MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Сокирянська виправна колонія №67’

13.05.2023   
Сергій Зуйков, Андрій Діденко, Олексій Ярославцев
Засуджені повідомили, що в справі щодо масового побиття ув'язнених, яке відбулося в установі 2 серпня минулого року, розслідування фактично не відбувається стосовно жодного фігуранта.

Сокирянська виправна колонія №67 1

14 квітня 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснила превентивний черговий моніторинговий візит до державної установи “Сокирянська виправна колонія №67”.

Цьогорічний візит здійснено в рамках проекту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данським інститутом проти катувань. Метою візиту був збір та аналіз даних щодо дотримання прав людини в установі виконання покарань, порівняння з попереднім візитом.

Попередній візит відбувся 6 листопада 2020 року.

Керівник установи — полковник внутрішньої служби Мартинюк Геннадій Миколайович.

Загальна інформація

Державна установа “Сокирянська виправна колонія” є установою середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, які вперше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких і особливо тяжких злочинів. На території установи функціонує сектор максимального рівня безпеки, арештний дім та сектор соціальної реабілітації засуджених.

Монітори відвідали: житлові приміщення, камери для утримання дисциплінарно покараних, арештний дім, дільницю сектор максимального рівня безпеки, банно-пральний комплекс, харчоблок і медичну частину.

Супроводжував моніторингову групу начальник установи.

За даними адміністрації, на кожного співробітника колонії припадає 2,5 засуджених. В установі працюють два психолога. Вартість утримання одного засудженого на добу складає 97 гривень.

Протягом поточного року до установи прибули 48 осіб. У 2022 році помер один засуджений.

Працевлаштовано 110 осіб, за трудовим договором (контрактом) оформлено 5 осіб. Середній заробіток у поточному році складає 1950 гривень. В установі працює крамниця.

На момент візиту дисциплінарні стягнення у вигляді карцеру відбував 1 засуджений, ще 2 засуджених перебували в ДІЗО.

На обліку ВІЛ/СНІД знаходяться 24 особи. На обліку, як схильні до самогубства — 17; як такі, що схильні до членоушкодження — 11 осіб; схильних до втечі — 7, злісних порушників режиму утримання — 21 особа.

Протягом 2022-2023 років не зареєстровано жодної скарги від засуджених щодо неналежних умов утримання, ненадання медичної допомоги. Практика відсутності скарг свідчить про те, що або скарги засуджених не відправляються, або засудженим не роз’яснене право на оскарження дій (бездіяльності) персоналу, умови утримання і надання медичної допомоги, або засуджені не бачать сенсу в оскарженні.

18 осіб мають інвалідність: 7 осіб — другу групу і 11 осіб — третю.

За 2022 рік було звільнено 110 осіб, з них умовно-достроково — 31, і трьом особам змінено умови відбування покарання на більш м’які. Протягом поточного року звільнено 31 особу, 5 з них — умовно-достроково.

Протягом 2022 року зареєстровано 5 випадків викликів швидкої допомоги; з початку 2023 року таких випадків 2.

За даними адміністрації, протягом 2022 році зафіксовано 2 випадки тілесних ушкоджень під час перебування в установі. В поточному році зареєстровано один випадок тілесних ушкоджень під час перебування в установі.

Водночас, під час термінового візиту 3 серпня 2022 року помічником народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатором програм Харківської правозахисної групи Андрієм Діденком задокументовано масове побиття в’язнів, що сталося на території колонії 2 серпня 2022 року (про це — нижче).

Протягом 2022 року надано 16 тривалих побачень, за період з початку 2023 року — 14.

Протягом 2022 року надано 74 короткострокових (через скло), а також 9 — контактних (без скла) побачень. Протягом поточного року через скло надано 5 побачень; контактних — 19.

Доступ до мережі інтернет здійснюється засудженими через 66 планшетів, які в них і зберігаються. В поточному році здійснено 444 телефонних дзвінки.

Під час візиту моніторами були оглянуті акти прокурорського реагування, журнали, постанови та інші документи, які стосуються роботи Установи.

Медична частина

Завідувач медичної частини №67 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях (далі — медична частина) — Руснак Анатолій Петрович.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги засудженим, мала доступ до медичної документації.

Сокирянська виправна колонія №67 53

Сокирянська виправна колонія №67 59

Сокирянська виправна колонія №67 63

Стаціонар медичної частини має в наявності 4 палати для соматичних хворих, розраховані на 5 ліжко-місць, та 1 інфекційний ізолятор, розрахований на 2 ліжко-місця.

Сокирянська виправна колонія №67 46

Сокирянська виправна колонія №67 45

Згідно зі штатним розписом, який був наданий завідувачем медичної частини, укомплектовані наступні посади:

  • завідувач медичної частини — 1 ставка;
  • лікар-терапевт — 0,5 ст.;
  • лікар-психіатр — 0,5 ст.;
  • лікар-стоматолог — 0,5 ст.;
  • лікар-рентгенолог — 0,5 ст.;
  • рентгенлаборант — 0,5 ст.;
  • лаборант — 0,5 ст.;
  • фельдшер — 4 ст.;
  • медична сестра зі стоматології — 0,5 ст.;
  • асистент фармацевта — 0,5 ст.;
  • молодша медична сестра — 0,5 ст.

Вакантною залишається посада лікаря-інфекціоніста — 0,5 ставки.

Диспансерний нагляд здійснюється за:

  • хворими на туберкульоз (5.1) — 19 осіб;
  • з розладами психіки — 120 осіб,
  • ВІЛ-інфіковані — 24 (24 отримують АРТ).

Також на обліку перебувають 18 осіб, які мають інвалідність. З них Ⅱ гр. — 7 осіб; Ⅲ гр. — 11 осіб.

В стаціонарі на день візиту перебувало 4 особи, з яких двоє осіб повідомили , що хворіють на ОРВІ, 1 особа — із захворюванням підшлункової залози, 1 особа повідомила, що перебуває у стаціонарі у зв’язку з лікуванням серцевої хвороби, разом з тим виконує обов’язки дезінфектора та прибиральника.

Під час моніторингового візиту були виявлені недоліки в роботі медичної частини № 67, що призводять до порушення прав засуджених в ДУ “Сокирянська виправна колонія (№67)”, зокрема, наступні.

Порушення прав засуджених та ув’язнених на отримання первинної, вторинної та третинної медичної допомоги

Відповідно вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1464 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році”, НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення. Проте, через відсутність у засуджених та ув’язнених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

Порушення прав засуджених при проведенні профілактичних медичних оглядів

За наданою завідувачем медичної частини інформацією, плановий профілактичний медичний огляд пройшли 128 засуджених осіб. Разом з тим, в порушення п.6 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерством охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 (далі — Порядок), Журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду”, форма якого наведена в додатку 4 до Порядку, не ведеться з кінця 2021 року.

Порушення права в’язнів на інформацію про стан здоров’я, методи лікування та таємницю про стан свого здоров’я

Під час огляду медичної частини моніторами було зафіксовано, що у стаціонарі перебуває 4 особи. З них двоє осіб повідомили, що хворіють на ГРВІ, 1 особа із захворюванням підшлункової залози, 1 особа повідомила, що перебуває у стаціонарі у зв’язку з лікуванням серцевої хвороби. Під час вивчення медичної документації моніторами було встановлено, що в порушення ст. 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” дані засуджені не надавали згоду лікарям на діагностику та лікування. А саме: відсутні підписані форми первинної облiковоiї документацiї №003-6/о “Iнформована добровiльна згода пацiєнта на проведення дiагностики, лiкування та на проведення операцiї та знеболення i на присутнiсть або участь учасникiв освiтнього процесу”, затвердженої наказом Мiнiстерства охорони здоров’я України вiд 14.02.2012 №110.

Разом з тим, в порушення вимог п. 3, п. 4, п. 5 глави 5 розділу ІІ Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерством охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572, медичними працівниками не відображалися в медичних картках амбулаторних і стаціонарних хворих результати медичних обстежень лікарями, призначене лікування та перебіг хвороби, що виключає можливість отримання в’язнями інформації про стан їхнього здоров’я, а також можливість дослідити перебіг їхнього захворювання та лікування. А саме, на осіб, що перебувають у стаціонарі, відсутні медичні висновки лікаря про необхідність проведення обстеження та/або лікування в умовах стаціонару у медичній карті амбулаторного хворого №025/о, дані про їх прибуття до стаціонару медичної частини, які заносяться до Журналу обліку прийому, виписування засуджених та відмов від госпіталізації та медична карта стаціонарного хворого №003/о, що заводиться на кожного засудженого, до якої заносяться усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, у тому числі отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень.

Дані порушення начальник медичної частини прокоментував тим, що хворі, які отримують лікування, на час візиту в медичній частині не перебувають. Так, при повторному огляді палат в медичній частині, хворих на ГРВІ та хворого з захворюванням підшлункової залози вже не було, окрім одного засудженого, який не міг визначитися, на яких підставах він перебуває в медичній частині, стверджуючи при цьому, що він прибиральник, та демонструючи лікарські засоби, які він приймає у зв’язку з серцевою хворобою. На питання: “де знаходиться хворий, якому проводилася внутрішньовенна крапельна ін’єкція”, що зафіксували монітори на фото, медичний персонал не зміг надати відповіді.

Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду

В порушення Заходів та засобів щодо попередження інфікування при проведенні догляду за пацієнтами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2020 № 1777, в медичній частині обладнано лише один ізолятор для інфекційних хворих, що унеможливлює одночасне розміщення хворих на небезпечні інфекційні захворювання окремо один від одного та інших засуджених.

Утримуванні особи в медичній частині не в повному обсязі забезпечені засобами індивідуального захисту; не здійснюється суворий контроль за дотриманням маскового режиму на території установи серед в’язнів; не проводиться щоденний температурний скринінг засуджених.

Порушення права ув’язнених та засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я

Примiщення медичної частини не вiдповiдають вимогам статтi 22 Закону України “Про забезпечення санiтарного та епiдемiологічного благополуччя населення”. Стiни у приміщеннях медичної частини мiсцями мають вiдлущену фарбу, на панелях стiн вiдбита кахельна плитка, наявні дерев’яні вікна, стара дерев’яна підлога, що ускладнює дезiнфекцiйну обробку даних примiщень. Санвузли в деяких палатах потребують ремонту.

Сокирянська виправна колонія №67 60

Сокирянська виправна колонія №67 48

Засуджені не забезпечуються питною водою. Баки з питною водою відсутні. Температура повітря складала 15,3 градуси С.

Сокирянська виправна колонія №67 61

В порушення вимог Норми належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для засуджених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5, засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, зі своєю постільною білизною.

В порушення “Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, затверджених наказом МОЗ України від 08.06.2015 №325, філією ДУ “ЦОЗ ДКВС України” в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях не укладено угоду зі спеціалізованою установою на утилізацію медичних відходів, у зв’язку з чим у медичній частині з початку 2023 року не організовано належного збирання, сортування та утилізацію медичних відходів.

Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)

Диспансерний нагляд здійснюється за 18 особами, які мають інвалідність. Із них Ⅱ гр. — 7 осіб; Ⅲ гр. — 11 осіб. Разом з тим, в порушення вимог Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”, особи з інвалідністю не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм, що спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що не виконуються рекомендації індивідуальних програм реабілітації, у зв’язку з чим вони не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.

Крім того, в порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення” в установі не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).

Порушення права засуджених на психіатричну допомогу

Диспансерний нагляд у медичній частині №67 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях здійснюється за 120 особами з розладами психіки. Разом із тим, в порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572, в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.

Медичні препарати, термін яких сплив

В порушення п. 2 п. 5 розділу І, п. 4 п.5 розділу ІІІ, п. 1 п. 6 розділу IV Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.12.2003 №584, у медичній частині №67 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” час візиту зафіксувані протерміновані ліки.

Сокирянська виправна колонія №67 50

Сокирянська виправна колонія №67 56

Сокирянська виправна колонія №67 57

Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С

Протягом 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 39 тестувань осіб на наявність вірусного гепатиту С, з яких у 8 осіб встановлено підозру на захворювання.

В порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 №51, особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їх здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.

Порушення права засуджених на належну стоматологічну допомогу

В порушення вимог Табеля оснащення обладнанням одного робочого місця лікаря-стоматолога та зубного техніка, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України вiд 11.04.2005 №158, в медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги ув’язненим та засудженим.

Державне реагування на масове побиття засуджених

2 серпня 2022 року відбулося масове побиття засуджених спецпідрозділом “КОРД”. Під час термінового візиту до колонії 3 серпня 2022 року помічником народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатором програм Харківської правозахисної групи Андрієм Діденко, було задокументовано близько 22 осіб з тілесними ушкодженнями. Адвокати звернулися в компетентні органи, прокуратурою, ДБР були відкриті кримінальні провадження.

Під час візиту монітори поспілкувались із засудженими, яким було завдано тілесних ушкоджень. Опитані засуджені повідомили, що побої зняті, дані про побиття задокументовані, але розслідування фактично не відбувається стосовно жодного фігуранта.

В статистичних даних, заповнених керівництвом установи за 2022 рік, також не зазначені тілесні ушкодження в’язнів, спричинені під час масового побиття.

Сектор максимального рівня безпеки

Візит відбувався під час обіду.

Сокирянська виправна колонія №67 11

Засуджений В. звернувся з питанням, яке стосується його звільнення. До ув’язнення він мешкав на тимчасово окупованій території, не має родичів і місця, куди може поїхати після звільнення, також не має коштів.

Сокирянська виправна колонія №67 12

Молитовна кімната

Сокирянська виправна колонія №67 13

Прогулянкові дворики

Сокирянська виправна колонія №67 15

ДІЗО/ПКТ/ДПК/Арештний дім

Сокирянська виправна колонія №67 22

Сокирянська виправна колонія №67 21

Сокирянська виправна колонія №67 17

Сокирянська виправна колонія №67 18

Сокирянська виправна колонія №67 23

Житлові приміщення

Засуджений П. повідомив, що отримує пенсію, але скаржився на те, що не працює пральня.

Приміщення барачного типу:

Сокирянська виправна колонія №67 8

Кубрикові приміщення:

Сокирянська виправна колонія №67 3

Сокирянська виправна колонія №67 6

Правова література:

Сокирянська виправна колонія №67 9

Їдальня

Сокирянська виправна колонія №67 28

Сокирянська виправна колонія №67 26

Сокирянська виправна колонія №67 31

Сокирянська виправна колонія №67 32

Сокирянська виправна колонія №67 35

Ремонтні роботи:

Сокирянська виправна колонія №67 33

Лазня

Перукарня:

Сокирянська виправна колонія №67 37

Шторки, гумові килимки в наявності, водопостачання централізоване.

Засуджені не можуть самостійно регулювати температуру води в душі.

Сокирянська виправна колонія №67 38

Куточок фельдшера відокремлено.

Сокирянська виправна колонія №67 39

Пральня

Сокирянська виправна колонія №67 41

Сушка білизни:

Сокирянська виправна колонія №67 43

 Поділитися