MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У ПАРЄ закликали Росію звільнити українського правозахисника Максима Буткевича

24.05.2023   
Ірина Скачко
У Парламентській асамблеї Ради Європи вимагають негайно обміняти та звільнити правозахисника і називають справу Буткевича черговим втіленням беззаконня, яке чинять загарбники.

Максим Буткевич у полоні, скріншот з відео РИА Новости

Максим Буткевич у полоні, скріншот з відео РИА Новости

Автором заяви, яку підписали понад двадцять депутатів ПАРЄ, є данець Сьорен Сондергаард.

У Раді Європи наголошують: до війни Максим Буткевич був затятим пацифістом. Він брав участь в організації багатьох антивоєнних, альтерглобалістських, антифашистських протестів (зокрема щорічних акцій пам’яті вбитих російськими неонацистами Станіслава Маркелова та Анастасії Бабурової), виступав проти кордонів, загарбницьких війн, диктатури, авторитарних законів. Був учасником та організатором демонстрацій на підтримку меншин, ЛГБТК+ та біженців.

“10 березня 2023 року фейковий суд в окупованій Росією українській Луганській області засудив військовополоненого Максима Буткевича до тринадцяти років колонії суворого режиму за злочини, скоєні в місці, де він не міг бути”, — йдеться в заяві.

Нагадаємо, співзасновник Центру прав людини ZMINA та “Громадського радіо”, журналіст та правозахисник Максим Буткевич, який з початком повномасштабної війни вступив до лав ЗСУ, потрапив у російський полон в Луганській області — в районі Золотого та Гірського.

Максим Буткевич, фото: з фейсбук-сторінки

Максим Буткевич, фото: з фейсбук-сторінки

24 червня російське інформаційне агентство РИА Новости опублікувало відео із допитом кількох полонених українських бійців. Одним із них виявився Максим Буткевич.

У середині липня його батько, Олександр Буткевич, заявив, що в інформаційному просторі РФ почали “розганяти” фейки щодо його сина: “Небезпека в тому, що його почали називати нацистом, що його правозахисна діяльність — лише ‘прикриття’, ‘легенда, під якою ховався фашист, командир карального взводу’. Все це, звісно, робиться для того, щоб створити підґрунтя, щоб надалі вилучити Максима з середовища військовополонених і окремо інкримінувати йому статтю тероризму, замаху на державний устрій чи щось інше”.

Наприкінці серпня минулого року стало відомо, що Максим перебуває в полоні в “ЛНР”. В інтерв’ю Суспільному мати журналіста Євгенія Буткевич розповіла: “Максим був на зустрічі з представником з прав людини, де йому дали можливість подзвонити рідним, але він не міг пригадати номер мобільного телефону, тому розмова не відбулась”, — розповіла вона.

Буткевича разом з іншими двома полоненими — Віктором Похозеєм та Владиславом Шелем — звинуватили у “жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів”. Так звані “слідчі” наполягали, що “злочин” було “скоєно” 4 червня у Сєвєродонецьку. Буцімто цього дня Максим зробив постріл із протитанкового гранатомета по цивільних.

Колеги Максима Буткевича оприлюднили інформацію про те, що в цей час журналіст взагалі перебував у Київській області. В цілому звинувачення базується на самооговоренні, що може свідчити про те, що полонених катували.

У березні так званий “суд” на тимчасово окупованій росіянами території Луганської області засудив правозахисника до тринадцяти років ув’язнення. Похозея та Шеля засудили до восьми з половиною та вісімнадцяти з половиною років.

Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну спільноту “засудити судилище над Максимом Буткевичем та іншими двома громадянами, вимагати від РФ їхнього звільнення, так само як і інших українців, незаконно ув’язнених на тимчасово окупованих територіях та в Росії, а також вживати дієвих заходів задля протидії агресії Росії проти України”.

 Поділитися