MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Позиція Харківської правозахисної групи щодо затримання та притягнення до кримінальної відповідальності Костянтина Жеваго

29.12.2022   
ХПГ вбачає у переслідуванні бізнесмена Костянтина Жеваго політичне переслідування та виступає проти його екстрадиції до України.

Костянтин Жеваго. © footboom.com © footboom.com © footboom.com

Костянтин Жеваго. © footboom.com

Вважаючи, що право повинно діяти однаково щодо всіх, Харківська правозахисна група завжди виступає проти порушень міжнародних стандартів прав людини та принципів права, зокрема, верховенства права та презумпції невинуватості, незалежно від особистості постраждалого, будь то добропорядна у суспільній свідомості людини, чи вбивця, чи крадій тощо.

Раніше ХПГ вже публікувала власну позицію щодо ознак політично мотивованих переслідувань Костянтина Жеваго з боку органів державної влади України.

Вчора, 28 грудня 2022 року, із медіа стало відомо, що Костянтин Жеваго був затриманий на курорті в австрійських Альпах. Передбачається, що найближчим часом буде розглядатися питання про екстрадицію Костянтина Жеваго до України.

Однак на нашу думку, у кримінальному переслідуванні проти Костянтина Жеваго продовжують зберігатися політичні мотиви, а справедливість правосуддя у його справі залишається сумнівною.

Нагадаємо, що правоохоронні органи України розпочали проти Жеваго декілька кримінальних проваджень. Ініційовані провадження стосувалися діяльності банку “Фінанси та кредит”, бенефіціаром якого є Костянтин Жеваго. 27 вересня 2019 року Державне бюро розслідувань заочно оголосило йому підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України у причетності до схеми з розкрадання 2,5 мільярда гривень.

Втім, звертає на себе увагу те, що дії Жеваго, які в цьому провадженні представлені як злочинні, відбулися у 2007 році і протягом 12 років правоохоронні органи не бачили в цих діях складу злочину. Весь цей час він перебував у статусі свідка, і в цьому ж статусі давав покази.

У кримінальному провадженні, де Костянтин Жеваго був у статусі свідка, його фактично перевели у статус підозрюваного лише після того, як він програв вибори до парламенту в липні 2019 року і публічно заявив про наміри організувати політичну силу для участі в місцевих виборах у жовтні 2020 року. У цьому вбачається безсумнівний політичний мотив переслідування. Крім того, розслідування усіх епізодів справи проти Жеваго об’єднує такі спільні риси:

1. Жеваго обвинувачують в діях, які вчинялись не ним, а іншими людьми і не доведений зв’язок між ними та цими людьми;

2. Відсутній також будь-який інший зв’язок між Жеваго та діями, у вчиненні яких його звинувачують;

3. Розслідування у кримінальних справах не завершено, хоча воно триває вже більше 5 років;

4. Не була засуджена жодна особа з тих, які особисто вчиняли дії, у координації яких обвинувачують Жеваго;

5. Упродовж усього часу розслідування Жеваго завжди вчасно з’являвся на виклики слідчих, надавав свідчення як свідок, і до нього ніколи не було жодних претензій.

Крім того, заяви вищих державних службовців України, про які ми вже говорили раніше, мають явно обвинувальний нахил, що є свідченням тиску на суд та органи досудового розслідування, і, відповідно, порушують гарантії справедливого правосуддя (безсторонності та незалежності судового процесу), а також є свідченням порушення принципів презумпції невинуватості.

З іншого боку, екстрадиція Костянтина Жеваго до України саме зараз є небезпечною для його життя та здоров’я через підвищену небезпеку для нього як відомого бізнесмена.

Російські військові проводять каральну практику щодо бізнесменів та політиків на захоплених територіях, застосовуючи до них катування та нелюдське поводження. У разі захоплення території, де буде ув'язнений Жеваго, він не зможе її покинути, оскільки буде перебувати в СІЗО, а отже, не зможе й протистояти незаконним діям росіян.

Крім того, постійні російські ракетні обстріли заважають ефективному правосуддю та можуть призвести до гуманітарної катастрофи, уникнути якої пану Жеваго не вдасться через неможливість поїхати до іншого населеного пункту під час перебування під вартою.

Зрештою, пан Жеваго не може розраховувати і на ефективний захист від фізичного ураження ракетами, які росіяни неодноразово направляли на пенітенціарні установи, внаслідок чого страждали ув’язнені. ХПГ неодноразово наголошувала про недотримання адміністрацією установ правил щодо виведення ув’язнених до бомбосховищ під час сигналу “Повітряна тривога”.

Тому, враховуючи політичну мотивованість переслідування Костянтина Жеваго, сумнівність справедливості правосуддя в його справі через тиск з боку вищих посадових осіб, а також, враховуючи тяжку гуманітарну та воєнну ситуацію в Україні на сьогоднішній день, ми виступаємо проти екстрадиції Жеваго до України.

 Поділитися