Масове побиття засуджених Сокирянської виправної колонії №67 — камери спостереження не працювали
На адресу громадської приймальні ХПГ надійшло повідомлення про масове побиття засуджених “спецназом” у колонії № 67 міста Сокиряни Дністровського району Чернівецької області. Для того, щоб розібратися і з'ясувати, чи має своє підтвердження ця інформація, помічник народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатор програм ХПГ Андрій Діденко виїхав на місце пригоди.
Практика масового побиття людей, знущання, приниження честі і гідності в установах підпорядкованих пенітенціарній системі за участю бійців спеціальних підрозділів (так звані “маскі-шоу”) була звичайним явищем і в минулі роки, і нещодавно. В такий спосіб адміністрація підтримує дисципліну в установі.
Ми фіксували ці випадки і вимагали від органів державної влади припинити порушення прав людини і не застосовувати спеціальні підрозділи пенітенціарної системи, зведені бригади бійців із різних установ і інших озброєних військових для проведення обшуків, для планових і позапланових заходів в установах пенітенціарної системи, внаслідок яких фіксуються тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості, знищене, пошкоджене майно засуджених.
Що сталося в Сокирянській колонії? Інформація від засуджених
“02.08 2022 року у виправну колонію №67 м.Сокиряни у локальну дільницю №1 та дільницю максимального рівня безпеки увірвалися невідомі люди у військовій формі та масках без будь-яких розпізнавальних знаків державних структур, та почали чинити насильницькі, а також протиправні дії проти засуджених СВК-67, а саме: бити засуджених ногами, гумовими кийками, обзиваючи нецензурною лайкою та погрожуючи фізичною розправою без будь-яких на те пояснень і причин, що грубо порушує права людини та інші закони України. Після того силою почали виганяти всіх засуджених, не зважаючи на те, що деякі були хворі, у локальну дільницю на вулицю, що також супроводжувалося побиттям. Тим часом невідомі люди в масках почали вриватися в житлові приміщення та палицями знищувати особисте майно, а саме: телевізори, які наші родичі купували власним коштом, планшетні пристрої, які згідно Закону №3233/5 Міністерства юстиції України, Додаток №5, офіційно дозволені, та інші побутові речі, чим саме залишили нас без доступу до ЗМІ та можливості оскаржити дані протиправні дії через мережу інтернет. Під час того, як всі засуджені силою були загнані в локальну дільницю і стояли більше двох годин з піднятими руками, продовжувалися систематичні побиття та погрози фізичною розправою. В результаті таких протиправних дій одна людина втратила свідомість, але невідомі особи в масках не надали першу медичну допомогу і не дали цього зробити іншим, що є своєрідним катуванням і жорстоким поводженням…” Це уривок із колективної скарги засуджених на ім’я Міністра юстиції Дениса Малюськи. Засуджені просять міністра розглянути колективну скаргу, провести службове розслідування (фото 1, 2).
Моніторинговий візит
Під час візиту були опитані засуджені дільниці посиленого контролю і оглянута локальна дільниця №1 — житлові приміщення, опитані засуджені, оглянуті і зафіксовані тілесні ушкодження (фото 3, 4, 5, 6, 7). Троє засуджених скаржилися на вибиті ребра (фото 8) і пошкоджені речі (фото 9, 10). Вісімнадцять засуджених надали дозвіл на обробку персональних даних.
Разом із тим в медичній частині зафіксовані тілесні ушкодження стосовно 12 засуджених (тих, які звернулися до медичної частини). В порушення Наказу Міністерства юстиції №1348 “Порядок організації надання медичної допомоги засудженим”, лікарями медичної частини не було складено довідку тілесних ушкоджень в трьох примірниках, не було відібрано письмові заяви і пояснення засуджених, в медичних картах не було фото тілесних ушкоджень, примірник довідки не було долучено до матеріалів особової справи, не було видано третій примірник довідки на руки засудженим.
Камери відеоспостереження другого серпня не працювали.
Троє засуджених написали звернення на ім'я директора ХПГ Євгена Захарова про надання правової допомоги через те, що бояться за своє життя і здоров'я після спілкування з правозахисниками і представниками влади.
Позиція адміністрації
Як випливає з довідки, отриманої під час візиту за підписом виконуючого обов’язки начальника колонії Маковія Павла Івановича, “02.08.2022 року, згідно ухвали Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07.07.2022 року, в рамках кримінального провадження стосовно засуджених В. та Т. ...за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255-1, в ДУ “Сокирянська ВК (№67)” оперативними працівниками установи спільно з працівниками УСР в Чернігівській області, працівниками ВООР ЦМЗМУ із залученням спецпідрозділу “КОРД”, проведено обшуки приміщень сектора максимального рівня безпеки, медичної частини установи та локальної дільниці №1, з метою виявлення та вилучення речових доказів по вказаному кримінальному провадженні. В ході обшуків виявлено та вилучено 3 планшети, 7 мобільних телефонів, 5 сім карт, порошкоподібну речовину білого кольору невідомого походження, 1 роутер та так звані списки “чорної бухгалтерії” (фото 11).
Відповідно до рапорту від 02.08.2022 року на ім’я виконуючого обов’язки начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України Володимира Бойчука, за підписом в.о. начальника СВК-67 Маковій П.І. зазначено: “ У зв'язку з ремонтно- відновлювальними роботами електричної мережі в державній установі “Сокирянська виправна колонія (№67)” було вимкнено електроживлення з 10:00 02.08.2022 року по 17:00 02.08.2022 року. Система відеоспостереження установи протягом цього часу не працювала. З 17:00 02.08.2022 року електропостачання та працездатність системи відеоспостереження установи відновлено” (фото 12).
Виявлені порушення
Підводячи підсумки власного дослідження резюмуємо, що масове побиття засуджених Сокирянської виправної колонії (№ 67) і знищення майна засуджених дійсно мало місце.
Це побиття було безглузде і протизаконне. Слідчо-оперативні дії в рамках будь-якого кримінального провадження не дають права органам державної влади масово бити людей і знущатися над ними.
Причому це побиття є нібито звичайною практикою проведення слідчих дій у виправній колонії.
Для того, щоб неможливо було розслідувати цей злочин і притягнути до відповідальності всіх причетних, навмисно було вимкнене світло саме в день і час, коли відбувався “обшук”.
А також для того, щоб унеможливити відповідне якісне розслідування у цій справі, медичними працівниками не було належним чином зафіксовано тілесні ушкодження.
Про виявлені порушення був складений акт, який разом із фотографіями тілесних ушкоджень, записів у медичних картках і журналу реєстрації тілесних ушкоджень адвокати ХПГ спрямують в компетентні органи.
Триває війна, але це не дає право бійцям спецпризначення по-звірячому поводитися з громадянами України, навіть якщо вони засуджені до позбавлення волі. Ми і далі публічно спостерігатимемо за розслідуванням цього злочину компетентними органами.