MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Внутрішня боротьба зі «ZЛОм»: дайджест російських протестів

26.04.2022    доступно: in English
Наші інформ.
У Краснодарі затримали чоловіка, який виніс на вулицю і підпалив свій диван, написавши на ньому «ZЛО». Затриманий розповів, що його дівчина живе в Маріуполі і з перших днів війни не виходить на зв’язок. Утім, забрати до поліції можуть і за менше: цитату з «Кота Леопольда» або заповідь «Не вбивай!».

Фото: рух «Весна»

Протести проти вторгнення в Україну не припиняються в Росії з 24-ого лютого, незважаючи на репресії, що посилюються. Масові протести у перші дні війни вилилися в не менш масові затримання й незабаром масові вуличні акції зійшли нанівець. 4 березня Володимир Путін підписав пакет репресивних законів про «фейки». Нова стаття 20.3.3. кодексу про адміністративні правопорушення ввела поняття «дискредитації використання збройних сил». За «дискредитацію» загрожує штраф до 50 чи до 100 тисяч рублів (в разі суміщення «дискредитації» із закликами до протестів чи порушенням роботи публічної інфраструктури), а одне повторне порушення загрожує застосуванням нової статті 280.3 кримінального кодексу – в разі її застосування звинуваченому загрожує штраф до 100 тис. рублів чи 3 роки позбавлення волі. 

За півтори місяці протоколи за статтею 20.3.3 оформили на тисячу осіб, при цьому «дискредитацією» вважались одяг та манікюр у синьо-жовтих кольорах, плакати з 8 зірочками, а також цитати президента Володимира Путіна. 

Крім «дискредитації», з новими законами з’явилося поняття «фейків» (свідомо неправдивої інформації) про використання збройних сил. За «фейки», які ніяк явно не відрізняються від «дискредитації», загрожує вже кримінальне покарання за статтею 207.3 УК РФ: штраф до 700 тис. рублів чи позбавлення волі строком до 15 років.

На сьогоднішній день в поширенні фейків звинувачено вже 35 людей. Першою затриманою стала петербурзька художниця Саша Скочиленко, яка міняла цінники в магазині на листівки з інформацією про бойові дії. Незважаючи на непереносимість глютену, яка загрожує її життю та здоров'ю, Сашу відправили в СІЗО до червня.

Саша Скочиленко, фото: The Village

«Міжнародна Агора» в своїй доповіді проаналізувала, що із введенням цих антиконституційних законів та фактично запровадженою в найперший день війни цензурою в Росії встановлено воєнний стан, адже обмежені базові конституційні права:  на свободу слова, зборів і пересувань, на приватну власність.

Це призвело до того, що протест змінює свою форму. Сьогодні в Росії немає масового вуличного антивоєнного руху, але йому на зміну приходять децентралізовані «партизанські» акції, направлені на прорив мовчання про війну в офіційній пропаганді. Крім поодиноких пікетів, активісти по всій країні влаштовують антивоєнні перформанси, розклеюють листівки та споруджують меморіали в пам’ять про загиблих в Маріуполі та інших українських містах. 

Низка громадських рухів, таких як «Весна», «Феміністський антивоєнний опір» та «Студенти проти війни» регулярно застосовують нові формати, розширюючи потенціал протесту, прагнучи залучати до нього нові соціальні групи.

Фото: рух «Весна»

Ми зібрали в цьому дайджесті інформацію про акції, що відбулися минулого тижня. Він складений на основі інформації «ОВД-Інфо» про затриманих за антивоєнну позицію. Також ми додали деякі акції, які не закінчились для активістів затриманням. Дайджест показує – незважаючи на відсутність масових мітингів, російська боротьба проти війни триває. 

За даними ОВД-Інфо, з введення в адміністративний кодекс статті про «дискредитацію збройних сил» поліцейські зробили 993 протоколи на людей по всій країні. Більш всього протоколів з цієї статті було в Москві, Санкт-Петербурзі, Калінінградській та Томській областях, а також в Криму. Лише в сімох регіонах Росії  подібних адміністративних справ немає. Протестувальників не зупиняє кримінальне та адміністративне переслідування, що часом доходить до абсурду.

  • У Краснодарі затримали чоловіка, який виніс на вулицю і підпалив свій диван, написавши на ньому «ZЛО» – з використанням латинської літери Z, яка стала лоялистським символом війни в Україні. Затриманий розповів, що його дівчина живе в Маріуполі і з перших днів війни не виходить на зв’язок.
  • У Москві біля Храму Христа Спасителя затримали молодого чоловіка з плакатом, на якому була надрукована шоста Моїсеєва заповідь, яка говорить: «Не вбивай!». Чимала частина священиків Російської Православної церкви висловилася проти війни, – офіційний кліренс продовжує підтримувати державу у всіх її діяннях.
  • В Уфi місцевий активіст написав на плакаті цитату з творчості репера Тупака Шакура. Цитата була така «У них є гроші на війну, але вони не можуть нагодувати бідних» 
  • Біля будинку уряду в Москві було затримано активістів, що влаштовували пікет із написом «Бомбити заради миру це як тра*атися заради невинності».
  • В Петербурзі правоохоронні органи вважали  «дискредитацією» армії плакат із цитатою з дитячого пригоди кота Леопольда: «Хлопці, давайте жити дружно».
  • В Пскові поліцейські зробили протокол про «дискредитацію» армії на вчительку, яка виклала в соціальній мережі фотографію з плакатом «Ні війні» на тлі шкільної дошки.
  • В Краснодарі жінку оштрафували за доносом колеги, яка звернулась в поліцію через сторіс в інстаграмі із зображенням людського рота, немов зашитого буквою Z. 
  • Крім того, Роскомнадзор заблокував сайт російської служби The Moscow Times через новини про бійців ОМОН, які відмовилися їхати воювати до України.

Незважаючи на великі ризики, досить активно проти війни виступають політики, журналісти і діячі культури, чий голос може бути почутий багатьма. 

  • У п'ятницю Басманний суд Москви відправив у СІЗО до 12 червня Володимира Кара-Мурзу. За версією слідства, він поширив «помилкову» інформацію про дії російської армії в Україні, виступаючи англійською мовою в Палаті представників штату Арізона в США. Політику загрожує від п'яти до десяти років позбавлення волі.
  • У Школі-студії Московського Художнього театру викладача Михайла Дурненкова звільнили після того, як він у пості на своїй сторінці у Фейсбуці побажав удачі українській армії і «нищівної поразки» російській. 
  • Рок-гурт ДДТ відмовився виступати в залі, в якому було намальовано велику літеру Z, – через це було скасовано їхній концерт у Тюмені. Організатори спробували перенести захід на інший майданчик, але пізніше їм заборонили це робити вже якісь невідомі люди, близькі до місцевої влади.
  • В Москві «Театр на Таганке» скасував виставу актриси Юлії Ауг, яка виступила проти війни з Україною. Незадовго до цього депутат державної думи Олександр Хінштейн закликав департамент культури «розібратися» з «антиросійською позицією» акторки.
  • Ведучий програми "Сто к одному» Олександр Гуревич розмістив на Youtube-каналі телеканалу «Росія 1» коментарі із закликом зупинити війну. За словами ведучого, випуски шоу, які зараз виходять на каналі, а потім публікуються на Youtube, були записані до війни, а зараз, на тлі того, що відбувається, він вважає свої жарти і веселий настрій «недоречними». Телеканал оперативно видалив ролики, під якими були коментарі Гуревича.
  • Організатори міжнародної російськомовної поетичної премії імені Аркадія Драгомощенка заявили про припинення роботи. В своїй заяві вони висловлювалися про свою солідарність з українцями, назвали «спецоперацію» соромною, кривавою і не знайшли їй виправдання. Також вони виразили впевненість, що нормалізація культурного життя в Росії сьогодні неможлива.  
  • На голову новгородського «Яблука» Віктора Шалякіна склали 3 протоколи: «дискредитація армії» за антивоєнний пост, «неповага до президента» за відеоролик, в якому він називає Путіна «антихристом» і «незаконне поширення агітації» за розміщення на партійному плакаті напису «за світ» напроти кандидатки, що засудила воєнні дії.

Фото: рух «Весна»

Серед тих, в кого немає можливості відкрито висловлювати свою думку, активно поширюється відносно нова форма протесту – «тихий пікет»: люди непомітно залишають написи на стінах, наклеюють стікери, носять пацифістську символіку на одязі. Деякі ініціативи заслуговують на окрему увагу.

  • По всій Росії продовжують поширюватися купюри і монети з антивоєнними написами.
    Фото: рух «Весна»
  • Феміністський антивоєнний опір оголосив акцію покладання квітів до пам'ятників і меморіалів загиблим у Другій світовій війні. До квітів додаються записки з антивоєнним змістом.
  • Також квіти приносять на станцію метро «Київська» в Москві.
  • В під’їздах та на зупинках з’являються написані від руки плакати з посиланнями на незалежні видання та блогерів, що висвітлюють події в Україні.
  • Активісти залишають в громадських місцях книги, в які вкладають антивоєнні листівки.
  • На деяких автомобілях із символом Z були помічені інформативні стікери з аналогічними емблемами військ нацистської Німеччини і підписом «А ти хто?»   

Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі наступних джерел: ОВД-инфоХолод, телеграм-каналу Видимый протест, media.az, telegra.ph

 Поділитися