MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ФСБесіди: в Росії затримали батька школярки, авторки антивоєнного малюнка

01.03.2023   
Марина Гарєєва
Сама Марія Москальова, яка минулої весни відмовилася малювати щось на підтримку ЗС РФ, опинилася в дитячому притулку. 1 березня поліцейські спіймали її батька, який ішов на роботу. Дівчинці сказали, що батька забирають, і викликали соцпрацівників.

Ранок 1-го березня 2023 року. Марія Москальова розповідає про затримання батька. Скриншот з відео, оприлюдненого в телеграм-каналі “ОВД-Інфо”

Ранок 1-го березня 2023 року. Марія Москальова розповідає про затримання батька. Скриншот з відео, оприлюдненого в телеграм-каналі “ОВД-Інфо”

Російська Федерація воює не лише проти українських, а й проти власних дітей.

Після 24-го лютого всі розуміють, що росіяни здатні.
Здатні вивезти українську дитину, розлучити з рідними батьками, утримувати в дитячій катівні або просто вбити під час обстрілів чи окупації. Росіяни це можуть.

Росіяни також можуть надіслати співробітників ФСБ до шестикласниці, яка створила антивоєнний малюнок, тероризувати її батька, а потім відправити дівчину до дитячого притулку.

Саме це відбулося з Марією, яка мешкала у місті Єфремов, розташованому в Тульській області. 

Про історію Марії вже писали видання “ОВД-Інфо” та “Спектр”.

Останні подробиці розповіла Олена Агафонова, волонтерка ГО “Тульська обласна народна рада” (рос. “Тульский областной народный совет”).

1-го березня силовики затримали батька дівчини, Олексія Москальова, якого раніше звинувачували в повторній дискредитації армії (ч. 1 ст. 280.3 КК РФ), а саму Марію забрали до дитячого притулку.

Як нагадали журналісти, статтю 280.3 (Публічні дії, спрямовані на дискредитацію збройних сил РФ) включили до Кримінального кодексу РФ у березні 2022 року. Максимальне покарання за статтею передбачає п’ять років позбавлення волі.

Історія одного малюнка

Все почалось у квітні 2022-го. За кілька місяців після початку повномасштабної війни в Україні, вчителька малювання сказала учням 6-В створити малюнок на підтримку російських збройних сил.

Марія намалювала російський і український прапори, написала на російському прапорі “Ні війні”, на українському — “Слава Україні”, а між прапорами розмістила жінку з дитиною й намалювала ракети, які летять на них з боку Росії. Директорка школи “оцінила” роботу — й викликала поліцію… Та оскільки вчителька малювання відразу ж почала погрожувати дитині, Марія зрозуміла, що справи кепські, й вислизнула від поліцейських, назвавши чуже прізвище, замість свого.

Марія Москальова з малюнком. Фото було надане журналістам “ОВД-Інфо” батьком дитини

Марія Москальова з малюнком. Фото надав батько дитини журналістам “ОВД-Інфо”

Попри власну винахідливість дитина була налякана. (Рос.) “Папа, меня чуть не схватила полиция, я нарисовала рисунок” — так шестикласниця описала свій день у школі…

Наступного дня батько вирішив зустріти Марію після уроків. Олексій прийшов до школи завчасно й пробув там декілька годин. Директорка школи помітила батька учениці, який очікував на доньку в коридорі, й… Знову викликала поліцію. Цього разу поліцейські приїхали у супроводі працівників опікунської служби. Марію вивели з класу, почали відчитувати й показувати батькові її малюнок.

“Який сором, коли дитину знімають з уроків і ведуть коридором, наче ув’язнену, — казав Олексій. — Вона виступає проти війни, проти кровопролиття. Що в цьому такого?”

Просто у приміщенні школи склали протокол, покликали вчителів: бути свідками… Вчителі підписалися… І батька з донькою конвоювали до поліцейської машини. “Учні спостерігали з вікон — наче терористів ведуть, — згадував Олексій. — Нас привезли до начальника поліції, Андрія Аксьонова. Він читав мені нотації, що я погано виховую дитину”.

Поки поліцейські виховували батька, Марія чекала в іншому кабінеті. Поліцейські передивилися соцмережі Олексія й відшукали коментарі на підтримку України й карикатури на Путіна. Склали протокол за статтею щодо “публічних дій, спрямованих на дискредитацію Збройних сил РФ” (ч. 1 ст. 20.3.3 КоАП).

Того самого дня суд оштрафував чоловіка за коментар в “Однокласниках”. Слова “Армія Росії. Насильники поруч з нами” коштували Олексію Москальову 32 тисячі російських рублів.

“Ми вийшли з будівлі суду під вечір, донька зголодніла, була заплакана, її трусило”, — згадував Олексій.

Чоловік намагався заспокоїти дитину, переконував, що все позаду:

“Суд вже відбувся, мене оштрафували, тепер нам дадуть спокій”, — казав батько Марії. Та дівчинка не вірила, що все скінчилося, й не хотіла йти до школи. Боялася. Але батько переконав доньку, що все налагодиться.

Олексій Москальов. Фото з соцмереж чоловіка

Олексій Москальов. Фото з соцмереж чоловіка

ФСБесіди

Тож наступного дня Марія пішла на уроки. Того ж дня Олексію зателефонували й повідомили, що він “має негайно прийти до школи”, бо його дитину… Забрали співробітники ФСБ.

Коли батько примчав за Марією — його зустріли ефесбівці. На запитання “де донька?” сказали, що з нею “проводять бесіду”. Провели бесіду і з батьком: понад три години розповідали Олексію, що він неправильно виховує дитину, погрожували.

“Казали, її в мене заберуть, а мене посадять. Пропонували, щоб Марія очолила якусь молодіжну організацію на підтримку російських військ, але я лагідно відмовився. Мовляв, у неї багато занять, гуртків, часу не залишається”, — розповідав Олексій журналістам.

Після ефесбесід Марія вже не повернулась до школи. Самі згадки про пережите викликали в дитини істерику й вона просила батька не водити її туди…

‘Звідки в тебе долари?’

Та на цьому історія не скінчилась. 30 грудня 2022 року співробітники ФСБ прийшли до Москальових з обшуком. Вони перевернули все догори дриґом: кидали речі на підлогу, зривали картини зі стін, топтали одяг, перевертали меблі. Відібрали документи, вилучили техніку: комп’ютер, мобільні телефони, старі кнопкові телефони. Знайшли гроші — й забрали гроші.

Олексію Москальову 54 роки. В минулому він займався підприємницькою діяльністю, потім завів невеличке господарство й розводив декоративних птахів: фазанів, павичів, диких качок… Чоловік розповідав, що під час обшуку ефесбівці фактично забрали все, що він заробив за ці роки (силовики знайшли 125 тисяч рублів і 3 150 доларів). Зрештою Олексію довелося роздати й мешканців мінізоопарку: аби захистити себе та доньку від свавілля, він був вимушений переїхати.

Ефесбівці сфотографували малюнок Марії та забрали її батька. Дівчинку відвезли до “соціальної установи”.

Під час допиту працівники ФСБ кричали на Олексія: “Звідки в тебе долари?! Хто твій хазяїн?! На кого ти працюєш?!” Били головою об стіну. Били головою об підлогу. Зачинили чоловіка в кабінеті на дві з половиною години й увімкнули гімн Росії. Увімкнули на повну гучність — аж стіни здригалися, згадує Олексій. У чоловіка схопило серце. Це трохи налякало ефесбівців: Олексію викликали швидку, лікарі поміряли тиск, дали дві пігулки, зробили укол і поїхали. Після цього працівники ФСБ показали батькові коментар Марії, який дівчина лишила “ВКонтактє”. Під дописом (рос.) “наши ребята погибают, не жалея своей жизни” Марія написала (рос.): “а за какую сумму они там погибают — за двести тысяч в месяц или чуть больше?”.

Зрештою проти Олексія було порушено кримінальне провадження за “повторну дискредитацію” військ.

Адвокат Олексія, Володимир Білієнко, вважає, що саме кримінальне провадження було ініціативою ФСБ, а вже потім цю справу “скинули” на поліцію. Білієнко розповів, що в постанові щодо порушення кримінального провадження було написано, що Олексій, якого раніше притягали до адміністративної відповідальності, знову дозволив собі висловлюватися проти “спецоперації”. (Рос.) “Если человек в течение года уже был привлечён по этой статье и снова что-то напишет — ему уже предъявляют уголовную статью, — пояснив адвокат. — То есть человек собирает информацию не только из брифингов Минобороны, называет чёрное чёрным — за это страдает”.

30 грудня Олексія відпустили додому вже о 9-ій вечора. Чоловіку вручили повістку: він мав з’явитися до відділку МВС не пізніше 9-го січня. При цьому Олексію повернули лише його власний паспорт, все інше, включно зі свідоцтвом про народження доньки, обіцяли повернути “завтра”. Мовляв, ми заїдемо до вас об одинадцятій ранку і разом з’їздимо за дитиною.

Проте об 11-ій ранку ніхто не приїхав. Олексію вдалося забрати Марію з дитячого притулку й виїхати з міста. Адвокат Володимир Білієнко казав, що чоловіка розшукувала поліція.

Олексій розповідав, що донька сумувала за домом, за птахами. Батько намагався розрадити дитину, пропонував записатися на нові гуртки. Заспокоював, казав, ми ж не злочинці: “нікого не вбивали, не нападали, не різали”...

Затримання Олексія 

“Вочевидь, Олексій влаштувався на роботу в новому місті”, — каже Олена Агафонова. Коли 1 березня чоловік ішов на роботу, його помітили російські правозахоронці. Олексія схопили й відвезли додому. Вдома якраз була і Марія.

Силовики сказали дитині, що забирають батька, викликали комісію зі справ неповнолітніх і вийшли на сходовий майданчик: чи то охороняти особливо небезпечну семикласницю, чи то чекати на соцпрацівників. Приголомшену дитину лишили саму в квартирі. За наявною інформацією, батька Марії відвезли до Слідчого комітету. 

Довідавшись про те, що відбувається, Олена Агафонова відразу пішла до Марії (волонтерка мешкає неподалік родини Москальових) і застала поліцію, яка чатувала біля дверей…

“Я до них прийшла, Машу трохи заспокоїла, — розказувала Олена. — Вона молодець, тримається”. В телеграм-каналі “ОВД-Інфо” журналісти виклали відео, на якому Марія розповідає Олені, що сталося. За словами дитини, жодних документів вони не показували, просто забрали тата.

Після приїзду комісії дитину тимчасово забрали до дитячого притулку. Олексій виховував доньку сам.

Напередодні затримання Олексія, 28 лютого, до Олени Агафонової завітали двоє невідомих. Зайди не пред’явили жодних посвідчень, заявили: “Нам потрібен Москальов. Він у вас. Ми зараз будемо проводити обшук”. Олена не погоджувалася, щоби незнайомці, які навіть не показали документів, проводили обшук. Чоловіки почали погрожувати волонтерці, казали, що згодом виламають двері. Тоді жінка викликала поліцію. Приїхало близько двадцяти людей. Не знайшовши Олексія, якого й не було вдома в Олени, поліцейські поїхали.

Якщо Марію не заберуть близькі родичі, а її батька засудять, Олена збирається оформлювати опікунство над дівчинкою. Сама Олена Агафонова має п’ятеро дітей.

 Поділитися