MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Її треба накачати’: правоохоронці провели обшуки у молодиків, які знімали непритомних дівчат на камеру і робили з цього контент для соцмереж

01.02.2023   
Марина Гарєєва
Правоохоронці провели обшуки у організаторів вечірок, які вчиняли зґвалтування й публікували оголені фото та відео непритомних дівчат. Молодики розповідали, що вже дали або збираються дати дівчатам наркотики, аби схилити їх до статевого акту.

Фото зі сторінки Головного управління Національної поліції у місті Києві

Фото зі сторінки Головного управління Національної поліції у місті Києві

Правоохоронці почали кримінальне провадження й провели обшуки у ймовірних організаторів вечірок, які вчиняли сексуальне насильство й викладали фото та відео оголених і непритомних дівчат у соцмережі.

Про це повідомляє Національна поліція України.

“Щойно в інтернеті з’явилися фото та відео з вечірок, де молоді люди вживають алкоголь і кривдять та принижують дівчат, правоохоронці відразу розпочали відпрацювання”, — зауважили в поліції.

За словами правоохоронців, встановлені особи фігурантів справи та місця їхнього перебування. Тривають слідчі та розшукові дії в Києві й ще одному регіоні України.

Що сталося?

На своїй фейсбук-сторінці Ярослава Кравченко, громадська діячка, режисерка та засновниця “Дикого театру”, розповіла про хлопців, які влаштовують доволі своєрідні “вечірки”. Юнаки запрошували дівчат у гості, ймовірно пропонували їм наркотичні речовини та алкоголь, а потім знімали дівчат оголеними. На відео та фото зафіксовано, що дівчата перебували в непритомному стані або в стані сп’яніння. Користуючись цим, юнаки вдавалися до зґвалтувань.

“Є відео сцен ґвалтування руками”, — написала Кравченко й додала, що дівчат накачували алкоголем і ‘Ксанаксом’.

Юнаки публікували фото та відео інтимних органів непритомних дівчат в інстаграмі та поширювали їх у закритих телеграм-групах. Щобільше молодики оприлюднювали самі сцени зґвалтування й принижували дівчат, вдаючись до віктімблейдингу. Свій контент вони просували під гаслом: “Покажемо вам, які навколо шлюхи”.

За інформацією Кравченко, вечірки організовувала компанія з 5-7 двадцятирічних молодиків, які переїхали до Києва з Івано-Франківська. Ярослава також зауважила, що має повне ПІБ та реєстрацію машини одного з організаторів так званих вечірок, який править за головного.

Громадська діячка поділилася скриншотами з відео, на яких чітко зафіксовані непритомні дівчата поруч з молодиками.

Менш ніж за пів доби фейсбук видалив допис Ярослави Кравченко. Але ситуація набула розголосу. Інформацію поширили інші активістки, у тому числі харківська секс-педагогиня Юлія Ярмоленко.

Після розголосу один з організаторів вечірок записав відео, в якому напівоголена дівчина каже, що ніби “сама не знає міри”. “Після цього ви хочете сказати, що я когось чимось накачую”, — підписав відео молодик, намагаючись зняти з себе і своїх товаришів відповідальність.

При цьому до того як ситуація набула розголосу, той самий організатор вечірок, на сторінці якого до цього поширювалися відео та фото з так званих вечірок, підтверджував використання наркотичних речовин і при цьому звинувачував постраждалу:

“Дівчина, яка блювала в нас у туалеті ‘Ксанаксом’, буде чиєюсь мамою або просто жінкою. Уявіть, пацани, у когось буде така дівчина”, — говорив він на одному з відео.

В іншому відео він сповіщав про намір дати наркотики іншій дівчині, аби схилити її до статевого акту: “Її треба накачати, вона казала, що не питиме”.

Інстаграм-блогерка Анастасія Бакуліна зауважила, що “Ксанакс” належить до транквілізаторів. Зазвичай препарат виписують як заспокійливе при тривожності та безсонні. Якщо вжити транквілізатор разом з алкоголем, людина може втратити свідомість. Річ у тім, що алкоголь підсилює дію препарату та вповільнює його виведення з організму. Навіть якщо людина, яка приймає препарат одночасно з алкоголем, не втратить свідомість, поєднання наркотика та алкоголю спричинить загальмованість реакцій і сонливість, а людина перебуватиме у стані сплутаної свідомості.

“Хлопці, користуючись неусвідомленням дівчини, відверто домагаються її та ґвалтують. Це видно на відео та фото, які вони публікують. Вони фотографують і знімають дівчат, коли ті у відключці лежать на підлозі туалету без верхнього одягу. Вони лізуть своїми пальцями у вагіну дівчини, коли вона взагалі не подає ознак притомності, а отже не давала дозвіл на петинг. Вони знімають інтимні органи дівчини, обурюючись наявності волосся там, коли сама дівчина непритомна”, — прокоментувала побачені фото та відео Анастасія Бакуліна.

“Чи ці історії нові? — пише Анастасія на своїй інстаграм-сторінці anastasiia.bakulinaa. — Аж ніяк. Вони старші за мене. Ці казочки про не таких дівчат, чи що жінок не виховували. Це слід завершувати. Потрібно виховувати хлопців. Вчити їх питати дозволу доторкнутись до дівчини. І також розуміти відмову”.

Заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко також прокоментувала ситуацію:

“Поки ми боремося з ворогом-терористом на всіх фронтах, окремі особи дозволяють собі влаштовувати вечірки з алкоголем, наркотиками та ґвалтуванням дівчат, при цьому знімають все та публікують у соцмережах, принижуючи гідність дівчат, та паплюжать моральні цінності українського народу”, — написала Катерина Павліченко на інстаграм-сторінці pavlichenko_kateryna.

Заступниця міністра внутрішніх справ також відмітила, що у багатьох коментарях користувачі соцмереж звинувачують дівчат у тому, що з ними сталося. Павліченко наголосила, що потерпілі не можуть спровокувати акт насильства, адже в насильстві завжди винен кривдник.

Реакція соцмереж

За сумнозвісною традицією, чимала кількість користувачів соцмереж почала звинувачувати постраждалих від насильства, оминаючи увагою тих, хто його вчиняв.

У фейсбук-дописі від першого лютого український письменник Остап Українець підтримав постраждалих і написав, що зазвичай чоловіки почувають себе абсолютно захищеними в буденних ситуаціях. Водночас для більшості жінок описані ситуації є потенційно небезпечними:

“Коли я приходжу до когось в гості чи залишаюсь на ніч у незнайомої людини, я почуваюсь доволі спокійно. Коли я спиняю машину на дорозі чи сідаю до водія з блаблакару, я почуваюсь доволі спокійно. Вживаючи алкоголь у малознайомій компанії, я почуваюсь доволі спокійно.

Єдина причина цього спокою — я чоловік. Тому я можу покладатись на суспільний договір, за яким тіло людини залишається її власним тілом, навіть якщо людина п’яна, інтоксикована чи непритомна, і на володіння ним зазіхати не можуть. Звісно, це не 100% гарантії, тому що злочини бувають різні, але шанси достатньо мінімальні, щоб я не задавав собі з цього жодної справи і жодного разу не мав про це жалкувати. Більше того, українське суспільство визнає за мною право на особисту недоторканність у кожному з цих контекстів”.

На жаль, право на особисту недоторканість не діє у випадку дівчат і жінок, зауважив письменник:

“Достатньо на пів хвилини зайти почитати коментарі під будь-якими новинами про зґвалтування, аби зрозуміти, що до жіночого тіла в нашого суспільства лицемірно інші підходи. Право розпоряджатися ним жінка може втратити як за фактом присутности (знала, куди йде), так і просто за фактом спостереження від ґвалтівників (достатньо накидалась). Тому що в межах цього підходу (в супроводі якого я теж ріс, він був повсюдно-дворовим), у сексі, як і в стосунках загалом, чоловік володіє, а жінкою володіють. І коли батьки покладаються, що їхні діти ‘якось самі все дізнаються про стосунки’, — оце те, що діти, зокрема, ‘якось самі все дізнаються’. Бо з якихось причин насильники такого ґатунку дуже люблять хвалитися своїм домінуванням кожному, хто ладен слухати”.

Проблему сексуального насильства та поширену серед українців практику перекладати відповідальність на жертву, також прокоментувала медична журналістка Юлія Шило.

“Всі соцмережі гудуть: 2 хлопці запрошували до себе дівчат, накачували наркотиками і знімали прямі ефіри, де знущались та глумились над беззахисними жінками без свідомості, називаючи їх шлю**** та ‘одноразками’. В телеграмі за 10 тисяч підписників, в інсті вже за 40”, — написала Юлія Шило на своїй фейсбук-сторінці.

Журналістка перелічила типові коментарі тих, хто звинувачує постраждалих: “знали, нащо туди йшли”, “а чим вони думали”, “п’яна баба … не хазяйка”. Як зауважила блогерка, зазвичай такі коментарі залишають чоловіки.

“А знаєте, чому від жінок таких коментів переважно нема? Бо лише жінка знає, що це таке, коли ввечері вертаєшся додому з затисненими міцно в руці ключами. Коли до тебе під’їздить авто з наполегливою пропозицією підвезти, а ти подумки прощаєшся з рідними, бо розумієш — ніщо не завадить водію зараз силою тебе втягнути в салон. Коли на тебе нападають. Коли тобі вслід кричать непристойні пропозиції, можуть полапати прямо на вулиці — знаючи, що нічого за це не буде... ‘Це ж комплімент тобі, дурненька’…. Якщо дівчина каже ‘ні’ — це тільки ‘ні’, а не ‘може бути’”, — підсумувала Юлія.

Що каже законодавство?

У коментарі hromadske адвокат-волонтер асоціації “ЮрФем” Артем Крикун-Труш повідомив, що поки ніхто з постраждалих не звертався на гарячу лінію. При цьому, на думку адвоката, на оприлюднених знімках є всі ознаки зґвалтування та сексуального насилля.

“Я дивився ці кадри, читав, знаходив ці канали. Там однозначно, не може бути жодних сумнівів, є ознаки зґвалтування та сексуального насильства. У нас в кримінальному кодексі є [стаття] зґвалтування — це насильство, яке пов’язане з проникненням у тіло потерпілої, і є сексуальне насильство, яке не пов’язане з цим. Зі скриншотів та відео, які я побачив, було і те, і інше”, — зауважив Крикун-Труш.

Адвокат також розкритикував розповсюджену практику звинувачення жертв насильства:

“Не може бути нормою, що якщо ти жінка і ти йдеш на вечірку, де є чоловіки, то це потенційно небезпечне місце. Вини жінки тут точно немає. Не повинно бути очікування, що з тобою там щось погане станеться”, — переконаний адвокат.

Крикун-Труш наголосив, що Верховний Суд неоднарозово вказував: ані одяг, ані поведінка потерпілої не дають жодних підстав вчиняти щодо неї насильство і жодним чином не звільняють від відповідальності ґвалтівника. Юрист також нагадав, що попередня згода на сексуальний контакт може бути відкликана у будь-який момент, а вчинені після цього дії вважаються діями, скоєними проти волі іншої особи:

“У нас законодавець резюмує презумпцію незгоди. Тобто за замовчуванням треба вважати, що потерпіла не була згодна, тільки шляхом доказів підозрюваний може пробувати переконувати слідство і суд, що така згода була. Але ця згода має бути добровільною, свідомою, активною, і головне — вона є відкличною. Навіть якщо ви дали згоду на сексуальний контакт, ви у будь-який момент її можете відкликати. У контексті цієї ситуації не можна вважати свідомою згодою в особи, у якої є змінений стан свідомості від наркотиків, транквілізаторів чи алкоголю. Навіть якщо дівчата прийшли на вечірку, навіть якщо були попередні розмови, але власне починати сексуальні дії щодо дівчини, у якої змінений стан свідомості, не можна”, — підкреслив Крикун-Труш.

Громадська організація “Марш жінок” наголосила, що розслідування злочинів щодо сексуального насильства і домагань не мають цілком залежати від повідомлення або скарги, поданої потерпілою.

“Всі докази — у відкритому доступі, включно з ймовірною адресою квартири, де все відбувалося, ймовірними номерами машини кривдника та його ПІБ. Відео, фото — все є. Вимагаємо дотримання норм Стамбульської конвенції! Саме час, аби діяти не на папері”, — закликали в організації, розмістивши відповідний допис на своїй інстаграм-сторінці.

Домашнє та сексуальне насильство під час війни

Раніше віцепрезидентка ГО “Ла Страда-Україна” Марина Легенька повідомляла, що у 2022 році збільшилася кількість випадків домашнього насильства. При цьому люди можуть не звертатися до фахівців не тому, що не потребують поради чи кваліфікованої допомоги, а через відсутність зв’язку, коли канали електронної комунікації обмежені. Крім того, постраждалі можуть не повідомляти про випадки насильства й не звертатися по допомогу, навіть коли зв’язок відновлено, якщо після вчинення насильства минув час.

Психологічний тиск на постраждалих також позначається на рішенні людини не звертатися по допомогу. Ірина Діденко, українська прокурорка щодо ведення справ сексуального насильства, підкреслювала, що
російська збройна агресія лише загострила ситуацію й посилила тиск на постраждалих. Людина, яка зазнала сексуального насильства від російських військових, може не розповідати про пережите через страх осуду, адже суспільство може абсолютно безпідставно звинуватити постраждалу особу в надуманій прихильності до ворога.

Куди звертатися постраждалій від насильства людині?

Постраждалій від сексуального насильства людині передусім варто усвідомити: вона абсолютно не винна в тому, що сталося. Відповідальність за скоєне повністю лежить на особі, яка вчинила насильство.

Для того, аби притягти кривдника до відповідальності, варто звернутися до поліції та скласти заяву. Також потрібно буде звернутися до лікаря й зафіксувати тілесні ушкодження та їхню тяжкість.

Крім того, можна звернутися на національну гарячу лінію з запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації, яка також приймає звернення щодо сексуального насильства та сексуальних домагань.

Для цього достатньо зателефонувати за номерами: 0800 500 335 (зі стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

 Поділитися