до одного є вкрай низьким. Криза довіри гальмує будь-який поступ. В цілому українське суспільство є пасіонарним, волелюбним, ініціативним, але водночас інфантильним, найбільше це проявляється у ставленні до права власності. У стосунках із владою воно нагадує міцного підлітка, який прагне емансипації і має достатньо сил, але чекає від батьків підтримки й боїться відповідальності.
Світ зіткнувся з новими викликами, коли завдяки «революції смартфонів» людство щороку продукує більше інформації, ніж за всю попередню історію. Раніше тоталітарний режим можна було встановити тільки в умовах закритого суспільства шляхом індоктринації через державні канали комунікацій у поєднанні з державним терором. Зараз теорія Карла Поппера перестала працювати. На зміну насильницькому нав’язуванню однієї «правди» через єдиний односторонній канал комунікації прийшло поширення тоталітарної ідеології шляхом збору персональних даних, вивчення психології користувачів соцмереж і маніпулювання людською свідомістю через створення безлічі пост-правд на кожен смак.
У демократичних країнах «революція смартфонів» призвела до розвитку «cancel culture» (культури скасування). Групи за інтересами влаштовують кампанію цькування, атакуючи публічних осіб, інституції й державні органи, вимагаючи вибачень, звільнень за висловлювання, вилучення літератури або відмови в публікації, навіть адміністративних і кримінальних переслідувань та арештів, часто під вигаданими приводами. Принципи свободи творчості, свободи наукової дискусії, свободи совісті, презумпції невинуватості та інші фундаментальні принципи права ставляться під сумнів. Західний світ, маючи стійкі запобіжники від зазіхань на свободу слова від держави, виявився безсилим перед атаками на свободу слова від нових інформаційних «хунвейбінів». Це, в свою чергу, використовують іноземні диктаторські режими: як інструмент гібридної війни і для втручання у внутрішні справи інших держав. В українських реаліях це значно посилює кризу довіри й призводить до загального знецінення людей, інституцій, будь-яких досягнень, України в цілому.
У таких умовах нам треба дорослішати і впевнено відстоювати головну цінність – свободу. Щоб Україна стала ліберальною заможною державою, в якій панує верховенство права, треба здійснити низку кроків.
Україна має ініціювати Міжнародний трибунал зі спеціальним статутом щодо злочинів комунізму. Ці злочини мають отримати належну правову кваліфікацію, вина злочинців – доведена, а самі вони – названі.
Нова ліберальна Конституція має бути підготовлена конституційною асамблеєю з обмеженням права учасників претендувати на вищі державні посади на визначений термін. У новій Конституції свобода слова має бути захищена від будь-яких посягань. Конституція має будуватися на концепції мінімальної держави. Принцип рівності має полягати в тому, що кожен на рівних правах може прагнути щастя за своїм власним рецептом.
На перехідний час реформ мають бути застосовані механізми транзитивного правосуддя, що передбачають, зокрема, амністію капіталів.
Реформа правосуддя має бути спрямована на незалежність суду і повагу до нього, на рівність сторін у процесі, на узагальнення практики, у тому числі, за допомогою штучного інтелекту.
Реформа правоохоронної і кримінально-виконавчої систем має полягати в їх підконтрольності суспільству і запобіганні незаконному застосуванню сили.
Має бути проведена дерегуляція й лібералізація економіки. У поєднанні з незалежним судом це створить сприятливий інвестиційний клімат і дасть поштовх стрімкому економічному зростанню.
Реформа Збройних сил має відбуватися за стандартами НАТО із запозиченням елементів в ізраїльської та швейцарської армій. Створення технологічної професійної армії, що підсилена великим мобілізаційним потенціалом, заснованим на загальній короткостроковій військовій підготовці і праві кожного володіти, зберігати й носити зброю для захисту себе, близьких, власності, свободи народу і державного суверенітету, дозволить Україні дати відсіч будь-якій загрозі.
Деокупація та реінтеграція окупованих територій стануть можливими, коли розкрутяться відцентрові процеси в РФ. Україна має ретельно готуватися до цього моменту, запроваджуючи механізми перехідного правосуддя, і, як прийде час, відновити контроль над окупованими територіями шляхом воєнної операції.
Україна має стати амбітним суб’єктом міжнародних відносин.
Джерело: НВ, проєкт «Українські основи»
«Українські основи» – спільний проєкт провідних українських інтелектуалів та НВ, в рамках якого письменники, філософи, журналісти, вчені, громадські активісти розмірковують про засади української політичної нації, держави і суспільства.