MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Закон про олігархів: так поспішали ухвалити, що доведеться переухвалювати?

24.09.2021   
ХПГ-інформ
Депутати проголосували за три правки, що протирічать одна одній. Правозахисники взагалі були проти цього законопроєкту.

Верховна Рада України. Фото: Радіо Свобода

Депутати проголосували за три правки, що протирічать одна одній. Про колізію правок повідомляє аналітичний портал «Слово і Діло».

Учора Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». 

Закон дає визначення поняттю «олігарх». Так, ним є особа, яка одночасно має три з наступних ознак: 

- бере участь у політичному житті; 

- має значний вплив на ЗМІ (тобто є власником та/або контролером); 

- є власником чи контролером суб’єкта господарювання, який є «суб’єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку»;

- володіє активами на суму не менше 1 млн. прожиткових мінімумів для працездатних, тобто понад 75 млн. євро.

Особам, яких включили до Реєстру олігархів, забороняється: фінансувати політичні партії, брати участь у великій приватизації, давати кошти на агітацію, проведення мітингів або демонстрацій з політичними вимогами та гаслами. 

Юридична колізія виникла через те, що  депутати врахували  одразу три правки, які суперечать одна одній: 396, 398 та 406. «Згідно 398-й поправці Разумкова, олігархів до реєстру буде вносити НАЗК після звернення спецкомісії, – зазначають у виданні «Слово і діло». – У той же час, у 406-й поправці рішення про визнання олігархом приймає РНБО на підставі подання Кабміну, члена РНБО, НБУ, СБУ або АМКУ. Головуючий на засіданні 23 вересня Руслан Стефанчук, ставлячи на голосування поправку 406, не назвав поправки 396 і 398 в числі автоматично відхилених». Одразу кілька депутатів заявили про намір провести нове голосування вже наступного тижня. Втім, представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський наголосив, що такої необхідності немає. 


Харківська правозахисна група загалом негативно оцінила законопроєкт № 5599. «Норми законопроєкту суперечать Конституції України та міжнародним стандартам прав людини. Так, Конституція не дозволяє президенту України та РНБО брати участь у здійсненні процедури з обмеження «олігархів» в правах, а сам запропонований квазі-судовий механізм не відповідає гарантіям права на справедливий суд, зокрема, принципам рівності, змагальності, безсторонності судового розгляду. Розширення поняття «олігарх», порівняно із загальноприйнятим, призведе до того, що під дію закону підпаде велика кількість осіб, які насправді не здійснюють негативного впливу на державне та суспільне життя. Обмеження роботи ЗМІ, що пов’язані з олігархами, являють собою цензуру, заборонену в Україні. Таким чином, прийняття закону про олігархів цілком може спровокувати новий раунд переслідувань політичних опонентів, хаосу та беззаконня», – пише Євген Захаров, аналізуючи ухвалений в першому читанні проєкт закону. Текст законопроєкту до другого читання з'явився лише напередодні. 

На початку вересня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до голови парламенту Дмитра Разумкова з офіційним листом, в якому заявила, що законопроєкт порушує права і свободи людини: «Результати здійсненого нами аналізу положень законопроєкту викликають занепокоєння, оскільки дають змогу зробити висновок, що його норми не відповідають Конституції України, а їхня реалізація призведе до порушень прав і свобод людини та громадянина». Тому вона попросила направити документ до Венеційської комісії. 

Тільки вчора надійшло повідомлення, що Венеційська комісія надасть свій висновок щодо законопроєкту у грудні. Але у Верховній Раді так довго чекати не стали і того ж дня похапцем – за скороченою процедурою, протягом години – ухвалили закон про олігархів. 

 Поділитися