Моніторинговий візит до ДУ «Шепетівська виправна колонія (№98)»
28 липня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснила черговий візит до державної установи «Шепетівська виправна колонія (№98)».
Попередній візит моніторів ХПГ – за цим посиланням.
Основними завданнями моніторингового візиту були аналіз роботи установи під час війни та з'ясування її гуманітарних потреб.
Монітори мали можливість відвідати будь-які приміщення установи, спілкуватися з ув'язненими, зокрема й на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її, мали доступ до відповідних документів.
Керівник закладу – полковник внутрішньої служби Горенко А.А. Моніторів супроводжував заступник начальника установи підполковник внутрішньої служби Козлик В.Г.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Шепетівська виправна колонія №98 є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання осіб, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. На території знаходиться міжобласна багатопрофільна лікарня.
Територія установи найбільша в країні: загальна територія понад 62 гектари.
Коефіцієнт кількості персоналу по відношенню до кількості засуджених: на 1 представника персоналу припадає 1,8 засуджених. Вартість утримання одного в'язня на добу складає 27 гривень і 66 копійок.
В установі працюють 2 психологи.
В поточному році до установи прибули 9 ув'язнених, 63 засуджених і 293 особи в лікувальний заклад. У 2021 році померло 6 осіб, у 2022 році – 6.
Працевлаштованих засуджених – 118, з них за трудовим договором – 35, за контрактом – 83. За даними адміністрації, середньомісячний заробіток засуджених складає 3019,80 гривень.
У ДІЗО перебувало 7 осіб, у ДПК і ДПК – жодного засудженого.
В медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи перебувало 54 засуджених. На обліку ВІЛ/СНІД знаходяться 13 осіб.
На обліку, як схильні до самогубства – 23. В 2021 році в установі сталося одне самогубство, в 2022 році – також одне самогубство.
До членоушкоджень схильні 13 осіб, до втечі – 4. На обліку, як злісний порушник режиму не перебуває жодної особи.
У зв'язку з важкою хворобою в 2021 році звільнено 4 особі, на період 2022 року – жодної особи.
Щодо неналежних умов утримання або неналежного надання медичної допомоги в 2021 році від засуджених зафіксовано 1 скаргу, протягом 2022 року – жодної, що виглядає неприродньо.
В установі інвалідність мають 28 засуджених, з них 25 осіб – третьої, 3 – другої групи.
В 2021 році умовно-достроково звільнено 7 осіб, 5 осіб переведені на більш м’які умови утримання. З початку 2022 року умовно-достроково звільнено 20 осіб, а на пом’якшені умови утримання переведено 3 особи.
В 2021 році під час перебування в установі зафіксовано 2 випадки тілесних ушкоджень. З початку 2022 року: під час прибуття – 1 випадок тілесних ушкоджень, під час перебування в установі – 2 випадки. Протягом поточного року не зафіксовано жодного випадку застосування спецзасобів.
В установі обладнано 2 робочих місця для дистанційного навчання з доступом до мережі Інтернет. Вартість користування глобальною мережею за місяць складає 120 грн.
В 2021 році відбулося 120 тривалих побачень, за період 2022 році – 7.
Короткострокових побачень в 2021 році – 333, в 2022 році (станом на час проведення моніторингу) – 93.
Через війну до установи було евакуйовано 200 засуджених з Торецької виправної колонії (№2). Кількість осіб, що утримуються, значно збільшилася, відповідно збільшилося навантаження на персонал, але кількість співробітників навіть зменшилася через те, що певна кількість служить в ЗСУ, а фінансове забезпечення співробітників, зі слів керівництва колонії, залишилося незмінним.
Багато перевезених осіб не мають документів, не можуть отримувати пенсії. Адміністрація намагається ці питання вирішувати. Деяких осіб, що звільняються, зокрема тих, які лікувалися в лікарні та не мають рідних, адміністрація установи супроводжує до цивільного лікувального закладу.
ШЕПЕТІВСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ № 98
Завідувач медичної частини №98 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Хмельницькій області (далі – медична частина) – Нижній Олексій Миколайович.
Начальник багатопрофільної лікарні №98 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Хмельницькій області – Сергій Олександрович.
На день візиту в багатопрофільній лікарні №98 утримувався 51 пацієнт.
У лікарні затверджений склад лікарсько-консультативної комісії.
За 6 місяців 2022 року в Шепетівській багатопрофільній лікарні №98 комісією ЛКК розглянуто 5 осіб щодо звільнення за ст. 84 КК України. Відмовлено судом у звільненні одному засудженому, звільнено за рішенням суду також одного засудженого. Два засуджених померли під час судового розгляду, Один засуджений помер в період апеляційного оскарження рішення суду.
Лікарня налічує 32 медичних кабінетів та 3 відділення (терапевтичне: на 40 ліжко-місць, хірургічне: 40 ліжко-місць, дерматологічне: 30 ліжко-місць).
Хірургічне відділення оснащене операційною.
18 палат для соматичних хворих розраховані на 110 ліжко-місць, ізолятор для інфекційних хворих розрахований на 3 ліжко-місця.
На момент візиту у лікарні перебувала на лікуванні 51 особа: 19 – у терапевтичному відділенні, 15 – у хірургічному, 17 – дерматологічному.
В лікарні, згідно штатного розпису, з передбачених 44 посад вакантними залишаються посади: лікаря-дерматовенеролога – 1 ставка; лікаря-рентгенолога – 0,5 ставки, дві посади сестри медичної – анестезиста по 0,5 ставки; дві посади молодшої медичної сестри – 0,5 та 0,25 ставки відповідно.
За 6 місяців 2022 року в Шепетівській багатопрофільній лікарні №98 проліковано 534 засуджених. Амбулаторно проліковано за вказаний період 1942 засуджених. Показник смертності в установі 0,75% (померло 4 хворих). Проведено 510 медичних оглядів. Випадків активної форми туберкульозу в ДУ «ШВК (№98)» та Шепетівській багатопрофільній лікарні №98 не виявлено.
З початку року в Шепетівській багатопрофільній лікарні №98 та ДУ «ШВК (№98)» виявлено 19 хворих на COVID-19.
Налоксон використовувався 28 разів, у наявності 4 ампули.
В лікарні здійснюється цілодобовий медичний нагляд за утримуваними особами.
В порушення п.п.8 п.5 глави 2 Порядку в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки, тобто для засуджених, які становлять небезпеку для оточення. Відсутність ізолятора для осіб з розладами психіки створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.
Згідно Журналу обліку виявлення тілесних ушкоджень, за поточний рік в лікарні зареєстровано 2 випадки тілесних ушкоджень. При цьому в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки та додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1 глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».
Також результати моніторингу засвідчили, що приміщення абсолютно не відповідає вимогам доступності для потреб осіб з інвалідністю, зокрема відсутні пандуси, поручні та інше обладнання.
В установі відсутній обладнаний пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 №287 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».
Згідно статті 8 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджені мають право на гуманне ставлення до них та на повагу їх людської гідності; засуджені не повинні підлягати жорстокому, нелюдському або такому, що принижує їх гідність, поводженню. Разом з тим, в установі продовжують мати місце порушення права засуджених на рівність та повагу до їх гідності, а саме:
– В приміщенні лікарні, де перебувають хворі, відсутня лазня, хворих виводять до загальної лазні. Крім того, відсутність лазні у приміщенні лікарні створює передумови розповсюдження дерматологічних захворювань серед засуджених, які утримуються в установі.
– Палати перебувають у занедбаному стані, на стінах пліснява, санітарні вузли потребують капітального ремонту. Наприклад, в одній з палат монітори побачили в’язня, який після інсульту був паралізований і не міг сам пересуватися. Щоб дістатися туалету, йому допомагають інші засуджені, крім того санвузол не придатний для таких хворих.
– Ліжка в палатах двоярусні та розташовані впритул одне до одного, чим не забезпечено право на приватність та порушено вимоги пункту 8.22 ДБН В.2.2-10-2001;
– Відсутній доступ до питної води. В палатах для хворих відсутні баки з питною водою, як пояснили засуджені, воду вони п’ють з-під крану, яку набирають у пластмасові пляшки.
– В палатах антисанітарія, постільна білизна потребує заміни.
– Більшість камер не обладнано припливно-витяжною вентиляцією, що не забезпечує належного провітрювання камер та може призвести до розповсюдження інфекційних хвороб серед утримуваних осіб.
– Сантехніка, санвузли потребують заміни.
– В лікарні відключають воду.
МЕДИЧНА ЧАСТИНА
В медичній частині стаціонар для соматичних хворих відсутній (хворих лікують в багатопрофільній лікарні №98).
Наявне амбулаторне відділення: кабінет завідувача медичної частини, психіатра, кабінет ЗПТ, кабінет терапевта (сімейний лікар), стоматологічний кабінет, маніпуляційна.
На день візиту в медичній частині укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар-стоматолог – 1 ставка; лікар-терапевт – 0,5 ставки; лікар-психіатр – 0,5 ставки; молодша медична сестра – 0,5 ставки; фельдшер – 4.5 ставки; сестра медична зі стоматології – 0,5 ставки, фармацевт – 0,5 ставки; молодша медична сестра – 0,5 ставки.
Вакантними залишаються посади: лікар-терапевт – 0,5 ставки, лікар-нарколог – 0,5 ставки, сестра медична кабінету замісної терапії – 0,5 ставки.
На диспансерному обліку перебуває 72 засуджених. ВІЛ-інфікованих – 13 осіб, з них 13 осіб отримують АРТ-терапію.
Харчування засуджених здійснюється за дієтичними нормами, його отримує 51 особа.
25 осіб з розладами психіки.
Мають інвалідність 28 осіб, з них 3 особи – II групи та 25 осіб – III групи.
Під час прибуття до установи у засудженого шляхом опитування з’ясовується, чи є він наркозалежною особою. З 27.07.2021 року в медичній частині облаштований кабінет довіри, де видають засудженим підтримувальну терапію (ЗПТ). На день візиту 14 осіб з числа засуджених приймає ЗПТ.
У медичній частині відсутній нолаксон, жодного разу за поточний рік нолаксон не використовувався.
В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичного працівника для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами.
Медична частина забезпечена бактерицидними опромінювачами у кількості 4 штуки.
ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ
Великі приміщення казарменого типу.
Великі за розмірами дільниці, спортивні майданчики.
Багато засуджених із Запоріжжя звернулися з проблемою, що вони втратили соціальні зв'язки і потребують гуманітарної допомоги.
Погана якість питної води, і засуджені роблять саморобні фільтри.
Кімната для прийому їжі. Ящики для зберігання продуктів:
200 засуджених, що евакуйовані з Донецької області, розподілені по різних відділеннях. Є загальні потреби в одязі, продуктах харчування, коштах для телефонних дзвінків, придбанні харчів і речей у крамниці.
ДІЗО, ПКТ, ДПК
Дільниця ДПК не використовується через відсутність необхідності.
Із 24 камер використовуються 7 відремонтованих.
У ДІЗО утримувалися 6 осіб.
Зі слів адміністрації, серед засуджених, перевезених з Донецької області відбулася конфліктна ситуація. Адміністрація прийняла рішення застосувати дисциплінарні стягнення. Оскаржувати стягнення із засуджених ніхто не намагався, вважають покарання справедливим.
Засуджений П. мешкав у Донецьку, не може отримати паспорт. Як пояснили працівники установи, проблема дійсно є: система не бачить його даних.
Стягнення у вигляді поміщення в ДІЗО адміністрація намагається використовувати у виняткових випадках; ПКТ використовується дуже рідко; камери ДПК не використовуються взагалі.
Як зазначають представники адміністрації, раніше камери були переповнені, зараз концептуально змінюються методи досягнення ресоціалізації, соціальної адаптації.
ЛАЗНЯ
В приміщенні лазні не обладнаний куточок фельдшера.
ГОСПОДАРСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ
Працює 40 осіб.
ХАРЧОБЛОК
Овочевий цех:
Випікається хліб:
Варочний цех:
Рибний цех:
На вечерю готувалися картопляне пюре та риба.
Миття посуду:
Посудомийної машини немає, посуд миється руками.
ВИРОБНИЦТВО
Велика кількість перевезених осіб висловлюють бажання працювати, проте існує проблема через відсутність у певної кількості осіб документів.
Виробництво шлакоблоків, бетонних конструкцій.
Виробництво має велику територію, але через війну та низьку конкурентоспроможність цеха законсервовані, кар'єр не працює.
До війни різали ліс на експорт до Європи та Китаю, на сьогоднішній день через відсутність ринку збуту це виробництво також не працює.
Сторінки історії: