MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Гутаперчева пам’ять

14.03.2023   
Марина Гарєєва
Окупаційна влада Маріуполя намагається змінити ідентичність українських дітей. Школярів змушують підіймати прапор і слухати гімн Росії, в школах з’являються стенди з “героями ДНР”, а студентів закликають терміново стати на військовий облік.

Січень 2023 року. Концерт в Маріуполі. Українські діти вимушені виступати перед російськими військовими. Фото з телеграм-каналу Петра Андрющенка [маріуполь концерт для окупантів психологічне насильство примус]

Січень 2023 року. Концерт в Маріуполі. Українські діти вимушені виступати перед російськими військовими. Фото з телеграм-каналу Петра Андрющенка

Окупувавши Маріуполь, представники РФ намагаються змінити ідентичність українських дітей, які не змогли виїхати з міста. Як повідомляє Маріупольська міська рада, українських школярів змушують підіймати російський прапор і слухати гімн Росії.

“Кожен тиждень у школах починається з так званого ‘патріотичного виховання’, а насправді — промивки мізків дітей. Їх змушують вишукуватися у лінійку, слухати гімн держави-терориста та підіймати її прапор. І це при тому, що росіяни вбили у місті понад 22 тисячі людей”, — йдеться у телеграм-дописі Маріупольської міської ради від 14 березня.

Викривлена російська історія дісталась шкіл міста, де почали героїзувати вбивць і загарбників. Як розповіли в міськраді, у школах розмістили стенди з історіями та фотографіями “героїв ДНР”. Таке прославлення, у якому окупанти й вбивці мешканців міста постають “героями” й “освободітєлямі”, має підмінити справжню історію Маріуполя. Вочевидь, Росія хоче вплутати дітей, які мають доволі пластичну психіку, у черговий міт про великий рускій народ, що поглине їхню ідентичність.

Фото з телеграм-каналу Маріупольської міської ради.

Фото з телеграм-каналу Маріупольської міської ради.

Проте містяни чудово пам’ятають цинізм російських визволителів, які, побачивши напис ДІТИ біля драмтеатру, розбомбили будівлю. Тепер окупанти хочуть довершити почате й стерти пам’ять тим, кого не вдалося знищити фізично. Намагання переписати історію потрібно Російській Федерації, аби уникнути покарання за вчинені злочини. Адже забуття справжніх воєнних злочинців завше слугує першою сходинкою до їхньої безкарності.

При цьому окупанти розглядають молодь окупованого міста як чергове гарматне м’ясо, яке можна відправити воювати проти власної країни. 14 березня у Маріупольській міській раді повідомили, що представники РФ планують мобілізувати студентів, які залишилися в місті. За наявною інформацією, до маріупольських ВНЗ надійшла розсилка, в якій йдеться про необхідність терміново стати на військовий облік. У міськраді припускають, що такі дії окупантів можуть свідчити про те, “що росіяни намагаються провести ‘тиху’ мобілізацію”.

Скриншот розсилки. Фото з телеграм-каналу Маріупольської міської ради.

Скриншот розсилки. Фото з телеграм-каналу Маріупольської міської ради.

“Росіяни постійно показують неймовірний рівень свого цинізму. Вони зруйнували наше місто, а тепер хочуть змусити нашу молодь воювати проти своїх же. Нікого не цікавить, що це студенти, адже для окупантів усі маріупольці — це лише додатковий ресурс. Ми вже бачили, як раніше окупанти призивали до своєї армії людей під виглядом працевлаштування. Зараз вони пішли ще далі”, — цитує телеграм-канал Маріупольської міської ради міського голову Вадима Бойченка.

У лютому 2023-го року розпорядження про мобілізацію отримали і співробітники одного з навчальних закладів окупованого міста. Розпорядження надійшло викладачам-чоловікам, які отримали російське громадянство. Таким чином окупаційна влада розпочала відкриту мобілізацію у місті, наголошували у міській раді Маріуполя.

У телеграм-дописі від 17-го лютого міськрада повідомила, що раніше було мобілізовано трьох працівників комунального підприємства “Автодор”. “Тепер окупанти шукають новий мобілізаційний ресурс на комунальних підприємствах та у міській структурі, бо не все так добре на фронті”, — припускали у міськраді.


Як ми писали раніше, представники РФ цілеспрямовано скоюють низку злочинів проти українських дітей. Генеральний прокурор Андрій Костін відмічав, що “найбільш системним видом злочинів проти дітей є примусова депортація дітей на територію Росії та Білорусі”. Команда Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я виявила щонайменше 43 заклади, в яких утримували чи досі утримують українських дітей. Дослідники встановили, що мережа таборів для утримання українських дітей простягається усією територією Росії. Отримані дані свідчать про те, що до вивезення й утримання українських дітей на території Росії чи підконтрольних Росії територіях України залучені російські урядовці усіх рівнів, а депортацію централізовано координує уряд РФ. Зокрема, Президент РФ Володимир Путін особисто призначав і публічно підтримував багатьох осіб, залучених до депортації українських дітей.

Також було встановлено, що росіяни незаконно всиновлюють дітей. Дані з відкритих джерел свідчать про те, що не менше 20 незаконно всиновлених українських дітей потрапили до Московської області, де були зараховані до місцевих шкіл. Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Ґранді наголошував, що Російська Федерація порушує фундаментальні принципи захисту дітей, адже за умов війни, коли неможливо встановити наявність батьків або опікунів, заборонено змінювати громадянство або починати процедуру всиновлення. У січні 2023-го посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер повідомляв, що лише від початку нового року росіяни могли вивезти 2 000 дітей з України.

За інформацією державного порталу “Діти війни”, станом на 14 березня 2023 року, щонайменше 16 226 дітей були незаконно депортовані до Російської Федерації. Наразі до України вдалося повернути 308 дітей. Від 24-го лютого в Україні загинули щонайменше 464 дитини. 935 дітей зазнали поранень. 373 дитини вважаються зниклими безвісти. Через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо.

Дослідники Єльської школи відмічали, що “оздоровчі” табори, до яких вивозять українських дітей з окупованих територій України, мають на меті “ідеологічно перевиховувати” українських дітей. Спроби перевиховання українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків (щонайменше у 32 закладах). Натаніель Реймонд (один із дослідників, який працював над звітом) підкреслював, що “задокументовані випадки є явним порушенням 4-ї Женевської конвенції”. Експерт також зауважив, що встановлене може свідчити про злочин геноциду, вчинений Російською Федерацією під час війни проти України, оскільки переміщення дітей з метою зміни або знищення їхньої національної ідентичності може розглядатися як складова злочину геноциду.

Згідно зі статтею 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, “насильницька передача дітей із однієї людської групи в іншу” належить до дій, “вчинених з наміром знищити, цілком чи частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку”, тобто є геноцидом. У листопаді 2022 року Харківська правозахисна група висвітлювала встановлені випадки незаконної депортації українських дітей у статті “Українські діти в Росії: порушення Женевської конвенції і злочин геноциду”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися