MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Два тижні я спала на сирій землі’, — мешканка села Залісся

30.06.2023    доступно: in English | На русском
Олексій Сидоренко
Ірина Коваленко відзначила золоте весілля та займалася мирними справами, якими зазвичай займаються сільські жителі. Пані Ірина ніколи не могла подумати, що так звані “брати” прийдуть вбивати та руйнувати будинки. Їй довелося виїжджати з окупації у розстріляній росіянами машині, а коли жінка повернулася, побачила згарище та розруху.

Живу в Заліссі з онуком. Займалася всяким. Тим, чим люди у селі займаються завжди. Город орали, багато городів. Он на городі картопля, можу і вам зараз набрати, повно її. І раптом усього не стало. Я їжджу і на велосипеді, і на машині. Але зараз на машині ще можу, мабуть, поїхати, але на велосипеді не їжджу, бо оце у гіпсі нога була. Це два чи три дні назад зняли гіпс, нога ще не згинається. А на машині до лікарні їздила. Вона у мене повністю простріляна. Через гараж прострілили.

Чи могли уявити, що буде повномасштабна війна?

Не могла! Ми вважали, що Україна, Росія і Білорусь — це брати й сестри. Ми тут живемо вже понад п’ятдесят років, як хто зламається на дорозі, завжди до нас направляли. Дорожня організація поруч, чоловік тракторист, син водій. Бувало скажуть, що зламалася машина. А ми — їдьте туди, вам поможуть. Я росіянам казала: “Забирайтеся звідси! Ми ж були брати і сестри, і будемо братами і сестрами, забирайтеся!” А він: “Я з ким воюю, з тими не товаришую”. Можете уявити?

Восьмого березня 2022-го року Залісся окупували, що тут відбувалося?

Техніки повно було. Я ж вам кажу, тут один танк стояв, у сусіда — другий, через хату — третій. Туди далеко стояли. Страшне. Танків було дуже багато. Їх же повернули, один росіянин мені дорікав. Каже, он у нас начальника у Скибині застрелили. Вони оце повернулись і тут зупинились. Бог його знає, що вони тут робили. Ми тікали у погріб, а вони туди-сюди ходили. В ліс і з лісу. Я носила сусідському собаці їсти весь час. Отак дам йому їсточки, а цей [росіянин] каже: “Не йдіть! Стріляти буду!” Почали мінувати, спалили хату он ту під лісом. Але так, щоб вони аж нестерпні були з нами, я б не сказала.

Ірина Коваленко жителька с. Залісся, Київська обл.

Ірина Коваленко жителька с. Залісся, Київська обл.

Де ви ховались?

Аж он там, коло сараю. Можна піти побачити. Два тижні сиділи. Я лежала на сирій землі, на картоплі. Уявіть, картопля розсипалась, тут сусід лежав на тапчані, а там — його теща. Онука примостила на тапчані у кутку. Приходили, перевіряли його, бо 22 роки онуку. Перевірили його, подивилися, все нормально. Телефони позабирали: у мене такий простий [телефон], а у кого хороший, у того забирали. Один раз із нами став балакати старший [росіянин]: в нього випав такий пакетик, як ото сіль, такий квадратний. А я кажу: “У вас он щось випало”. А він глянув і у кишеню сховав. “Це нічого”, — каже. Напевно, то наркотики. Вони, напевно, ще під наркотиками були.

Чи замислювалися про евакуацію?

Не хотіла їхати, не хотіла курей кидати: і господарство, і хату, і все. Я ще виглядала з погреба, кажу: “Слава Богу, машина ціла, гараж цілий”. А потім онук каже: “Бабусю, виїжджаємо”. Вигнали мою машину, вже без вікон. Заднє [скло] вилетіло, переднє пробите, уся машина порвана. Я навіть нічого не взяла, бо не збиралася нікуди їхати. А тоді втекли. Онук забрав сусідів, оце тих, що я прийняла: ми в погребі разом сиділи. Я забрала сусідку, що з тієї сторони була, бо її донька їхала на роботу і сюди вже не повернулася. І отаким чином вибрались. Я поїхала до своєї сестри у Бровари.

Місяці два, напевно, там були, й мені два місяці не казали, що згоріла хата. А ми, виявляється, як виїхали, вона одразу згоріла. З 21-го на 22-ге згоріла наша хата. Горіла дуже сильно. Літня кухня була величезна, тоді виноградник, там комора… Все згоріло! Мене назад не пускали, щоб я не побачила, що хати немає. Он залізо лежить, бачили? Ото з нашої хати. Купа заліза.

У нас було багато матеріалу на хату. Ми думали з чоловіком (у нас троє дітей), хто буде будуватися, то матеріал у дворі лежить. Ми купляли його, на горищі лежав.

У нас було багато матеріалу на хату. Ми думали з чоловіком (у нас троє дітей), хто буде будуватися, то матеріал у дворі лежить. Ми купляли його, на горищі лежав.

У нас було багато матеріалу на хату. Ми думали з чоловіком (у нас троє дітей), хто буде будуватися, то матеріал у дворі лежить. Ми купляли його, на горищі лежав. Онук туди запасні частини від машини також поклав, гуму. Можете уявити, як довго воно горіло. Телевізор у хаті росіяни забрали. У онука забрали навіть кросівки, які він купив. Все позабирали. Коротше, наробили багато чого. І залишилися [ми] ні з чим, ну нічого немає. У мене зубів немає, м’ясорубки ні одної немає. Волонтери приїжджали, питали, що вам привезти? Кажу, м’ясорубку привезіть, немає чим жувати. Нам секатор і пилку привезли, бо весна ж, дерева обрізала. Ой, Боже! Що вони наробили, я не можу вам передати. Не хочу вам передавати, щоб ніхто не знав. Не треба знати. Хай нормальні люди не знають, хай вони знають.

Чи змінилося ваше ставлення до росіян?

Боже, повністю! В мене у Горькому є родичі. Вони все одно не усі однакові, так же? Але змінилося повністю й остаточно. Я їх ненавиджу. І білорусів, і росіян. Білоруси у нас знайомі, до нас заїжджали. Навіть посилки, бувало, просила, вони присилали те, чого у нас не було. А тепер вони не друзі. Вони лише вороги. Вже б ніколи я їх не прийняла, ніколи б не допомогла. Ми були друзями… І оце подумав би хтось, що білоруси та росіяни нападуть на Україну?! Хто б міг подумати? Я — ніколи! Ми з чоловіком 50 років прожили. Золоте весілля нам діти робили. Все у нас було. А тепер залишилися… Гроші, що в нас були, пішли на дах, на те, щоб хоч трохи щось відновити. А тепер як жити, Бог його знає. Бог його знає!

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися