Борис-Романченко-штрассе: у Лейпцигу вулиця носитиме ім’я загиблого від російської ракети харків’янина
Генеральне російське консульство в Лейпцигу отримало нову адресу. Міська рада вирішила перейменувати вулицю, на якій воно розташоване, на честь 96-річного харків’янина Бориса Романченка, який пережив Голокост, але був убитий російською ракетою у березні. Про це повідомляє німецьке видання MDR.
“Вісімдесят років тому, у віці 16 років, він був депортований до Дортмунда на примусові роботи і пережив загалом чотири перебування в нацистських концтаборах. Пізніше інженер працював над розкриттям нацистських злочинів і був віцепрезидентом Міжнародного комітету Бухенвальд-Дора”, — розповідають журналісти. Навесні Бундестаг вшанував його пам’ять хвилиною мовчання.
“Ми знаємо, що це перейменування не припинить війну. Але це важливий знак того, що ми рішуче засуджуємо російську агресійну війну проти суверенітету України”, — заявила Беате Емс, голова міського петиційного комітету.
Борис Романченко загинув 18 березня. Російський снаряд влучив у його квартиру на Північній Салтівці. Борис Романченко пережив концтабори Бухенвальд, Пенемюнде, Дора та Берген Бельзен.
“Потрапив снаряд у квартиру, згоріло повністю все. Залишилися тільки кістки на панцерній сітці ліжка, як він і лежав. У тій квартирі на Салтівці прожив понад 30 років, останнім часом жив сам. Я пропонувала йому виїхати, але він відмовлявся. Він погано ходить, погано чує, не погодився їхати”, — розповідала тоді журналістам онука Романченка Юлія.
Наприкінці березня Фонд “Меморіали Бухенвальда і Міттельбау-Дора” відкликав запрошення російських та білоруських дипломатів на пам’ятні заходи до 77-ї річниці звільнення в’язнів концтаборів Бухенвальд та Дора-Міттельбау. Пояснюючи таке рішення, директор фонду Єнс-Крістіана Ваґнер нагадав про загибель від російського обстрілу харків’янина, що змолоду пережив концтабори Бухенвальд, Пенемюнде, Дора та Берген Бельзен.
9 травня у Санкт-Петербурзі затримали муніципального депутата Сергія Самусєва, який вийшов на акцію “Безсмертний полк” з портретом Бориса Романченка. Поліцейські, які затримували Самусєва, склали рапорти з досить показовими формулюваннями. В одному з рапортів значилося “у громадському місці ходив із плакатом із зображенням героя, народженого в Україні”, в іншому — “у громадському місці ходив із плакатом героям ВВВ, народженим в Україні”.