MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України ІХ скликання Огляд № 33 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 16.03.2020–20.03.2020

15.12.2020   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Всього за цей тиждень зареєстровані 58 проектів законів і постанов Верховної Ради України, з яких 14 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, діяльністю тимчасових слідчих комісій, проведенням парламентських слухань, призначенням високопосадовців, призначенням позачергових виборів тощо.Стан проходження проектів у цьому огляді визначається на кінець робочого дня 14.12.2020.

Всього за цей тиждень зареєстровані 58 проектів законів і постанов Верховної Ради України, з яких 14 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, діяльністю тимчасових слідчих комісій, проведенням парламентських слухань, призначенням високопосадовців, призначенням позачергових виборів тощо/

Загальні засади, якими керуються автори огляду, див Вступні застереження до постійного моніторингу законопроектної діяльності Верховної Ради України ІХ скликання

Стан проходження проектів у цьому огляді визначається на кінець робочого дня 14.12.2020.

 

Законотворчість, парламентаризм та діяльність Верховної Ради України

 

Проект 3250 від 20.03.2020 (Стефанчук Р. О., Стефанчук М. О.) про підстави та порядок проведення пленарних засідань Верховної Ради України та засідань комітетів Верховної Ради України в режимі відеоконференції на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Метою проекту проголошено уникнення блокування роботи єдиного законодавчого органу держави та забезпечення можливості ухвалення під час пандемії COVID-19 у світі та епідемії в Україні парламентом рішень, які мають особливу важливість і пов’язані з запобіганням виникненню і поширенню, локалізацією і ліквідацією спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), забезпеченням національної безпеки та оборони, економічного добробуту та прав людини. Передбачалося прийняття нового закону з назвою, яка відповідає назві проекту, та внесення відповідних змін до Регламенту Верховної Ради України. Пропонувалося, зокрема, протягом 60 днів з дня набрання цим Законом чинності допустити проведення пленарних засідань Верховної Ради України та засідань комітетів Верховної Ради України в режимі відеоконференції; такі засідання можуть проводитися виключно з метою розгляду законопроектів, проектів інших актів, які мають особливу важливість і пов’язані з запобіганням виникненню і поширенню, локалізацією і ліквідацією спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), забезпеченням національної безпеки та оборони, економічного добробуту та прав людини; під час проведення пленарного засідання Верховної Ради України в режимі відеоконференції у залі, в якому відбувається таке засідання, можуть перебувати лише: 1) Голова Верховної Ради України, Перший заступник та заступник Голови Верховної Ради України; 2) особа, визначена доповідачем законопроекту (проекту іншого акта) суб’єктами права законодавчої ініціативи, які його внесли на розгляд Верховної Ради України; 3) голова комітету, визначеного головним, або представник від головного комітету; 4) члени Лічильної комісії; 5) по одному представнику від кожної депутатської фракції (депутатської групи); 6) працівники Апарату Верховної Ради України, що виконують функцію з обслуговування пленарних засідань Верховної Ради України.

Запропонований порядок, як видається, не відповідає режиму пленарних засідань Парламенту, який закріплений у Конституції України.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

 

Права громадян та громадських об’єднань

 

Проект 3193-1 від 17.03.2020 (Деркач А. Л., Дубінський О. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо забезпечення рівних прав та можливостей громадян із представництва у наглядових радах та органах правління державних унітарних підприємств, господарських товариств та державних банків та справедливого формування і ефективної діяльності таких наглядових рад із врахуванням національних інтересів України).

Альтернативний проекту 3193 від 06.03.2020 (Жмеренецький О. С., Арахамія Д. Г. + 45) про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних прав та можливостей громадян із представництва у наглядових радах та органах правління державних унітарних підприємств, господарських товариств та державних банків (див. Огляд № 31).

Альтернативний проект розширює і доповнює ініціативи основного, зокрема запроваджує вимоги щодо українського громадянства членів наглядових рад, розмірів та порядку оплати їх діяльності, вимог до попереднього місця діяльності тощо.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3204-1 від 17.03.2020 (Королевська Н. Н., Солод Ю. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо дії колективних договорів).

Альтернативний проекту 3204 від 12.03.2020 (Третьякова Г. М., Струневич В. О. + 3) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо дії колективних договорів) (див. Огляд № 32).  У проекті поділяється головна пропозиція основного проекту щодо поширення дії  колективного договору лише на членів профспілки – сторони колективного договору замість його поширення на усіх працівників, як це передбачено чинним законодавством. Водночас відмінності від основного проекту полягають в іншому порядку приєднання до укладеного колективного договору, а також у включенні до нього положень щодо уточнення:   повноважень виборного органу первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації; гарантій діяльності профспілок; гарантій для працівників підприємств, установ, організацій, обраних до профспілкових органів тощо. Втім,  як слушно зауважило ГНЕУ, запропоновані новели значною мірою не мають безпосереднього відношення до предмету проекту, яким згідно з його назвою визначені питання дії колективних договорів. 

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного, але вже наступного дня Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував його відхилити за наслідком розгляду в першому читанні.

 

Соціальний захист та пільги

 

Проект 3222 від 16.03.2020 (Зінкевич Я. В., Гетманцев Д. О. + 10) про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії Їх соціального захисту» (щодо відновлення пільг у зв’язку з рішенням Конституційного Суду України № 12-р/2018 від 18 грудня 2018 року та уточнення окремих положень). 28.10.2020 надано доопрацьовану редакцію на заміну, яка далі і розглядається.

Метою проекту проголошено забезпечення виконання Рішення Конституційного суду № 12-р/2018 щодо соціальної підтримки учасників війни, членів сімей загиблих, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, через відновлення їх права на безкоштовний проїзд та отримання пільг без врахування їх доходу. Пропонується скасувати чинну вимогу про залежність надання пільг від середнього доходу сім’ї, а також запровадити для усіх осіб, на яких поширюється даний закон, безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом  загального користування в сільській місцевості, а також  залізничним і водним транспортом приміського  сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, зокрема внутрірайонних, внутрі- та міжобласних, незалежно  від  відстані та місця  проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі. Порядок організації перевезення визначається Кабінетом Міністрів України. Водночас відновлюються положення щодо права безоплатного, або з 50-процентною знижкою користування залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом раз на рік чи раз в два роки (залежно від категорії пільговиків).

Подібні ініціативи вже не раз вносилися з моменту запровадження обмежень у грудні 2014 року, однак жодний проект не містить належної аргументації в частині джерела видатків для відновлення названих пільг.

Проект 3230 від 17.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Волинець М. Я. + 6) про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо підвищення рівня соціального захисту шахтарів та членів їх сімей).

Проект змістовно значно ширший за свою назву і передбачає внесення змін не лише до Податкового кодексу України, а й до Законів України: «Про підвищення престижності шахтарської праці», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і «Про вищу освіту». Головні ініціативи зводяться до того, щоб зменшити ставку податку до 10 відсотків бази оподаткування щодо доходу у формі заробітної плати у шахтарів – працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день та 50 відсотків і більше робочого часу на рік, а також працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), у тому числі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, у вугільній промисловості, – за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Також пропонується підвищити розміри мінімальної пенсії для шахтарів та розміри державної соціальної підтримки сім’ям шахтарів, що постраждали на виробництві. Пропонується запровадити вимогу про те, що за період участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування працівників за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%. Окремо слід зупинитися на змінах щодо студентських стипендій, які стосуються усіх громадян, а саме пропонується установити, що розмір академічної та соціальної стипендій, порядок їх призначення і виплати встановлюються Кабінетом Міністрів України. При цьому, розмір мінімальної академічної стипендії не може бути меншим прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, а мінімальної соціальної стипендії не може бути меншим 150 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проекти 3231 та 3232 від 17.03.2020 (Колихаєв І. В.) про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення належного рівня соціального захисту та встановлення справедливих соціальних гарантій для молоді та про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо врегулювання окремих питань встановлення справедливих соціальних гарантій для молоді).

Проекти фактично підсумовують низку попередніх проектів аналогічної тематики. Пропонується звільнити від оподаткування доходи молодих громадян, отримані у вигляді заробітної плати та доходів фізичних осіб – підприємців. Також звільняється від оподаткування вартість житла, яке передається у власність молодим громадянам або із знижкою, а також сума підтримки на будівництво і придбання жилих будинків і квартир, оплату вступних пайових внесків при вступі до молодіжних житлових комплексів, житлово-будівельних кооперативів, а також на обзаведення домашнім господарством. Для юридичних осіб запроваджуються податкові пільги та дотації у разі широкого залучення молоді.

Проект видається доволі ейджистським і загалом переходить межу між стимулюванням і дискримінацією. Особливо слід звернути увагу на ініціативу замінити положення Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування про надання дотацій роботодавцю для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді, на перше робоче місце нормою про надання дотацій виключно для працевлаштування безробітних молодих громадян (молоді).

Обидва проекти 25.06.2020 відкликані.

 

Діяльність правоохоронних органів

 

Проект 3133-11 від 16.03.2020 (Радіна А. О.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах).

Формально альтернативний проекту 3133 від 28.02.2020 (Гончаренко О. О., Славицька А. К. + 2) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах) (див. Огляд № 30)  та десяти його альтернативним проектам (див. Огляд № 32), а також фактично альтернативний проектам 3180 від 05.03.2020 (Качура О. А., Дубінський О. А.) «Про Національне антикорупційне бюро України» (щодо приведення цього закону у відповідність до чинних норм антикорупційного законодавства України) (див. Огляд № 31) та 3180-1 від 13.03.2020 (Осадчук А. П.) про внесення змін до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» (щодо приведення у відповідність до чинних норм антикорупційного законодавства України) (див. Огляд № 32).

Особливістю проекту є пропозиція  як альтернативну підставу для припинення повноважень (служби)/звільнення військовослужбовців Управління державної охорони України, прокурорів, Директора Національного антикорупційного бюро України (далі – НАБУ), Директора Державного бюро розслідувань (далі – ДБР) та його заступників визнати «набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення відповідних осіб до адміністративної відповідальності за пов’язане з корупцією правопорушення, яким на них накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування». Проте, як слушно зауважує ГНЕУ, існує низка адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, за які у відповідних статтях Особливої частини КУпАП не передбачено такий вид стягнення, як позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Тому за вчинення таких порушень військовослужбовці Управління державної охорони України, прокурори, Директор НАБУ, Директор ДБР та його заступники не будуть підлягати звільненню із займаної посади.

Проект 3133-12 від 16.03.2020 (Чернєв Є. В., Ясько Є. О.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах).

Проект майже тотожний попередньому, але має певні особливості у частині звільнення з посади Директора Національного антикорупційне бюро України.

Проект 3133-13 від 16.03.2020 (Макаров О. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запобігання та протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах).

Цей альтернативний проект є практично ідентичним основному проекту з певними редакційними уточненнями та без більшості прикінцевих положень.

Всі три згадані альтернативні проекти разом з іншими аналогічними проектами  розглянуті у першому читанні 14.07.2020, за наслідками якого основний проект переданий на доопрацювання в профільний парламентський Комітет з питань правоохоронної діяльності (на повторне перше читання).

Проект 3180-2 від 16.03.2020 (Железняк Я. В.) про внесення змін до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» (щодо приведення цього закону у відповідність до чинних норм антикорупційного законодавства України).

Формально альтернативний проекту 3180 «Про Національне антикорупційне бюро України» (щодо приведення цього закону у відповідність до чинних норм антикорупційного законодавства України) (див. Огляд № 31).  Водночас повністю повторює епатажну ініціативу проекту 3133-10 від 13.03.2020 (Железняк Я. І.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах) (див. Огляд № 32) про те, що Директор Національного антикорупційного бюро України  може бути звільнений через «виникнення нестримного бажання у осіб, підслідних Національному бюро, за відсутності інших підстав для звільнення, передбачених цією частиною статті».

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3180-3 від 16.03.2020 (Устінова О. Ю.) про внесення змін до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» (щодо посилення незалежності Національного антикорупційного бюро України).

Альтернативний названим вище проектам. Як і попередній проект,  дублює частину проекту 3133-4 від 12.03.2020 (Устінова О. Ю.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах) (див. Огляд № 32), яка стосувалася підстав звільнення з посади директора Національного антикорупційного бюро України.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

 

Охорона здоров’я

 

Проект Постанови 3223 від 16.03.2020 (Новинський В. В., Гриб В. О. + 4) про надання екстреної гуманітарної допомоги громадянам України, які проживають на окремих територіях Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а також у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, у зв’язку із небезпекою поширення коронавірусної інфекції.

У проекті пропонується доручити  Кабінету Міністрів України терміново затвердити спрощений порядок надання гуманітарної допомоги громадянам України, які проживають на території Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а також у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення; забезпечити  закупівлю та доставку достатньої кількості лікарських засобів, виробів медичного призначення та діагностичних тестів для виявлення вірусу COVID-19 на згадані території та у населені пункти.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект Постанови 3233 від 18.03.2020 (Гончаренко О. О.) про першочергові заходи протидії поширенню коронавірусної інфекції COVID-19, епідемії грипу і гострих респіраторних інфекцій в Україні.

Метою прийняття постанови проголошено забезпечення протидії поширенню коронавірусної інфекції COVID-19, епідемії грипу і гострих респіраторних інфекцій в Україні та прийняття додаткових заходів, спрямованих на зниження рівня загрози життю і здоров’ю населення. Пропонується  заслухати інформацію міністра охорони здоров’я України про стан системи охорони здоров’я та заходи з діагностики, лікування і запобігання розповсюдження в Україні коронавірусної інфекції COVID-19, епідемії грипу і гострих респіраторних інфекцій, рекомендувати Раді національної безпеки і оборони України та Кабінету Міністрів України ухвалити рішення, спрямовані на попередження, запобігання розповсюдженню COVID-19 і поширення епідемії грипу та гострих респіраторних захворювань серед населення. У проекті міститься і ряд інших конкретних пропозицій уряду.

Не вдаючись до розгляду доцільності згаданих доручень, маємо підкреслити, що в принципі не підтримуємо практику прямих вказівок органам виконавчої влади з боку Парламенту.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект Постанови 3235 від 20.03.2020 (Зінкевич Я. В., Остапенко А. Д. + 4) про недопущення зупинки функціонування госпіталів ветеранів війни під час впровадження другого етапу медичної реформи.

Зміст проекту повністю переданий у його назві.

Постанова прийнята 16.06.2020 і за кілька днів підписана.

 

Карантинні заходи та регулювання інших питань пов’язаних

із протидією поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)

 

Проект 3217 від 16.03.2020 (Гончаренко О. О.) про внесення змін до статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (щодо скасування тендерних процедур для закупівлі медичних засобів, товарів, послуг і робіт для здійснення санітарних та протиепідемічних заходів при виникненні інфекційних та масових неінфекційних захворювань).

З процедурними уточненнями повторює проект 4934 від 08.07.2016 (Урбанський О. І.) про внесення змін до статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (щодо скасування тендерних процедур для закупівлі медичних засобів, товарів, послуг і робіт для здійснення санітарних та протиепідемічних заходів при виникненні інфекційних та масових неінфекційних захворювань) (див. Бюлетень № 81).

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3219 від 16.03.2020 (Радуцький М. Б., Сюмар В. П. + 7) про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Метою проекту проголошено: запобігання поширенню коронавірусу COVID-19 серед населення України. Проектом передбачається внесення різнопланових змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Кодексу законів про працю України та чотирьох Законів України. Серед ініціатив проекту, зокрема, тимчасове проведення закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для цієї мети, без застосування процедур, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі»; звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, призначених для запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19); деякі інші тимчасові заходи. Також пропонується запровадження комплексу правових норм, спрямованих на захист прав фізичних та юридичних осіб під час карантину та обмежувальних заходів пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), а саме:можливість роботи вдома для працівників, державних службовців та службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки; надання права власникам змінюватися режими роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб з обов’язковим інформуванням населення про це через веб-сайти та інші комунікаційні засоби; віднесення юридичного факту введення карантину до форс-мажорних обставин; низка заходів, спрямована на захист прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб, недопущення припинення надання житлових субсидій, реєстрації безробітних тощо; заборона на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Уряду доручається встановити додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19).  Передбачається встановлення адміністративної відповідальності за самовільне залишення місця обсервації (карантину) особою, яка може бути інфікована коронавірусною хворобою COVID-19, а також підвищення кримінальної відповідальності за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням.

Проект 17.03.2020 прийнятий у першому читані за основу і в цілому як закон та невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3220 від 16.03.2020 (Гетманцев Д. О., Железняк Я. І. + 7) про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19) ).

Метою проекту проголошено запровадження податкових та неподаткових пільг, пов’язаних із строком сплати податків, нарахуванням заробітної плати за дні вимушеного простою, термінами подачі податкових декларацій, термінами проведення перевірок, нарахування штрафних санкцій та пені, тощо. Проектом передбачається внесення змін до Податкового кодексу України та семи законів України. Основні ініціативи стосуються такого: не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені  протягом  періоду з 1 березня по 30 квітня 2020 року; встановлюється мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 18 травня 2020 року; подовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про майновий стан і доходи; не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю; об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 1 березня по 30 квітня 2020 року.

Проект видається актуальним, хоча обсяги підтримки бізнесу, передбачені цим проектом, і є досить обмеженими.

Проект 17.03.2020 прийнятий у першому читані за основу і в цілому як закон та невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3225 від 16.03.2020 (Яцик Ю. Г.) про тимчасові заходи (щодо подолання негативних економічних наслідків поширення коронавірусної інфекції COVID-19).

Пропонується запровадити мораторій: на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов’язаннями; на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за податковими зобов’язаннями; на проведення перевірок органами і посадовими особами, уповноваженими законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; та на нарахування пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги. Також на час дії цього закону щодо нерухомого майна, що належить громадянам України (у тому числі фізичним особам - підприємцям) або юридичним особам – суб’єктам малого і середнього підприємництва та перебуває в іпотеці, зупиняється дія статті 37 (у частині реалізації права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки), статті 38 (у частині реалізації права іпотекодержателя на продаж предмета іпотеки), статті 40 (у частині виселення мешканців із житлових будинків та приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти), статей 41, 43–47 (у частині реалізації предмета іпотеки на прилюдних торгах) Закону України «Про іпотеку».

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3234 від 18.03.2020 (Гончаренко О. О.) про заходи на період установлення на території України карантину.

Фактично альтернативний попередньому і значна кількість положень або цілком ідентичні, або однакові по суті. Запроваджується мораторій на: виконання договірних зобов’язань та на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов’язаннями; проведення перевірок органами і посадовими особами, уповноваженими законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; та на нарахування пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги. Ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території встановлення карантину, строк дії яких закінчився у період його дії, вважаються такими, що продовжили свою дію на період установлення карантину. Запроваджуються аналогічні попередньому заходи щодо збереження майна, що перебуває в іпотеці. Також визначаються заходи із забезпечення реалізації права на спадкування та забезпечення реалізації права на освіту і визначаються особливості оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянам, які проживають на території встановлення карантину.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3253 від 20.03.2020 (Качура О. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо протидії ціновим спекуляціям на товари, послуги, роботи першої необхідності недобросовісними суб’єктами господарювання під час правового режиму надзвичайного стану, воєнного стану або карантину в Україні).

Метою проекту проголошено: унеможливлення необґрунтованого підвищення вартості товарів, робіт чи послуг під час дії правового режиму надзвичайного стану, воєнного стану або карантину в Україні та встановлення адміністративної і кримінальної відповідальності за недотримання вимог Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Проектом передбачається внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Законів України: «Про правовий режим воєнного стану», «Про правовий режим надзвичайного стану»,  «Про захист населення від інфекційних хвороб». Пропонується надати право Кабінету Міністрів України Кабінетом Міністрів України, протягом строку дії правового режиму надзвичайного стану, воєнного стану або карантину в Україні формувати та встановлювати перелік товарів, робіт і послуг та граничних цін і тарифів на них для застосування суб’єктами господарювання під час реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг, а також встановити адміністративну та кримінальну відповідальність за необґрунтоване підвищення цін і тарифів на товари, послуги, роботи першої необхідності  суб’єктами господарювання під час дії відповідних правових режимів.

Проект опрацьовується в профільному парламентському Комітеті.

 

Господарська діяльність та ринковий нагляд

 

Проект 3131-1 від 17.03.2020 (Тарасов О. С., Соломчук Д. В., Чайківський І. А.) про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо удосконалення системи оподаткування у сфері земельних відносин і сільського господарства).

Альтернативний проекту 3131 від 27.02.2020 (Сольський М. Т., Арахамія Д. Г. + 33) про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції) (див. Огляд № 30).

Проект помітно відрізняється від основного і запроваджує значне коло змін, якими, зокрема, передбачається встановлення зв’язку між ставками єдиного податку 4-ої групи і податку на землю; підвищення ставок податку на землю і єдиного податку четвертої групи, з одночасним наданням права с/г виробникам і фізичним особам, які реалізують власновирощену с/г продукцію, зменшувати суми податкового зобов’язання з податку на землю та єдиного податку четвертої групи, шляхом заліку сплаченої суми податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб; удосконалення регулювання порядку обміну податковою інформацією між контролюючими органами та органами місцевого самоврядування; удосконалення структури єдиного податку четвертої групи; уніфікація системи надання податкових пільг власникам земельних ділянок, а також пільг з продажу сільськогосподарської продукції фізичними особами та встановлення пільги зі сплати земельного податку на один гектар у власності для громадян України – власників земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Проект, як і основний, втратив своє значення після внесення доопрацьованого проекту 3131-д, який Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти за основу.

Проект 3131-2 від 17.03.2020 (Гетманцев Д. О.) про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо стимулювання оброблення сільськогосподарських угідь).

Альтернативний названим. Загалом змістовно є ближчим до альтернативного проекту, але запроваджує інше визначення сільськогосподарського товаровиробника та цілковито інші підходи до визначення ставки земельного податку за земельні ділянки сільськогосподарських угідь.

Проект 05.06.2020 відкликаний.

 

Інші питання

 

Проект 3200-1 від 17.03.2020 (Литвиненко С. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення законодавства у сфері мисливського господарства та полювання, а також боротьби з браконьєрством).

Альтернативний проекту 3200 від 11.03.2020 (Бондаренко О. В., Монастирський Д. А. + 2) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення законодавства у сфері мисливського господарства та полювання та запобігання незаконному полюванню) (див. Огляд № 32).

Проект більш ніж утричі більший за основний (16 сторінок) і значно докладніший. За такого обсягу пропонованих змін навести їх в даному огляді не видається можливим, оскільки навіть короткий огляд ініціатив проекту займає більше двох сторінок у пояснювальній записці до нього. Загалом пояснювальна записка є доволі змістовною і зупиняється на головних проблемах проекту.

Проект 16.06.2020 включений до порядку денного.

Проект 3247 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 4) про внесення змін до статті 8 Закону України «Про оплату праці» (щодо підвищення розміру оплати праці працівникам бюджетних установ освіти, науки, охорони здоров’я, культури та деяких інших бюджетних установ).

Пропонується доповнити частину другу згаданої статті новим реченням такого змісту: Кабінетом Міністрів України  визначаються  розміри оплати праці працівників бюджетних установ  освіти, науки, охорони здоров’я, культури та інших бюджетних установ відповідно до Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери з урахуванням розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду на рівні мінімальної заробітної плати. Нині за орієнтир приймається рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб на початок року, що приблизно удвічі менший.

Проект виявився абсолютно нереалістичним у частині його фінансово-економічного обґрунтування, що знайшло відображення у  відповідному висновку Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

Проект 09.06.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

 

Проекти, які подаються без коментарів

 

Проект 3228 від 17.03.2020 (Гетманцев Д. О., Ковальчук О. В. + 7) про Митний тариф України.

Проект 04.06.2020 прийнятий як Закон України та невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3236 від 20.03.2020 (Демченко С. О.) про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

Ставки мита за реєстрацію заповіту, шлюбу, розірвання шлюбу тощо пропонується підняти в середньому у 50-100 разів.

Проект 16.06.2020 включений до порядку денного.

Проект 3237 від 20.03.2020 (Лобазюк С. П., Крулько І. І. + 3) про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо підвищення доходів місцевих бюджетів).

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3238 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Цимбалюк М. М. + 4) про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (щодо підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни).

Проект з незначними редакційними уточненнями повторює однойменний проект 2005 від 03.09.2019 (Цимбалюк М. М., Волинець М. Я. + 5) (див. Огляд № 5).

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3239 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Цимбалюк М. М.+4) про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо забезпечення лікування постраждалих громадян та збільшення для них пільг).

Проект з невеликими доповненнями повторює проект 2006 від 03.09.2019 (Цимбалюк М. М., Волинець М. Я. + 4) про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо забезпечення лікування та збільшення для них пільг (див. Огляд № 5).

Проект 01.12.2020 включений до порядку денного:

Проект 3240 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Цимбалюк М. М. + 4) про внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення дітей війни та збільшення для них пільг за користування комунальними послугами).

Проект повністю повторює однойменний проект 2008 від 03.09.2019 (Цимбалюк М. М., Івченко Є. В. + 3) (див. Огляд № 5).

Проект 09.06.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3241 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 3) про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (щодо підвищення розмірів трудових пенсій внаслідок збільшення величини оцінки одного року страхового стажу та відсотку підвищення пенсій за понаднормовий страховий стаж).

Проект повністю повторює однойменний проект 2025 від 03.09.2019 (Тимошенко Ю В., Кабаченко В. В. + 5) (див. Огляд № 5).

Проект 09.06.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3242 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 4) про внесення змін до деяких законів України (щодо підвищення розмірів академічної та соціальної стипендій).

Проект з незначними редакційними уточненнями повторює однойменний проект 2012 від 03.09.2019 (Цимбалюк М. М., Івченко В. Є. + 4) (див. Огляд № 5).

Проект 27.08.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3243 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 4) про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (щодо підвищення розміру пенсій особам, які працювали в колгоспах, сільськогосподарських кооперативах, фермерських господарствах та сільськогосподарських підприємствах (організаціях)).

Проект з незначними редакційними уточненнями повторює однойменний проект 2027 від 03.09.2020 (Тимошенко Ю. В., Волинець М. Я. + 5) (див. Огляд № 5).

Проект 02.10.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3244 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 4) про внесення змін до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» (щодо підвищення розміру компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду).

Проект по суті повторює ініціативи проекту 4853 від 17.06.2016 (Мусій О. С.) про внесення змін до Закону України «Про соціальні послуги» (щодо надання соціальних послуг з догляду за інвалідом) (див. Бюлетень № 78).

Проект 02.10.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3245 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 4) про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення суми індексації.

Проект з незначними змінами повторює однойменний проект 2007 від 03.09.2019 (Цимбалюк М. М., Волинець М. Я. + 4) (див. Огляд № 5).

Проект 09.06.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3246 від 20.06.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В.+4) про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (щодо підвищення розміру мінімальної пенсії до розміру фактичного прожиткового мінімуму для пенсіонерів та осіб з інвалідністю».

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3248 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Цимбалюк М. М. + 4) про внесення змін до статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (щодо збільшення розміру допомоги при народженні дитини).

Повністю повторює однойменний проект 1173 від 29.08.2019 (Тимошенко Ю. В., Соболєв С. В. + 16) (див. Огляд № 3) але передбачає трішки більші розміри допомоги.

Проект 09.06.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3249 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 4) про внесення змін до статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (щодо підвищення розміру допомоги по безробіттю учасникам антитерористичної операції та іншим ветеранам війни).

Повністю повторює однойменний проект 2017 від 03.09.2020 (Цимбалюк М. М., Волинець М. Я. + 3) (див. Огляд № 5) за винятком скасування у новому проекті обмеження максимального розміру допомоги.

Проект 09.06.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3251 від 20.03.2020 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 4) про внесення змін до деяких законів України (щодо підвищення розмірів пенсій при призначенні, відновлення щорічного березневого осучаснення пенсій та підвищення індексації пенсій).

Повністю повторює однойменний проект 2026 від 03.09.2019 (Тимошенко Ю. В., Кабаченко В. В. + 6) (див. Огляд № 5).

Проект 27.08.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

 

На тижні внесені повторно і 01.09.2020 включені до порядку денного ряд урядових проектів, які раніше були 04.03.2020 відкликані через відставку Кабінету Міністрів України. Далі подаються назви нових  проектів і посилання на попередні однойменні урядові проекти.

Проект 3214 від 16.03.2020 (Цабаль В. В., Васильченко Г. І. + 3) про внесення зміни до статті 287 Митного кодексу України стосовно покращення інвестиційного клімату (щодо скасування державної реєстрації договорів (контрактів) про спільну інвестиційну діяльність).

Повторює проект 2383 від 06.11.2019 (див. Огляд № 15).

Проект 3215 від 16.03.2020 (Цабаль В. В., Васильченко Г. І. + 3) про внесення змін до статті 17 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (щодо надання інформації з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування центрам з надання безоплатної вторинної правової допомоги).

Повторює проект 2479 від 21.11.2019 (див. Огляд № 17).

Проект 3216 від 16.03.2020 (Цабаль В. В., Рудик К. О. + 3) про внесення змін до статті 23 Митного кодексу України (щодо попередніх рішень з питань відповідного методу або критеріїв та їх застосування, які будуть використовуватися для визначення митної вартості відповідно до конкретних обставин).

Повторює проект 2700 від 28.12.2019 (див. Огляд № 22).

Проект 3221 від 16.03.2020 (Цабаль В. В., Рудик К. О. + 3) про внесення змін до деяких законів України стосовно покращення інвестиційного клімату (щодо скасування державної реєстрації договорів (контрактів) про спільну інвестиційну діяльність).

Повторює проект 2382 від 06.11.2019 (див. Огляд № 15).

 Поділитися