MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

У Херсоні російські військові створили окрему камеру для дітей, — ОмбудсманРосійські військові викрали українського професора Володимира ВоровкуКримськотатарський ресурсний центр зафіксував майже 8 000 порушень основних прав людини на окупованому півострові Цьогоріч найбільше працівників медіа було вбито в Україні, — Міжнародна федерація журналістів Країна-катівня: звільнені українські військові розповіли про перебування в російському полоніБрудними чоботами по зоряному небу: росіяни майже знищили найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвильРуські Тишки: фосфорні бомби, вантажівки з пральними машинками і покинуті трупи росіянКоробочкине: пів року під обстрілами. ФоторепортажВасиленкове: село, через яке пройшла лінія фронтуКатівня в Пісках-Радьківських: поліція знайшла чергове місце злочину російської армії

Російське кривосуддя vs новий трибунал для розслідування злочинів Росії

16.12.2022   
Марина Гарєєва
Поки Держдума пропонує зняти кримінальну відповідальність за вчинені на окупованих територіях злочини, якщо вони були скоєні “заради захисту інтересів Росії”, Нідерланди готові створити новий трибунал для розслідування російської агресії.

Місце масового поховання в Ізюмі. © Pavlo Petrov / ДСНС [ізюм місце масового поховання воєнні злочини]

Місце масового поховання в Ізюмі. © Pavlo Petrov / ДСНС

Злочини в інтересах Росії

Державна дума Росії ухвалила в першому читанні законопроєкт, який знімає кримінальну відповідальність за вчинені на окупованих територіях України злочини у тому випадку, якщо вони були скоєні заради “захисту інтересів Росії” і “нових регіонів”.

Закон стосуватиметься дій, вчинених до 30 вересня 2022 року на загарбаних Росією територіях Донеччини та Луганщини (у самопроголошених “ДНР” і “ЛНР”), а також у Херсонській і Запорізькій областях. Таким чином йдеться про території, які 30 вересня Росія оголосила “анексованими”. У документах не конкретизовано, які саме злочини можуть трактуватися як такі, що було скоєно на користь Росії.

Наприкінці листопада Павло Крашенінніков, Ірина Панькіна та Андрій Клішас подали сумнозвісний законопроєкт.

Ірина Панькіна так пояснила “логіку” антизакону:

“Якщо російське законодавство передбачає більш м’яке покарання за злочин, буде застосовуватися російський Кримінальний кодекс. І навпаки: якщо російське законодавство передбачає більш суворе покарання, його не буде застосовано”, — цитує її слова видання “Комерсант”.

Крім того, Росія відмовляється від відшкодування збитків, яких жителі окупованих територій зазнали до оголошення “анексії”.

Також, згідно із законопроєктом, на окупованих територіях суди присяжних не працюватимуть щонайменше до 2027 року.

Юридичне видання “Адвокатська вулиця” звернуло увагу на абсурдність законопроєкту:

“Країна по суті заявляє: ‘Здійснюйте будь-які злочини на захист моїх інтересів, я вам все пробачу’. Це просто дикість”.

Так прокоментував законопроєкт один з експертів видання, юрист Михайло Беньяш. Він також зауважив, що подібна норма дозволить російським суддям звільнити від відповідальності будь-якого злочинця й уможливить корупційні схеми.

Виконавча директорка правозахисного центру “Меморіал” Анастасія Гаріна наголосила на розбіжності інтересів держави та інтересів суспільства:

“За самим означенням злочини — це дії, які є найбільш небезпечними для суспільства. Це щось дуже погане для суспільства. Що ж це за держава така, котра дозволяє вчиняти у своїх інтересах щось, що суперечить інтересам суспільства? А в чиїх інтересах тоді діє ця держава, якщо не в інтересах суспільства?” — зауважила вона.

Інша російська адвокатка Юлія Стрєлкова припустила, що прийняття подібного закону призведе до сплеску злочинності.

Зауважимо, що проголошена Росією “анексія” не визнана ані Україною, ані переважною більшістю країн світу. Під контролем України перебуває чимала частина областей, “анексованих” хіба що на російському папері.

Спецтрибунал щодо злочину агресії

Аби розслідувати російське вторгнення і притягти Росію до відповідальності, Нідерланди готові створити новий трибунал. Про це повідомив міністр закордонних справ Вопке Гукстра.

Робота нового спецтрибуналу не перетинатиметься з роботою Міжнародного кримінального суду (МКС), що також розташовується у Нідерландах.

“Зростає консенсус щодо того, що нам потрібен спеціальний трибунал для розгляду акту агресії, злочину, пов’язаного з розв’язанням війни. Цього не може зробити МКС”, — заявив Гукстра.

Оскільки юрисдикція Міжнародного кримінального суду щодо злочину агресії поширюється виключно на країни-члени та держави, які погодилися на юрисдикцію МКС, а Росія на неї не погоджувалася, МКС не може розслідувати злочин агресії.

При цьому злочин агресії є дуже серйозним міжнародним злочином. Тому важливо ліквідувати подібну правову прогалину для боротьби з безкарністю, зауважив міністр закордонних справ Нідерландів.

Фінансування для нового трибуналу Нідерланди шукатимуть разом з іншими країнами ЄС.

Україна неодноразово закликала міжнародних партнерів створити Спеціальний трибунал щодо злочину агресії, адже саме розв’язання війни призводить до усіх інших злочинів. Такий трибунал дозволить притягти до відповідальності найвище російське керівництво за сам факт нападу на незалежну державу. У той самий час Міжнародний кримінальний суд зможе зосередитися на розслідуванні воєнних злочинів, геноциду та злочинів проти людяності, вчинених Росією в Україні.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також заявляла про необхідність створити спеціалізований суд за підтримки ООН для розслідування та судового переслідування через дії Росії в Україні.

Раніше посол Сполучених Штатів з глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак зазначала, що судове переслідування найвищих ланок командування цілком відповідає нормам міжнародного права.

Глобальна ініціатива T4P, створена у відповідь на вторгнення Росії до України, збирає дані про воєнні злочини Росії для майбутніх судових процесів.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися