На Харківщині завершився XVIIІ Мандрівний фестиваль Docudays UA
15 грудня на Харківщині завершився XVIIІ Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, який тривав із 25 листопада.
Мандрівний Docudays UA – 2021 проходив під гаслом «Повне одужання», його основна тема – право на охорону здоров’я. Під час Фестивалю відбувалися не лише покази кращих стрічок світової документалістики, але й правоосвітні та правозахисні заходи з запрошенням провідних експертів.
Про Мандрівний Docudays UA на Харківщині розповіли регіональні координатори Фестивалю: Анна Смаглюк – помічниця президента Харківського університетського консорціуму «УНІКОН», Марія Ясеновська – президентка Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива», Денис Волоха – представник Харківської правозахисної групи та Юрій Чумак – голова «Центру правових та політичних досліджень «ДУМА».
Основною площадкою для заходів, організованих Харківським університетським консорціумом «УНІКОН» у межах XVIIІ Мандрівного Docudays UA стали 10 закладів вищої освіти Харківщини. Для них було проведено 13 спеціальних показів, серед яких 2 майстер-класи «Відповідальність за порушення права на публічну інформацію та попередження злочинності у кіберпросторі» і 2 тренінги «Континуум – балансування індивідуальних прав», у яких взяли участь 4 200 осіб. «Також проведено відкритий показ під час представницького круглого столу «Як забезпечити гідні і безпечні пологи», організований у межах Всеукраїнської кампанії ГО «Докудейз» «Разом – за безпечні пологи!», – оповіла Анна Смаглюк.
ХОФ «Громадська Альтернатива» продовжила цього року розмову на тему дискримінації зі своїми аудиторіями – молоддю, активістами та працівниками музеїв, охопивши кілька сотень учасників. «Ми змогли підвищити усвідомлення сприйняття дітей з інвалідністю з точки зору прав людини, побачили виклики в сфері бізнесу та прав людини, що можуть бути актуальними для молодих людей під час працевлаштування, загострили своє сприйняття проблематики міграції та взаємин підлітків з оточенням на шляху пошуку себе та своєї самоідентифікації. Окремо варто сказати про фільм «Невидимі» та круглий стіл із місцевою медичною спільнотою. Занурення у тему відбувалося за допомогою методики плейбек, яку віртуозно продемонстрували актори театру «Живе дзеркало», – повідала Марія Ясеновська.
Харківською правозахисною групою було організовано та проведено 16 заходів, які охопили 11 різних локацій та 260 людей. Окрім показів фільмів було організовано 2 дискусії: про права людини і традиційні цінності та про баланс між індивідуальною свободою і захистом громадського здоров’я. Майже щодня глядачі могли відвідати кінопокази у різних місцях Харкова. І це знаходило живий відгук у харків’ян. «Приміром, сюжет фільму «Колектив», на думку глядачів, має паралелі з подіями навколо Харківського онкоцентру; кінострічка «Щось прекрасне лишилося позаду» надихнула спікерів на обговорення непростих тем переживання втрат близьких; кінознавець Дмитро Петренко захопливо розкрив доку-фільм «Розбитий ніс, пусті кишені», – поділився Денис Волоха.
Як повідомив Юрій Чумак, акцент у фестивальних мандрах, що проводились Громадським центром «ДУМА» на базі шкіл, молодіжних хабів громадської активності, кіноклубів Docudays UA, робився на правових показах у населених пунктах області. Були організовані кінозали й для установ Державної кримінально-виконавчої служби України та відділів/секторів Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, а також, за сприяння правового клубу «PRAVOKATOR.Харків», – для центрів і бюро безоплатної правової допомоги всієї України. Дискусії «Наркозалежність – хвороба, яку можна подолати» (із педагогами Чугуївської міської територіальної громади) та «Сучасні воєнні технології: ночі більше не буде?» (з курсантами Харківського національного університету внутрішніх справ, студентами інших вишів та громадськими активістами) відбулися після переглядів фільмів в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE. Загалом, разом із засудженими 4-х областей України, кінопокази, організовані ЦППД «ДУМА», відвідали близько 5 250 глядачів.
«Цікавим досвідом стало представлення Всеукраїнської кампанії ГО «Докудейз» «Разом – за безпечні пологи!», поєднане з онлайн майстер-класом від інструктора Харківської обласної організації Червоного Хреста України щодо навичок надання першої домедичної допомоги вагітним жінкам та новонародженим дітям», – зауважив Юрій Чумак.
Спікери наголосили, що, через карантинні обмеження, значну частину заходів довелося перевести в онлайн-формат. Натомість, завдяки цьому вдалося й значно розширити географію Docudays UA на Харківщині, який в онлайні вийшов і за кордони області.
Завдяки кінопоказам та розповсюдженню інформації про Фестиваль активно поширювалися ідеї прав і свобод людини. XVIІI Мандрівний Docudays UA показав, що на Харківщині формується постійна аудиторія документального кіно про права людини, його поціновувачі, які вже чекають на наступні покази.
Більше інформації про Docudays UA на Харківщині див. тут: https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV