MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Забрали окуляри та Коран і заборонили спілкуватися кримськотатарською мовою Політв’язню Арсену Абхаїрову запропонували лікувати варикоз у Красноярській туберкульозній лікарніВироки без доказів: кримського політв’язня Аметхана Абдулвапова засудили до 10,6 років ув’язнення за ‘тероризм’В окупованому Криму українського офіцера Олексія Кисельова засудили до 8,5 років позбавлення волі У Криму ‘прокурор’ запросив 10 років позбавлення волі для колишнього командира корабля ‘Славутич’Добровільно, але в кайданках: кримську журналістку Ірину Данилович засудили до 7 років ув’язненняЗасуджені за катування: в Україні вперше винесли вирок за воєнні злочини, скоєні в окупованому КримуВ окупованій Макіївці розстріляли родину з 8 ромів: серед загиблих 4 дитиниБлакитний стяг із золотою тамгою: сьогодні — День кримськотатарського прапора

Кримським політв’язням Наріману Джелялову та Асану Ахтемову гіршає у СІЗО

22.06.2023   
Марина Гарєєва
Як розповів Дмитро Лубінець, бранцям не надають медичної допомоги. У Сімферополі їх утримують в неналежних умовах: змушують проводити 16 годин на день на ногах і не дозволяють навіть сісти на ліжко.

Світлина: “Кримська солідарність”

Світлина: “Кримська солідарність”

Російська Федерація вчергове порушує права кримських політв’язнів на життя, здоров’я та надання медичної допомоги.

Про це 21-го червня повідомив Дмитро Лубінець.

Ідеться про кримських бранців — першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джелялова та активіста Асана Ахтемова, стан здоров’я яких погіршується.

Півтора місяця тому російські силовики перевели їх (а також ще одного фігуранта сфальсифікованої “справи диверсантів” Азіза Ахтемова) до СІЗО №2 Сімферополя.

Уповноважений з прав людини розповів про стан здоров’я незаконно ув’язнених кримських татар. У Нарімана Джелялова набрякли стопи та варикоз на обох ногах, каже його дружина. В Асана Ахтемова загострився біль у спині.

Це відбувається через те, що Наріману, Асану та іншим бранцям доводиться по 16 годин на день — з шостої ранку до десятої вечора — проводити в камерах на ногах, оскільки їм не дозволяють ані сідати, ані лягати на ліжко. “При цьому така заборона порушує й правила внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів наказу російського Мін’юсту”, — наголосив Омбудсман.

Як повідомив Лубінець, кримським політв’язням не надають необхідного лікування. Зважаючи на ненадання медичної допомоги та неналежні умови утримання, їхні адвокати звернулися до адміністрації слідчого ізолятора.

“У знущаннях з бранців російські окупанти не знають меж. Їм забороняють дивитися в очі співробітникам СІЗО, ще їх змушують вчити російський гімн. За непокору — карають. Змушують, наприклад, стояти в зігнутому положенні під кутом 90 градусів головою вниз і руками вгору за спиною. Або ув’язнені зазнають жорсткого морального чи психологічного тиску”, — розповів Омбудсман.

Лубінець наголосив, що, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких РФ безпідставно утримує у в’язницях, прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право — на життя.

Світ має зважати на систематичне й зухвале порушення Російською Федерацією всіх норм міжнародного гуманітарного права в тимчасово окупованому Криму, переконаний Уповноважений. З огляду на це, потрібно “посилити тиск на РФ з вимогою негайного звільнення всіх незаконно утримуваних нею громадян України”, підсумував він.


Харківська правозахисна група висвітлювала справу Нарімана Джелялова та Асана Ахтемова. Їх заарештували восени 2021-го, нібито тому, що вони були причетні до “диверсії” та пошкодили газогін у селі Перевальне. Незаконно заарештовані кримчани розповідали, що на них чинили тиск і катували ефесбівці. У червні 2023-го Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомляв, що працівники Сімферопольського СІЗО №2 побоюються застосовувати фізичне насильство до Нарімана Джелялова через його міжнародну популярність, проте катують Асана та Азіза Ахтемових. У травні 2023-го стало відомо, що після переведення до СІЗО-2 у Сімферополі росіяни відмовлялися видавати Наріману Джелялову його ліки проти болю у хребті.

Окупувавши Крим, РФ діє усупереч усім нормам права, адже переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, порушує статтю 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону). За міжнародним гуманітарним правом Російська Федерація не має права застосовувати власне кримінальне законодавство на тимчасово окупованій території. Окрім цього, Росія не має жодного права вивозити жертв політично вмотивованих переслідувань на свою територію. Вивезення кримських політв’язнів на територію РФ є воєнним злочином. Відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, навіть якщо особа скоїла кримінальне правопорушення на окупованій території, саме на окупованій території її мають судити й саме на окупованій території особа має відбувати покарання.

Крім цього, Російська Федерація порушує норми утримання політв’язнів, не надає незаконно засудженим фахової медичної допомоги, фактично вбиваючи людей. Харківська правозахисна група писала про вигаданих Росією “шпигунів”, вироки без доказів й інші випадки кривосуддя, яке чинять підконтрольні РФ суди окупованого Криму. Представники РФ засуджують людей за вчинення “морської блокади”, яку неможливо вчинити, спираються на слова свідків, які навіть не бачили того, про що говорять, або плутаються у показах. При цьому маріонеткові суди, керовані Російською Федерацією, безкарно ламають життя людей і основи судочинства. Росіяни можуть ув’язнити людину на 17 років за 70 хвилин розмови про іслам, відібрати окуляри й Коран у 67-річного політв’язня та підкидати книжки під час обшуків. Можуть протримати людину у Володимирському централі (в’язниці для особливо небезпечних злочинців) за статтею про тероризм, а потім порушити нове кримінальне провадження. Представники РФ можуть користатися з власної безкарності на тимчасово окупованих територіях України.

За даними Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, станом на 15-те травня 2023-го року Російська Федерація незаконно утримує 182 політв’язні в Криму. З-поміж них — 116 кримських татар. У Кримськотатарському ресурсному центрі наголошували, що лише з 2017-го до 2022-го року на окупованому півострові було зафіксовано 7 911 порушень основних прав людини: 371 обшук (277 обшуків стосувалися кримських татар); 1 327 затримань (1 091 — кримських татар); 1 270 допитів (969 — кримських татар); 1 212 арештів (902 — кримських татар). За підрахунками КримSOS, сумарний термін жертвам політично вмотивованих переслідувань у Криму за рік повномасштабного вторгнення становить майже 700 років: 699 років і 9 місяців.

Більше про безчинства РФ у Криму та сфабриковані “судові процеси” можна почитати у рубриках Право на справедливий суд, Політика і права людиниПраво на життя

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися