Європарламент вимагає звільнити двох українських підлітків з Бердянська, яких Росія звинувачує у диверсії
Європейський парламент засудив дії РФ, яка порушила кримінальні провадження проти Тіграна Оганнісяна та Микити Ханганова — двох дітей з Бердянська, яких звинувачували у підготовці диверсії на залізниці. Як повідомляла Медійна ініціатива за права людини, “обвинуваченню передували кілька місяців знущань з дітей та їхніх сімей, затримання та катування”.
Європарламентарі вимагають від російської влади зняти усі звинувачення та негайно звільнити дітей, яким загрожує 20-річне ув’язнення за нібито організацію саботажу проти ЗС РФ. Світ має активніше захищати дітей, які стали жертвами розв’язаної Росією війни, ідеться в резолюції Європарламенту, ухваленій 15-го червня у Страсбурзі. За резолюцію проголосували майже одноголосно: 425 голосів “за” і три “проти”.
Про рішення Європарламенту повідомили кореспонденти “Укрінформу” та журналісти Deutsche Welle.
“Європейський парламент <…> рішуче засуджує процес проти Тіграна Оганнісяна та Микити Ханганова та жорстокість, перед якою вони постали, та вимагає негайно припинити процес проти них та дозволити їм покинути тимчасово окуповані території України та Російської Федерації”, — цитують в “Укрінформі” уривок з резолюції.
Окрім цього, парламентарі закликали запровадити санкції щодо усіх осіб, причетних до вчиненого над підлітками насильства. З-поміж інших до підсанкційного списку мають потрапити й так звані слідчі “тимчасового директорату російського МВС по Запорізькій області”, який незаконно діє на підконтрольних РФ територіях України.
Європарламентарі також звернулися до міжнародних гуманітарних організацій, зокрема й до Міжнародного Комітету Червоного Хреста, аби ті посприяли безпечному вивезенню дітей чи на підконтрольну Україні територію, чи до будь-якої іншої країни, яка зможе гарантувати безпеку дітей.
Законодавці ЄП засудили грубі порушення прав дитини, а саме “цілеспрямовані дії Росії проти українських дітей”, з-поміж яких примусове переміщення на тимчасово окуповані Росією території України, незаконні депортації до Росії та Білорусі, незаконне усиновлення та спроби нав’язати “перевиховання”.
Парламентарі вчергове закликали Єврокомісію та Раду ЄС ухвалити спеціальний пакет заходів, спрямований на захист дітей, які змушені рятуватися від російської війни або постраждали від неї.
Європарламентарі також засудили дії білоруського режиму, який сприяє депортації й насильницькому переміщенню українських дітей, та закликали ЄС вжити негайних заходів для запобігання депортації українських дітей до Російської Федерації та незаконному всиновленню (чи удочерінню) дітей, які мають рідних батьків чи правомірних опікунів в Україні.
Як зауважив литовський депутат Пятрас Ауштрявічюс, російські загарбники вдаються до затримань та катувань неповнолітніх тому, що почувають себе невпевнено на окупованих українських територіях. Через це росіяни оточують себе “атмосферою підозрілості, агресії та репресій”, переконаний Ауштрявічюс. На думку політика, путінський режим повернув Росію і тимчасово окуповані території України у часи “страху і беззаконня”. “Але вони довго не триватимуть і настане момент справедливості. Тому вкрай важливо документувати всі злочині, скоєні російськими окупантами”, — цитують журналісти DW Ауштрявічюса.
“Мене запитували, чому Європарламент вирішив згадати саме ці два імені? Я відповім — чому. Імена мають значення. Бо ми не просто визнаємо, що вони [діти, які постраждали від дій РФ] існують, ми подаємо знак надії та солідарності Тіграну та Микиті — дітям, з якими поводяться не лише не як з дітьми, а так, нібито вони взагалі не люди”, — сказав під час дебатів, які передували голосуванню за резолюцію, німецький депутат Сергій Лагодинський. Він також наголосив, що над українськими підлітками “знущається режим, який окупував їхню країну”, та пообіцяв, що Європарламент зробить усе можливе, аби допомогти звільнити дітей.
Як відмічають журналісти DW, усі учасники дебатів не раз повторювали, що незаконне переслідування та катування Тіграна Оганісяна та Микити Ханганова — це лише один з численних злочинів Росії проти українських дітей. Одна з авторок резолюції, чеська депутатка Міхаела Шойдрова, нагадала, що згідно з даними звіту ОБСЄ, з України до РФ було примусово вивезено близько 19 з половиною тисяч дітей. Пані Міхаела закликала міжнародну спільноту бути “активнішою та сміливішою” у допомозі з пошуку і повернення українських дітей. На думку політикині, задля цього організація Червоного Хреста має використати свій “унікальний мандат, наданий їй Женевською конвенцією”.
“Ми повинні продовжувати захищати права дітей, бо не можемо залишити напризволяще найвразливіших жертв цієї війни”, — наголосила Шойдрова.
На думку правозахисників, міжнародний розголос може допомогти дітям і врятувати Тіграна Оганісяна та Микиту Ханганова від переслідувань російської влади. На цей заклик відреагували посольство Великобританії в Україні, Держдепартамент США, представництво ЄС в Україні та інші міжнародні інституції. 15-го червня своє слово на захист українських підлітків сказав і Європарламент.
Детальніше про справу, порушену проти двох підлітків з Бердянська, які зазнали тортур, можна почитати у статті ХПГ.
РФ не вперше порушує кримінальні справи проти українських дітей. Нещодавно, аби не повертати до України 14-річну дівчину, яку росіяни викрали з тимчасово окупованої території, проти неї порушили кримінальне провадження. Окрім цього, як відмічали у Кримськотатарському ресурсному центрі, за час російської окупації півострова у Криму були зафіксовані щонайменше 24 випадки переслідування неповнолітніх. При цьому реальна кількість дітей, які зазнали переслідувань окупаційної влади, може бути значно більшою.
Згідно зі звітом ОБСЄ, оприлюдненим у травні цього року, Російська Федерація порушує права українських дітей, яких було незаконно депортовано чи переміщено. Експерти ОБСЄ зафіксували численні та повторювані порушення інтересів та прав дітей, з-поміж яких: права на ідентичність, сімʼю (та возз’єднання з сім’єю), освіту, доступ до інформації, відпочинок, дозвілля, свободу думки, совісті та релігії, права на свободу і недоторканність і багато іншого.
27-го квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Як було зазначено у резолюції Парламентської асамблеї, до злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. У ПАРЄ наголошували, що Росія навмисно створює нестерпні умови, не лишає людям вибору, спонукає виїхати до Росії, на підконтрольні Росії території України чи до Білорусі. Громадяни України зазнають “фільтрації”, тортур та жорстокого поводження. Українських дітей передають у прийомні родини, поміщають до дитбудинків, русифікують… Організованість і злагодженість дій окупаційних сил РФ вказують на невипадковість скоєних злочинів. У ПАРЄ переконані, що все це свідчить “про намір знищити як Україну і українську ідентичність, так і культурні й мовні особливості її народу”.
Попри заклики світу спинитися й рішення міжнародних судів, Росія продовжує вчиняти злочини проти української малечі та відправляє дітей до так званих “оздоровчих таборів”, розташованих у РФ, Білорусі чи на тимчасово окупованих територіях України, зокрема у Криму. Харківська правозахисна група писала про дітей, вивезених з Харківської області, дітей з Маріуполя, всиновлених дітей з Донецької області й інші злочини проти дітей. Під час конференції ОБСЄ, що відбувалася у квітні 2023-го, представник ХПГ, правник Владислав Должко відмічав, що зібрані Харківською правозахисною групою дані щодо примусової депортації українських дітей дають підстави кваліфікувати такі дії як геноцид.