MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Житомирська установа виконання покарань (№8)’

26.04.2023   
Сергій Зуйков, Андрій Діденко, Олексій Ярославцев
Виявлені недоліки в роботі медичної частини, що призводять до порушення прав засуджених. Приміщення установи потребують капітального ремонту.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 1

10 квітня 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснила превентивний черговий моніторинговий візит до державної установи “Житомирська установа виконання покарань (№8)”.

Попередній візит відбувся 22 червня 2022 року.

Загальна інформація

Житомирська установа виконання покарань (№8) 31

Державна установа “Житомирська установа виконання покарань (№8)” складається з приміщень слідчого ізолятора, в яких утримуються особи, що перебувають під слідством, а також засуджені, вирок відносно яких не набрав законної сили; засуджені, що слідують транзитом до інших пенітенціарних закладів; сектору максимального рівня безпеки для тримання засуджених довічно, а також осіб, засуджених до певних термінів покарання, які утримуються в камерах максимального рівня безпеки; а також харчоблоку, медичної частини, відділень господарської обслуги та банно-прального комбінату.

Цьогорічний візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.

Метою візиту був збір та аналіз даних щодо дотримання прав людини в установі виконання покарань.

Керівник установи виконання покарань і арештного дому — полковник внутрішньої служби Квасний Андрій Вікторович.

Монітори безперешкодно і швидко потрапили на територію установи, мали можливість безперешкодно відвідати пости та будь-які інші приміщення, спілкуватися з засудженими, зокрема, на умовах анонімності.

За даними керівництва установи, на одного представника адміністрації припадає 3,03 ув’язнених (засуджених). В установі працюють три психологи. Вартість утримання одного в’язня на день складає 46,85 гривні.

Протягом 2023 року до установи прибули 1872 особи. Протягом 2022 року в установі померло 10, протягом 2023 року — 2 особи. Працевлаштовано з-поміж засуджених 59 осіб. Середньомісячна зарплата засуджених у поточному році складає 2177,78 гривні. В установі працює крамниця.

У медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи перебуває 16 осіб, в медичному закладі МОЗ — 1 особа. На обліку ВІЛ/СНІД — 53 особи. На обліку як схильні до самогубства перебуває 78 осіб. За 2022 рік зафіксовано 2 випадки самогубства. На обліку як схильні до членоушкодження перебуває — 12; як схильні до втечі — 10; як злісні порушники режиму утримання — 19 осіб.

На неналежні умови утримання, неналежне надання медичної допомоги в 2022 році було 807 скарг, з початку 2023 року — 200 скарг.

Інвалідність першої групи мають 3 особи, другої групи — 4, третьої групи — 12 осіб. У 2022 році звільнено 157 осіб, з них 13 — умовно-достроково. З початку 2023 року звільнено 125 осіб, з них умовно-достроково 1 особа. В 2022 році зареєстровано 27 викликів швидкої допомоги, з початку 2023 року таких викликів 9.

В 2022 році зафіксовано 79 випадків тілесних ушкоджень, з них під час прибуття — 58 випадків, та ще 21 такий випадок сталися під час перебування в Установі. З початку 2023 року зафіксовано 18 випадків: 11 під час прибуття і 7 під час перебування в Установі.

В 2022 році надано 57 тривалих, 102 короткострокових та 23 короткострокових контактних побачень. За період 2023 року, станом на момент відвідування, надано 24 тривалих, 51 короткострокове та 5 контактних короткострокових побачень. Вартість короткострокового побачення складає 30 гривень, тривалого — 575,90 гривень на особу на одну добу.

Приміщення установи застарілі та потребують капітального ремонту. На момент візиту монітори спостерігали аварійну ситуацію із водопостачанням.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 42

Збірне відділення

Під час доправлення до установи ув’язнені потрапляють у збірне відділення. В цьому відділенні особи можуть перебувати до двох годин. Тут відбуваються обшук, дактилоскопіювання, медичний огляд та розподіл по камерах. Через збірне відділення проходять як особи, які вперше прибули до установи, так і ті, що виїжджали на слідчі або судові дії.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 5

У відділенні 2 камери та приміщення для зберігання речей.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 6

Житомирська установа виконання покарань (№8) 7

На території відділення тривають ремонтні роботи, зокрема, відбувається переобладнання камер з урахуванням нового водогону та каналізації.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 8

Кімнати відеоконференцій

Кімнати для проведення судових засідань онлайн:

Житомирська установа виконання покарань (№8) 9

Житомирська установа виконання покарань (№8) 10

Слідчі кабінети

В кімнатах проходять зустрічі з адвокатами, слідчі дії. Робоче місце обладнано тривожною кнопкою.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 11

Житомирська установа виконання покарань (№8) 12

Доступна інформація про безоплатну правову допомогу.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 14

Платна камера

Платна камера з поліпшеними умовами тримання (кондиціонер, мікрохвильова піч, скороварка, душова, бойлер та інші покращені умови) на одну особу за добу коштує 550,00 гривень, за тиждень — 1880,00 і за місяць — 4470,00 гривень.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 19

Житомирська установа виконання покарань (№8) 21

Кімната IP-телефонії

Слідчо-заарештовані і засуджені можуть користуватися послугами ІР-телефонії, планшетами для дзвінків за кордон, написавши заяву на ім’я начальника установи. У більшості випадків про надання послуги зв’язку слідчий повідомляється по факту.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 17

Транзитні камери

Житомирська установа виконання покарань (№8) 22

Житомирська установа виконання покарань (№8) 23

Житомирська установа виконання покарань (№8) 24

Камери для тримання слідчо-заарештованих

Більшість камер у занедбаному стані і потребують ремонту.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 28

Житомирська установа виконання покарань (№8) 30

Житомирська установа виконання покарань (№8) 26

Житомирська установа виконання покарань (№8) 44

Медична частина

Завідувач Житомирської міської медичної частини №8 філії ЦОЗ ДКВС України в Житомирській області (далі — медична частина) — Діденко Ігор Володимирович.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, мала доступ до медичної документації.

На день візиту штатний розпис Житомирської міської медичної частини №8 філії ЦОЗ ДКВС України в Житомирській області не був затвердженим у зв’язку зі змінами. Разом з тим, завідувачам медичної частини було повідомлено, що укомплектовані наступні посади:

  • завідувач медичної частини — лікар — 1 ставка;
  • лікар-терапевт — 0,5 ст.;
  • лікар-стоматолог — 0,5 ст.;
  • лікар-психіатр — 0,5 ст.;
  • лікар-фтизіатр — 0,5 ст.;
  • лікар-рентгенолог — 0,75 ст.;
  • лікар-інфекціоніст — 0,5 ст.;
  • лікар-хірург — 0,25 ст.;
  • лікар-дерматовенеролог — 0,25 ст.;
  • лікар ультразвукової діагностики — 0,25 ст.;
  • лікар загальної практики сімейної медицини — 0,5 ст.;
  • фельдшер — 4 ст.;
  • старший фельдшер — 1 ст.;
  • сестра медична — 0,5 ст.;
  • рентгенолаборант — 1 ст.;
  • асистент фармацевта — 0,5 ст.;
  • лаборант — 2 ст.;
  • молодша медична сестра — 1 ст.;
  • дезінфектор — 0,5 ст.

Вакантними залишаються посади:

  • лікар-дерматовенеролог — 0,25 ст.;
  • лікар ультразвукової діагностики — 0,25 ст.

В поточному році проліковано 1150 осіб, із них: у стаціонарі — 14 осіб; амбулаторно — 1127 осіб; за діагнозом “туберкульоз” — 9 осіб.

Під час візиту були виявлені недоліки в роботі медичної частини, що призводять до порушення прав засуджених та осіб, які тримаються під вартою в ДУ “Житомирська установа виконання покарань (№ 8)”, зокрема, наступні.

Утримувані особи в установі не в повному обсязі забезпечені засобами індивідуального захисту; не здійснюється суворий контроль за дотриманням маскового режиму на території установи серед в’язнів; не проводиться щоденний температурний скринінг засуджених та осіб, які утримуються під вартою.

В порушення вимог Норми належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для засуджених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5 засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні).

Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при проведенні первинного та профілактичних медичних оглядів.

В порушення вимог абзацу 2 пункту 2 глави 2 розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 (далі — Порядок), через відсутність в штаті медичної частини лiкаря-гiнеколога у 2023 році новоприбулим до установи жінкам не проводиться повний первинний медичний огляд, унаслідок чого вони не отримують належну медичну допомогу.

Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С.

Протягом 2023 року в медичній частині було проведено 213 тестувань осіб на наявність вірусного гепатиту С, з яких у 66 осіб встановлено підозру на зазначене захворювання. В порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 №51, особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.

Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду.

На день візиту в установі перебувало 13 осіб, хворих на активний туберкульоз.
В порушення вимог пункту 2 розділу II Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я від 01.02.2019 №287 (далi — Стандарт), в медичній частині не дотримано вимоги для ізоляції хворих на туберкульоз осіб, зокрема палати для пацієнтів із заразною формою захворювання використовуються більше ніж на одну-дві особи (5 камер­-палат для хворих на туберкульоз на 19 ліжко-місць); двері до палати не оснащені ущільним порогом, ущільнювачами по краях; не забезпечена рециркуляція повітря за допомогою механічної вентиляції.

Порушення права засуджених на належну стоматологічну допомогу.

В порушення вимог Табеля оснащення обладнанням одного робочого місця лікаря-стоматолога та зубного техніка, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.04.2005 №158, в медичній частині відсутній дентальний рентгенапарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги ув’язненим та засудженим.

Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю).

Диспансерний нагляд здійснюється за 19 особами, які мають інвалідність. Із них Ⅰ групи — 3 особи; Ⅱ групи — 4 особи; Ⅲ групи — 12 осіб. Разом із тим, в порушення вимог Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”, особи з інвалідністю не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм, що спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що не у всіх осіб є індивідуальні програми реабілітації та не виконуються рекомендації індивідуальних програм реабілітації, у зв’язку з чим вони не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.

Крім того, в порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”, в установі не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).

Порушення права засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я.

У стаціонарі медичної частини на день візиту перебувало 16 осіб, 13 з яких хворі на активний туберкульоз.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 33

Приміщення камер-палат потребують капітального ремонту, стіни в камерах пошкоджені грибком. Камери не обладнані бачками з питною кип’яченою водою і припливно-витяжною вентиляцією. Вікна дерев’яні, санвузли, каналізація зношені та потребують ремонту з заміною санітарно-технічного обладнання. Це призводить до бруду, підтікання, антисанітарії, стійкого неприємного запаху та шкоди здоров’ю ув’язнених.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 37

Житомирська установа виконання покарань (№8) 51

Житомирська установа виконання покарань (№8) 36

В порушення “Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, затверджених наказом МОЗ України від 08.06.2015 №325, філією ДУ ЦОЗ ДКВС України у Житомирській області не укладено угоду зі спеціалізованою установою на утилізацію медичних відходів, у зв’язку з чим у медичній частині з початку 2023 року не організовано належного збирання, сортування та утилізації медичних відходів.

У приміщеннях медичної частини проводяться ремонтні роботи.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 52

Харчоблок

Житомирська установа виконання покарань (№8) 46

У приміщеннях харчоблоку відбуваються ремонтні роботи.

Житомирська установа виконання покарань (№8) 48

Контактні короткострокові побачення

Житомирська установа виконання покарань (№8) 53


Проєкт “Боротьба за життя”

В рамках проєкту “Боротьба за життя” було записано 10 інтерв’ю з засудженими довічно, які стверджують, що злочин не вчиняли і відбувають покарання незаслужено.

 Поділитися