ЄСПЛ оголосив рішення у справі ‘Росія проти України’
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив одностайне рішення та відмовився розглядати позов Росії проти України (№ 36958/21).
Про це повідомили на сайті ЄСПЛ 18-го липня.
З огляду на те, що Російська Федерація ігнорувала запити Суду та не брала участі в процесуальних діях після того, як її виключили з Ради Європи, в ЄСПЛ вирішили, що російський уряд більше не хоче підтримувати цей позов.
У ЄСПЛ додали, що хоча у квітні 2022-го російський уряд подав понад дві тисячі пакетів документів на підтримку своїх претензій, Росія не відповіла на запит Суду щодо перекладів цих документів, які мали бути надані Суду до 9-го січня 2023-го року. Без відповіді лишився й лист, датований листопадом 2022-го року, у якому Суд запитував Москву, чи хоче вона й надалі домагатися розгляду свого позову.
Як зазначено у пресрелізі, “враховуючи повторювану відсутність відповідей, Суд ухвалив, що російський уряд більше не хоче розгляду своєї заявки”.
У ЄСПЛ додали, що наразі на розгляді Суду залишається чотири позови України проти Росії.
Передісторія
У липні 2021-го Російська Федерація звернулася до ЄСПЛ з міждержавною скаргою на Україну. Як було зазначено в офіційному повідомленні, розміщеному на сайті Генеральної прокуратури РФ, Москва покладала відповідальність на владу України “за загибель мирного населення, незаконне позбавлення волі та жорстоке поводження з людьми, зокрема, яке відбувалося на Майдані Незалежності в Києві та в Будинку профспілок в Одесі у 2014-му році, а також на Донбасі”, “практику придушення свободи слова та переслідування інакомислячих шляхом заборони роботи засобів масової інформації, інтернет-платформ, переслідування журналістів, політиків і пересічних громадян”, “блокування Північно-Кримського каналу як основного джерела прісної води для жителів Кримського півострова”, “політику дискримінації російськомовного населення” і таке інше. Щобільше, у Кремлі заявляли, нібито в Україні практикують вбивства, викрадення, примусові переміщення та насильницькі зникнення, втручаються у волевиявлення мешканців окупованих територій Донецької та Луганської областей, нападають на дипломатичні, консульські та інші представництва РФ, розташовані в Україні. Також Москва цинічно звинувачувала владу України в загибелі мирного населення та покладала відповідальність на Київ за збитий малайзійський Boeing MH17, аргументуючи це тим, що Україна нібито “закрила повітряний простір над зоною бойових дій і пізніше не розслідувала цю обставину”.
Коментуючи подібні дії РФ, радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк наголошував, що “керівництво Росії вирішило скористатися інструментом ЄСПЛ після того, як на конституційному рівні забезпечило собі ж абсолютну можливість не виконувати будь-яке рішення ЄСПЛ”. Таким чином Кремль намагався використати Європейський суд з прав людини у власних пропагандистських цілях, адже жодної юридичної перспективи така скарга не мала. “Росія сплутала ЄСПЛ з шоу на російському телебаченні — у заяві до суду виклали усі міти російської пропаганди, — казав Міністр юстиції України Денис Малюська, коментуючи поданий РФ позов. — Зовсім безглуздим такий вчинок не назвеш — у них з’явився додатковий медіа-майданчик для промивання мізків та медіа-привід. Але з юридичної точки зору їх очікує неминуча поразка”.
“Якщо комусь був потрібен еталон політичного цинізму — ось він у вигляді подібних дій Росії, — говорив Подоляк. — З кожного телеприймача в РФ тепер щоденно істерично лунатиме перелік ‘звинувачень’, ‘доказів’, поданих ЄСПЛ”. Як відмічав Подоляк, парадокс полягав у тому, що Росії була “вигідна будь-яка істерія”, а негативне рішення проти РФ дозволило би Кремлю “розпочати іншу пропагандистську кампанію — вже з дискредитації самого ЄСПЛ”.
Він також зазначав, що Україна аж ніяк не може відповідати за наслідки воєнних дій, розпочатих Росією, це суперечило як здоровому глузду, так і міжнародному праву, адже саме Росія як держава-окупант відповідає за усе, що відбувається на окупованих нею територіях України: від порушень прав людини до знищення економіки.
Нагадаємо, що 25-го січня 2023-го року Європейський суд з прав людини підтвердив, що де-факто від 11-го травня 2014-го року саме “Росія, а не сепаратисти, здійснювала ефективний контроль над Донбасом”, а тому Російська Федерація несе відповідальність за те, що відбувалося на окупованих нею територіях. Зокрема, ЄСПЛ визнав частково прийнятною до розгляду справу щодо відповідальності РФ за систематичні порушення прав людини на територіях України, які перебували під російською окупацією. Детальніше про це можна почитати у матеріалі Харківської правозахисної групи, доступному за посиланням.