MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Окупанти не віддали батькам тіла Тіграна Оганнісяна та Микити Ханганова, убитих росіянами в Бердянську

30.06.2023   
Марина Гарєєва
З дітьми мали попрощатися 29-го червня, проте поховання не відбулося. Представники РФ заявили про вбивство 16-річних підлітків 25-го червня. Що наразі відомо про обставини вбивства — зібрали у статті Харківської правозахисної групи.

Микита Ханганов та Тігран Оганнісян. Світлина: Медійна ініціатива за права людини

Микита Ханганов та Тігран Оганнісян. Світлина: Медійна ініціатива за права людини

Росіяни обіцяли повернути тіла вбитих дітей батькам, аби ті могли їх поховати, але порушили обіцянку. Про це повідомили мати Тіграна Оганнісяна та голова Бердянської міської військової адміністрації Вікторія Галіціна.

З хлопцями мали попрощатися 29-го червня, проте поховання не відбулося.

“Що буде далі — наразі невідомо”, — каже Галіціна.

Так само невідомо, що насправді сталося та чому російські зайди вбили 16-річних хлопців. 

Обставини вбивства

Про те, що в підконтрольному РФ Бердянську вбили двох “проукраїнських терористів”, росіяни заявили 25-го червня 2023-го року. Пізніше надходила інформація, що дітей могли застрелити снайпери. Самі окупанти розповідали, нібито хлопці загрожували мирним мешканцям міста й загинули “під час бою”, проте важко сказати, наскільки ця версія вбивства відповідає дійсності.

Представник окупантів на підконтрольних РФ територіях Запорізької області Володимир Рогов розповідав, що біля сьомої вечора, коли на міській набережній відпочивали люди, “двоє бойовиків відкрили вогонь з автоматів”, проте “завдяки злагодженим та оперативним діям правоохоронних органів терористів було блоковано та знищено”. Рогов також визнавав, що тоді підконтрольні РФ силовики вбили Тіграна Оганнісяна.

Росіяни стверджували, що діти напали на поліціянтів, зав’язався бій та підлітків убили під час перестрілки.

Як зазначала координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова, за кілька днів до розстрілу за хлопцями приїжджав “слідчий” у супроводі озброєного конвою, проте тоді підліткам вдалося втекти. Також Решетилова розповіла, що в день перед вбивством діти відмічалися в окупаційній поліції.

“За пів години до дзвінка слідчого батькам про те, що хлопці вбиті, мама Тіграна розмовляла з ним. Тігран був спокійний, казав, що гуляють з Микитою і думають, як святкувати день народження Микити. Микиті сьогодні мало виповнитись 17 років”, — писала пані Ольга 25-го червня на своїй фейсбук-сторінці.

“Наразі ми бачимо багато розбіжностей у фактах, часі, одязі, — писала правозахисниця 25-го червня. — Тіл хлопців батьки ще не бачили. Натомість рідних з учорашнього вечора мучать допитами й обшуками. Це дає підстави ставити під сумнів основну версію слідкома про напад на поліцейських. Принаймні батьки Тіграна і Микити вважають, що вся ця перестрілка, передсмертне відео — це постановка для того, щоб убити хлопців”.

Пізніше Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ), яка від початку розповідала про катування та затримання хлопців, зробила офіційну заяву щодо вбивства 16-річних підлітків.

Правозахисники наголосили, що обставини, які призвели до загибелі хлопців, невідомі. Отримана з відкритих та власних джерел МІПЛ інформація підтверджувала, що увечері 24-го червня у Бердянську відбулася перестрілка. При цьому немає жодних підтверджень того, що під час перестрілки постраждали мирні мешканці, а саме на цьому наголошували окупанти, стверджуючи, нібито цивільні постраждали від дій підлітків.

Наводимо частину заяви Медійної ініціативи з прав людини, яка проливає світло на те, що відбулося у підконтрольному РФ Бердянську:

“...Хочемо наголосити на важливості контексту та подій, що передували вбивству підлітків, — заявили у МІПЛ. — Із вересня 2022-го року Тігран та Микита, а також їхні сім’ї переслідувалися російською окупаційною владою. Тіграна викрадали з дому, впродовж п’яти днів катували та знущалися з нього. Його відпустили лише після розголосу про зникнення дитини, до якого вдалися батьки. Також сім’я намагалася вивезти Тіграна з окупації, проте окупанти заарештували хлопця та батьків і повернули їх в окупований Бердянськ.

Упродовж пів року діти перебували під жорстким пресингом окупантів. Їх допитували, змушували брати участь у ‘слідчих експериментах’, вони зобов’язані були щодня відмічатися в окупаційній поліції.

В останні кілька тижнів тиск посилився. Слідчі оголосили обвинувачення підліткам у підготовці диверсії та запланували передачу справи до суду. За кілька днів до вбивства додому до Тіграна приїхав слідчий з озброєним конвоєм, проте Тігран разом із Микитою втекли з дому і переховувалися від окупаційної поліції. У цей час Тігран телефонував мамі, яка перебуває в Німеччині з молодшими дітьми, просив допомогти. Хлопці потребували допомоги, але не змогли її знайти в окупованому місті.

Вранці у день трагедії Микита і Тігран повернулися додому. Відразу до них приїхав слідчий, з яким, за нашою інформацією, вони мали довгу розмову. Проте нам невідомо, про що саме вони розмовляли. Надвечір хлопці вдвох вийшли на прогулянку містом. За пів години до того, як з’явилися повідомлення про перестрілку, мама розмовляла з Тіграном телефоном. За її словами, він був спокійний і сказав, що о 21:00 планує бути вдома. Загалом із розмови було зрозуміло, що він очікує на зустріч із ріднею, мав плани на майбутнє і, очевидно, за власною ініціативою не вчинив би ризиковані для життя дії.

Як розгорталися подальші події, нам достеменно невідомо. Проте ми можемо впевнено припустити, що Тігран та Микита були доведені до відчаю тиском та знущанням окупаційної влади та, як їм здавалося, безвихідною ситуацією, в якій вони опинилися.

Не виключаємо, що окупаційне слідство могло залякувати хлопців, аби спровокувати їхню втечу і збройне затримання. Наразі МІПЛ вважає, що хлопців могли вбити навмисно. Окупаційні органи могли докласти зусиль для збереження життя підлітків, але цього не відбулося. Для прикладу, під час ‘слідчих дій’ Слідчий комітет у справі Оганнісяна і Ханганова залучав десятки силовиків. Натомість, за нашою інформацією, Тігран і Микита вбиті пострілами снайперів.

Медійна ініціатива за права людини вважає відповідальними за вбивство Тіграна Оганнісяна та Микити Ханганова окупаційну владу Бердянська, конкретно старшого слідчого другого відділу з розслідування особливо важливих справ слідчого управління Слідчого комітету Російської Федерації Хусаінова І. Р., а також керівництво Слідчого комітету РФ, яке, на наше переконання, сприяє злочинам своїх співробітників проти дітей, та вище військово-політичне керівництво Російської Федерації, для якого терор і знущання з цивільного населення є основою державної політики та окупаційних практик.”

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець говорив в етері телемарафону, що убивство 16-річних підлітків може розцінюватись як позасудова страта, а окупанти могли вдатися до інсценувань, аби виправдати дії російських військовослужбовців.

Оновлено:

30-го червня Ольга Решетилова повідомила, що поки упродовж вчорашнього дня рідні чекали, щоби підконтрольні РФ “слідчі” дозволили забрати тіла дітей, морг був оточений російськими військовими.

“Сьогодні стало відомо, що тіла нібито повезли на експертизу в Мелітополь”, — написала вона на своїй фейсбук-сторінці 30-го червня. На думку правозахисниці, росіяни роблять це, “аби приховати сліди своїх злочинів, адже по характеру уражень очевидно, що було вчинене вбивство, що в хлопців стріляли прицільно і на ураження”.

“Але всі ці хаотичні дії злочинців не мають сенсу. Нам все відомо і все зафіксовано. Нічого приховати уже не вдасться. Просто дайте рідним попрощатися з дітьми”, — закликала координаторка Медійної ініціативи за права людини.

“Диверсія” від школярів

Підконтрольна РФ окупаційна влада Бердянська затримала школярів за “антиросійську діяльність”. 24-го травня підлітки отримали обвинувачення від Слідчого комітету РФ: росіяни обвинувачували підлітків у підготовці диверсії, яка нібито мала стати на заваді підрозділам російської армії. 16-річним Тіграну Оганнісяну та Микиті Ханганову погрожували 20 роками в’язниці. За інформацією правозахисників, підконтрольні РФ “слідчі органи”, що незаконно діють на окупованих РФ територіях України, били Тіграна під час допитів і катували електричним струмом, аби домогтися від хлопця зізнання.

15-го червня Європарламент ухвалив резолюцію, в якій вимагав зняти усі звинувачення та негайно звільнити дітей. Європарламентарі закликали запровадити санкції щодо усіх осіб, які були причетні до вчиненого над підлітками насильства: до підсанкційного списку мали потрапити й так звані слідчі “тимчасового директорату російського МВС по Запорізькій області”, який незаконно діє на підконтрольних РФ територіях України.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися