MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ “Криворізька установа виконання покарань (№3)”

14.09.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олекса Ярославцев
Ув’язнені, що знаходяться в туберкульозному блоці, утримуються в неналежних умовах. Частина з них вимушена спати на підлозі. Стіни в камерах пошкоджені грибком, санвузли зношені.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 1

8 та 9 серпня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснила черговий візит до державної установи “Криворізька установа виконання покарань (№3)”.

Попередній візит моніторів ХПГ — за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту був аналіз роботи установи під час війни та з'ясування її гуманітарних потреб.

Монітори мали можливість відвідати будь-які приміщення установи, спілкуватися з ув'язненими, зокрема й на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її, мали доступ до відповідних документів.

Керівник закладу — Караваєв Олександр Григорович.

Загальна інформація

Криворізька установа виконання покарань №3 виконує функції СІЗО, на території також є дільниця максимального рівня безпеки для утримання засуджених довічно.

В установі розташовано загалом 106 камер. Через евакуацію прибуло 11 осіб. 92 засуджених відбувають довічний термін.
Особистий прийом ув'язнених (засуджених) керівництвом установи проводиться щодня.
Деякі камери перенаселені, спекотно; відбуваються ремонтні роботи, вже є відремонтовані камери.
Транзитні камери не використовуються, також в установі немає виробничих приміщень. Установа співпрацює з різноманітними гуманітарними місіями.
Вода централізована, є запас питної води. Опалення централізоване, є своя котельня.

Під час візиту моніторами були оглянуті приміщення: кімнати прийому громадян, передач та надання побачень; контрольно-пропускні пункти (КПП); чергова частина установи; приміщення та кабіни збірного відділення; слідчі кабінети, а також приміщення та внутрішні пости режимних корпусів: карцери, камери для утримання різних категорій ув'язнених та засуджених; сектор максимального рівня безпеки для утримання засуджених довічно; камери для утримання неповнолітніх, жінок, відділення для засуджених, які залишені для роботи з господарського обслуговування; кухня; медична частина; лазне-пральний комбінат. Також були оглянути журнали рапортів про порушення ув'язненими, засудженими встановленого режиму тримання та інших правопорушень; журнали обліку виявлених тілесних ушкоджень в осіб, які прибули до установи; щоденники соціально-виховної роботи із неповнолітніми засудженими; акти про застосування до засуджених (ув'язнених) спеціальних засобів, гамівної сорочки та фізичної сили. В установі працює три психолога. Спецзасоби за останній рік не застосовувалися.

За поточний рік до Тернівського районного суду Кривого Рогу Дніпропетровської області адміністрацією направлено 8 подань щодо застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення. Станом на 08.08.2022 року чотири з них судом розглянуті, засуджені звільнені умовно-достроково. Ще два матеріали знаходяться на розгляді в суді. Відносно інших двох засуджених подання були залишені без розгляду.
З початку року засуджені самостійно не зверталися до суду із заявами про умовно- дострокове звільнення. Майже всі ув’язнені і засуджені звернулися з клопотанням про звільнення для участі в ЗСУ, але жодна особа не була звільнена.

Чергова частина

Криворізька установа виконання покарань (№3) 3

Слідчі кабінети

Використовуються для слідчих дій, а також для спілкування з адвокатами. Тривожні кнопки для виклику чергового розташовані в зручному і доступному місці.

Збірне відділення

Ув'язнені, яких привозять у СІЗО, перебувають у збірному відділенні протягом двох годин, після чого розподіляються по камерах. Також особи, які вивозяться на слідчі дії, чекають на етапування. Є кімната медичного працівника.

Камери для слідчо-заарештованих

Ув'язнені утримуються роздільно відповідно до статті 8 Закону “Про попереднє ув'язнення”. У камерах по 3 ліжка, туалет відгороджено.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 67

Криворізька установа виконання покарань (№3) 30

Зроблено ремонт. Норма площі в камері для однієї взятої під варту особи — не менше 2,5 квадратних метрів (стаття 11 вищезазначеного закону) дотримана.

Багатомісні камери:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 44

Криворізька установа виконання покарань (№3) 45

Криворізька установа виконання покарань (№3) 60

В багатомісних камерах відчутно неприємний запах, вони потребують ремонту.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 31

Криворізька установа виконання покарань (№3) 32

В камерах електрочайники, вентилятори.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 69

В камерах йде заміна дерев'яних вікон на пластикові.

В деяких приміщеннях тривають ремонтні роботи.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 58

Жіночі камери

Криворізька установа виконання покарань (№3) 52

Криворізька установа виконання покарань (№3) 53

Криворізька установа виконання покарань (№3) 54

Карцери

Приміщення відремонтовані. В карцері перебувало 4 особи. Ліжка вдень відчинені.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 28

Також є можливість самостійно відкрити і закрити вікно. В карцер можна потрапити за мобільний телефон, за конфліктну ситуацію.

Медична частина

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, мала доступ до медичної документації.

Згідно штатного розкладу укомплектовані наступні посади: лікар-психіатр — 0,5 ставки; лікар акушер-гінеколог — 0,5 ставки; лікар-інфекціоніст — 0,5 ставки; фельдшер — 3,5 ставки; сестра медична — 3 ставки; фармацевт — 1 ставка; лаборант КЛД — 1 ставка; лікар-рентгенолог — 1 ставка; рентгенолаборант — 1 ставка; лікар-стоматолог — 1 ставка; сестра медична зі стоматології — 1 ставка.

Вакантними залишаються наступні посади: завідувач медичної частини — лікар — 1 ставка; лікар-терапевт — 1 ставка; лікар-дерматовенеролог — 0,25 ставки; сестра медична — 0,5 ставки; лаборант КЛД — 1 ставка; лікар-фтизіатр — 1 ставка; сестра медична зі стоматології — 1 ставка.

За наданою медичним персоналом інформацією, профілактичний медичний огляд проведено 1430 особам. Разом з тим, виявлено недоліки у роботі медичної частини, що призводять до порушення прав в’язнів на охорону здоров’я та належну медичну допомогу.

В медичній частині не укомплектована посада лікаря-терапевта, що в загальному свідчить про неповноту проведення первинного та повного профілактичного огляду та порушує вимогу глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі.

В медичній частині відсутній інфекційний ізолятор.

Разом з тим, у медичній частині розташовано туберкульозний блок, який складається з 7 ізоляторів для осіб хворих на туберкульоз, де перебувало 10 осіб з діагнозом туберкульоз, 4 з яких — активний туберкульоз, які очікують етапування до Дніпропетровської спеціалізованої туберкульозної лікарні №89.
Згідно статті 8 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджені мають право на гуманне ставлення до них та на повагу їх людської гідності; засуджені не повинні підлягати жорстокому, нелюдському або такому, що принижує їх гідність, поводженню. Водночас, в установі має місце порушення права ув’язнених на надання належної медичної допомоги, рівність та повагу до їхньої гідності. Зокрема, ув’язнені особи, які знаходяться на лікуванні, перебувають в інфекційних ізоляторах для хворих на туберкульоз, змушені утримуватись в неналежних умовах. Моніторами були виявлені факти, коли хворі ув’язнені не були забезпечені спальним місцем, та були вимушені спати на підлозі.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 87

Криворізька установа виконання покарань (№3) 88

Приміщення потребують капітального ремонту, більшість камер не обладнані достатнім штучним освітленням, вікна надмірно заґратовані, стіни в камерах пошкоджені грибком. Камери не обладнані бачками з питною кип’яченою водою і припливно-витяжною вентиляцією.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 92

Санвузли, каналізація настільки зношені, що потребують ремонту з заміною санітарно-технічного обладнання, що призводить до бруду, підтікань, антисанітарії та стійкого неприємного запаху, не кажучи про серйозну шкоду здоров’ю ув’язнених.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 86

Криворізька установа виконання покарань (№3) 90

Криворізька установа виконання покарань (№3) 93

З метою виявлення та запобігання поширенню інфекційних, паразитарних захворювань, виявлення загальносоматичних хвороб серед в’язнів у СІЗО проводиться профілактичні огляди засуджених, які здійснюються шляхом проведення рентгенологічного обстеження засуджених один раз на рік. Разом із тим, на час перевірки встановлено, що повний профілактичний огляд ув’язненим тривалий час не проводиться за відсутності працюючого флюорографічного та рентген-апарату. Варто зазначити, що організація роботи медичної частини СІЗО не дозволяє провести дослідження за допомогою мобільного флюорографа.

Як наслідок, в СІЗО відсутня можливість проведення флюорографічного обстеження органів грудної клітки у в’язнів. Враховуючи відсутність інформації щодо ув’язнених осіб, яким упродовж тривалого часу не було проведено обстеження, зокрема — неможливо виявити туберкульоз на початковій стадії та почати вчасне лікування хворих, можна стверджувати, про те, що дана ситуація свідчить про неналежне надання медичної допомоги і недотримання вимог інфекційного контролю за туберкульозом.

У порушення п.п.8 п.5 глави 2 Порядку в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення. Разом з тим, моніторам повідомили, що у медичній частині є приміщення, яке раніше використовувалось як ізолятор для осіб з розладами психіки, але зараз вони його не використовують у зв’язку з тим, що воно не відповідає вимогам наказу Міністерства охорони здоров’я України.

Отже, відсутність ізолятора для осіб з розладами психіки створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

Засудженим з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психотропних речовин в умовах стаціонару медичної частини НЕ призначаються загальнозміцнююча терапія з використанням речовин, що впливають на метаболічні процеси, та сенсибілізувальна терапія.

Лікар-стоматолог не забезпечений пломбувальним матеріалом для надання належної стоматологічної допомоги. Під час огляду стоматологічного кабінету моніторами було виявлено пломбувальний матеріал, термін придатності якого вже вийшов.

Також моніторами було зафіксовано те, що в медичній частині тривалий час був відсутній Налоксон, що унеможливлювало надання невідкладної медичної допомоги у випадках передозувань опіоїдами.

В загальній лазні установи не проводяться тілесні огляди засуджених осіб, журнал обліку проведення тілесних оглядів відсутній.

За поточний рік у журналі обліку зафіксовано 29 випадків тілесних ушкоджень в установі. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у гл. II ч.9 Наказу від Міністерства юстиції України 14.06.2019 № 1769/5 “Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України”.

В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги, та забезпечення ув’язнених (засуджених) лікарськими засобами.

Крім того, монітори під час огляду приміщень медичної частини зустріли засудженого, який надав пояснення, що виконує обов’язки днювального, що в медичних закладах ЦОЗ ДКВС не передбачено жодним нормативно-правовим актом.

Стаціонар медичної частини в порушення вимог “Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах”, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 No 280/5 не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб, які перебувають на лікуванні. У зв’язку з чим особи, які перебувають на стаціонарі, одягнені в щоденний одяг та не мають змінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан в закладі охорони здоров’я.

На обліку перебуває 89 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 75 осіб — ВІЛ 4 стадії, приймають АРТ — 84 особи.
За поточний рік проведено 94 імунологічних обстежень (CD-4) та 85 вірусологічних (вірусне навантаження).

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) відсутня.

Їдальня

На кухні готується їжа для всієї установи.

Овочевий цех:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 36

Рибний цех:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 41

М'ясний цех:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 40

Гарячий цех. Електрокотли:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 37

Котломіри:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 38

Оскільки заклад функціонує як СІЗО, контрольних порцій немає.

Проби їжі знаходяться в холодильнику.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 39

Спортивний майданчик

Установа побудована колом. Всередині спортивний майданчик.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 25

Спортивна зала

Спортивна зала для неповнолітніх:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 64

Церква на кожному поверсі

Криворізька установа виконання покарань (№3) 66

Всі особи, як засуджені, так і слідчо-заарештовані, можуть скористатися своїм правом на віросповідання, відвідати приміщення, написавши заяву.

Кімната для відпочинку

Криворізька установа виконання покарань (№3) 26

Відділення господарчого обслуговування

Зроблено ремонт. Кімната їдальні, тумбочки де зберігаються харчи:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 19

Криворізька установа виконання покарань (№3) 20

Спальні приміщення. Ліжка розділені:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 23

Ремонти зроблено за кошти установи. Проводиться дезінфекція.

В деяких місцях є вологі плями від води.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 21

Лазне-пральний комбінат

Душові кабіни відгороджені, температуру води кожен в'язень може налаштувати самостійно, в кожній кабінці у наявності резиновий килимок, проте кабінки не завішані, що порушує право на приватність.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 47

Є відокремлена кімната фельдшера, проте журнал огляду фельдшером надано не було.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 49

Є перукарня.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 50

Машини для прання:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 51

Кімнати для тривалих побачень

На час візиту дві кімнати для тривалих побачень не використовувалися.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 9

Криворізька установа виконання покарань (№3) 8

Криворізька установа виконання покарань (№3) 5

Кімнатами користуються засуджені довічно, а також засуджені, які залишені в установі для господарських робіт.

Кімнати для короткочасних побачень

Криворізька установа виконання покарань (№3) 12

Криворізька установа виконання покарань (№3) 13

Кімнати для контактних короткочасних побачень

Для осіб, які працюють на господарських роботах.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 14

Засуджені довічно

Кімната для спілкування:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 70

Бібліотека:

Криворізька установа виконання покарань (№3) 71

Багатомісні камери

4 камери багатомісні. В ці камери можуть бути переведені засуджені довічно після відбуття 5 років. У камерах мультиварки, вентилятор. Засуджені мають можливість самостійно приготувати їжу.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 84

Криворізька установа виконання покарань (№3) 78

Криворізька установа виконання покарань (№3) 85

Засуджені можуть мати акваріум з рибками.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 82

Засуджені не втрачають надію на звільнення.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 83

Засуджений І., має інвалідність, мешкав у Криму до ув’язнення. Пенсію не отримує через відсутність паспорта.

Клас для навчання

Криворізька установа виконання покарань (№3) 62

В приміщенні класу представники релігійних організацій різних конфесій можуть зустрічатися з засудженими довічно.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 63

Спортивна кімната

Представники адміністрації повідомили, що попри створені умови для зайняття спортом, бажаючих користуватися цим залом серед засуджених довічно небагато.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 72

Криворізька установа виконання покарань (№3) 73

Робочий цех

Не використовується ще з довоєнного часу через брак замовлень.

Криворізька установа виконання покарань (№3) 75

Комп’ютерний клас

Криворізька установа виконання покарань (№3) 79

Використовується здебільшого засудженими, які навчаються в різних закладах і отримують завдання. Всі інші користуються планшетами в камерах.

Гуманітарні потреби установи

В установі існують наявні гуманітарні потреби, а саме:

  • мило туалетне, пральний порошок, засіб для миття посуду;
  • ємності для питної води з розбірним краном — 200 штук;
  • ковдри напівбавовняні — 500 штук;
  • постільні приналежності (матраци ватні, подушки ватні, простирадла, наволочки, рушники);
  • овочерізальна машина для сирих овочів промислова — 1 штука;
  • овочерізальна машина для варених овочів промислова — 1 штука;
  • пральна машина промислова на 16-25 кг — 2 штуки;
  • борошнопросіювач промисловий — 1 штука;
  • холодильні ларі великі — 4 штуки;
  • холодильники побутові — 6 штук;
  • центрифуга промислова для віджиму білизни — 1 штука;
  • дізель-генератор 50 кВт — 2 штуки.
 Поділитися