MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Катівня на заводі, морг на фермі і дорога життя через дамбу – як живуть люди на тимчасово окупованій частині Харківщини

18.07.2022   
ХПГ-інформ

Листівки в тимчасово окупованій Балаклії

Сьогодні ще тисяча українських громадян змогла евакуюватися з окупованих територій через Печенізьку дамбу. Про це повідомив телеграм-канал Борівської селищної ради. Окупованими залишаються 30% області.

«Жителі окупованих територій не полишають спроб виїхати з окупації. Сьогодні відбулася чергова евакуація через дамбу поблизу Печеніг. Загалом евакуйовано близько 1000 людей, серед яких і мешканці Борівської громади», – йдеться у повідомленні.

Евакуація в цьому місці відбувається вже не вперше. Крім мешканців Харківщини (Куп'янської, Великобурлуцької, Вовчанської та Ізюмської громад), цим шляхом на підконтрольну уряду територію України виїжджають також і жителі Луганщини. Довжина дамби близько 4 км. Їх треба проходити пішки. Іноді евакуацію скасовують через небезпеку.

Евакуація з окупованих районів Харківщини, 30 травня, фото: Олег Синєгубов

У Борівській селищній раді розповідають, що на території одного з сільськогосподарських підприємств Борової окупанти облаштували морг. Кількість загиблих російських військових постійно збільшується: «Росіяни щодня втрачають своїх солдат в боях як у сусідніх Луганській і Донецькій областях, так і в тилу захоплених територій». 

Тим часом з Борівщини окупанти активно вивозять зерно минулорічного врожаю. Іноді його просто крадуть у фермерів, наголошують автори повідомлення: «Робиться це інколи без узгодження з власниками, а подекуди навіть і без відома окупаційної тимчасової військової адміністрації. Водночас окупаційна влада наполягає на тому, щоб керівники фермерських господарств та підприємці оформлювали у Куп‘янську тимчасові патенти для ведення підприємницької діяльності. Таким чином російські загарбники намагаються контролювати процес продажу збіжжя і отримувати з цього дохід».

Мешканці Ізюму потерпають від ворожих обстрілів.

«8 липня артилерія російської армії обстріляла касетними снарядами гору Крем'янець, якраз в цей момент там знаходилось велика кількість ізюмчан, які піднялися на гору для того щоб зателефонувати рідним. Місцеві жителі повідомляють про загиблих та поранених...» – інформує газета Обрії Ізюмщини.

14 та 16 липня внаслідок обстрілів міста Ізюма загинуло шість і було поранено 17 мешканців Ізюму. Окупаційна влада звинувачує в обстрілі ЗСУ, втім місцеві мешканці в соціальних мережах пишуть про те, що обстріли ведуть росіяни, щоб тримати під контролем місцеве населення.   

Наприкінці червня в інтерв’ю Українському радіо Харків голова Ізюмської районної державної адміністрації Степан Масельський розповів: «Хочу говорити про Ізюм, про Савинці, про Куньє, про Оскільську громаду, про Балаклію. Люди не живуть, це життям назвати неможливо, це виживання. Обмеження в продуктах харчування, особливо це по Ізюму, повністю відсутні електроенергія, газ, не було тривалий час води, зараз з великими перебоями організована технічна вода. Немає медичного обслуговування, діти не ходять до школи, малюки – в дитячі садочки. Хіба можна назвати це життям?»

У Куп’янському районі окупанти забороняють роздавати інтернет, повідомляють місцеві телеграм-канали. Крім того, в точках роздачі інтернету, які залишилися, вимагають вмикати телефон на гучний зв’язок. Обговорювати воєнні теми –  заборонено. 

З Вовчанську передають, що на блокпостах, зокрема на мосту через річку Вільча, окупанти перевіряють документи у цивільних та обшукують їхні машини. «Патрулюють переважно так звана мвд "лнр" та "днр", – йдеться в повідомленні. – Підозрілих осіб забирають на Агрегатний завод».

Йдеться про підприємство, яке росіяни розграбували ще навесні, а в ньому влаштували катівню. 

«У Вовчанську окупанти вивезли один із заводів на територію РФ, а у приміщеннях заводу влаштували певну тюрму, справжній концтабір, де людей піддають певним тортурам, змушують співпрацювати, ставати до лав ЗС РФ», – розповідав голова Харківської ОВА Олег Синєгубов ще наприкінці квітня.

Вовчанський агрегатний завод, фото: фейсбук

Зараз, за інформацією Синєгубова, на Харківщині діє вже кілька фільтраційних таборів. В інтерв’ю Радіо Свобода він зазначив: «У нас є інформація про такі табори на півночі, на північно-східному напрямку. У нас є такі люди, які виїхали через Росію, далі через Європу і незабаром вони повернуться в Україну, будемо з ними спілкуватися для того, щоб дізнатися, як вони пройшли цей шлях. При виїзді у них були вилучені і мобільні телефони, і документи. Цей шлях дуже важко проходити. У фільтраційних таборах людей тримають по декілька тижнів, з’ясовують їхню та їхніх родичів приналежність до ЗСУ, правоохоронних органів».

Матеріал підготовлено Харківською правозахисною групою у межах глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна).
 Поділитися