MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Правоохоронці виявили тіла цивільних на деокупованій Миколаївщині

14.07.2023   
Марина Гарєєва
За даними прокуратури, двох чоловіків розстріляли російські військові. Хоча Кремль заперечує вбивства цивільних, те, що на окупованих Росією територіях відбувалися вбивства мирних людей, підтверджували навіть супутникові знімки. Детальніше про це — у статті ХПГ.

Фото з фейсбук-сторінки Миколаївської обласної прокуратури.

Фото з фейсбук-сторінки Миколаївської обласної прокуратури.

У пʼятницю 14-го липня на звільненій території Миколаївської області правоохоронці виявили тіла двох цивільних.

Про це повідомили в Миколаївській обласній прокуратурі.

На офіційній фейсбук-сторінці правоохоронці розповіли про черговий воєнний злочин, який могли вчинити військовослужбовці Збройних сил Російської Федерації.

Тіла убитих знайшли під час чергового огляду місцевості та фіксування воєнних злочинів, скоєних російською армією, у селі Степове (Воскресенської територіальної громади Миколаївського району). Убитими виявилися місцеві мешканці, чоловіки 20-ти та 34-х років. За даними правоохоронців, навесні минулого року їх розстріляли російські військові.

Знайдені тіла загиблих направили до Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи. Тепер правоохоронці намагаються встановити обставини, знайти свідків та очевидців скоєння злочину. Триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаним з умисним вбивством (частина 2 статті 438 Кримінального Кодексу України).

Наразі на деокупованій Миколаївщині тривають слідчо-оперативні заходи з виявлення та документування воєнних злочинів, які могли вчиняти представники російських Збройних сил під час окупації частини територій.

Це не перший випадок, коли правоохоронці виявляють тіла на деокупованій Миколаївщині. 25-го квітня у звільненому українськими оборонцями селі Благодатне правоохоронці також виявили тіла двох цивільних. Ними виявилися 65-річний та 87-річний чоловіки. За даними слідства, вони загинули під час російських обстрілів Благодатного, які відбувалися 2-го квітня та 11-го листопада 2022-го року.

Супутникові знімки проти Кремлівської брехні

Після відступу російських військових у визволених містах і селах України постійно фіксують численні випадки убивств мирних жителів. Російська Федерація відкидає будь-які звинувачення у вбивстві цивільних.

При цьому факти вбивств мирних мешканців, які перебували на окупованій російськими військами території України, підтверджували навіть супутникові знімки.

У квітні 2023-го видання The New York Times оприлюднило матеріал, у якому були викладені й проаналізовані знімки з Бучі, що на Київщині, міста, яке пережило російську окупацію і вразило світ масштабом російської жорстокості. Зокрема, відеозапис, зроблений членом міської ради 2-го квітня, зафіксував мертві тіла на вулиці Яблунській, а супутникові знімки, надані NYT компанією Maxar Technologies, показували, що принаймні 11 тіл перебували на вулиці з 11-го березня — у час, коли Російська Федерація визнавала, що захопила Бучу. 

Аби встановити, коли саме були вбиті мирні люди, команда візуальних розслідувань аналізувала супутникові знімки, що зафіксували “темні об’єкти, розміром з людські тіла, які з’явилися на вулиці Яблунській”. Як зазначали журналісти: об’єкти, які з’явилися на знімках, були в тих самих позах, в яких віднайшли тіла, після того як українські оборонці звільнили місто. Щобільше, проведений журналістами аналіз показав, що “ці об’єкти залишалися у тих самих позах протягом понад трьох тижнів”, таким чином тіла убитих почали з’являтися на вулицях міста приблизно з середини березня, коли Буча перебувала під контролем російських Збройних сил. Деякі тіла лежали поряд із так званими кратерами, які могли утворитися від вибухів. Інші тіла були біля покинутих автівок і велосипедів. У деяких з убитих були зв’язані руки за спинами.

Фотодоказ оприлюднений розслідувачами The New York Times.

Фотодоказ оприлюднений розслідувачами The New York Times.

Усе це спростовувало цинічні твердження Кремля, нібито загиблі цивільні з’явилися в Бучі вже після того, як російські війська відступили з міста. 

В іншому розслідуванні журналісти NYT встановили, що десантники 234-го полку російських Збройних сил цілеспрямовано вбивали людей у Бучі. Харківська правозахисна група викладала основні моменти, реконструйовані командою The New York Times, у статті за посиланням. У лютому 2023-го року Генпрокурор України Андрій Костін повідомляв, що російські військові скоїли понад 9 000 воєнних злочинів у Бучанському районі Київської області. Нещодавно ХПГ поговорила з волонтером Патріком Лавлессом, який приїхав до Бучі одразу після звільнення і допомагав бучанському моргу сортувати трупи. Детальніше про те, що побачив американський волонтер, який завітав до знищеного рускім міром міста, можна прочитати у нашому інтерв’ю.

Нагадаємо, що лише за перші 15 місяців повномасштабного вторгнення (з 24-го лютого 2022-го до 23-го травня 2023-го) Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) задокументувало 864 випадки свавільних затримань цивільних, вчинених представниками РФ. Моніторингова комісія ООН встановила, що на окупованих РФ територіях України росіяни вчиняли свавільні затримання та катували людей. Деяких людей страчували без суду і без слідства (в ООН задокументували 77 випадків свавільних страт: було страчено 72 чоловіки та п’ятеро жінок), а деякі люди зникали безвісти. Раніше Mobile Justice Team (група міжнародних слідчих, що разом з Офісом Генпрокурора України займаються злочинами, ймовірно скоєними представниками РФ в Україні) встановила, що Російська Федерація планувала та фінансувала мережу катівень на Херсонщині, яка налічувала щонайменше 20 катівень. На думку українських та міжнародних правників, катівні були потрібні для втілення конкретної стратегії Російської Федерації. “Численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”, — казав Вейн Джордаш, керівник Mobile Justice Team. “Думка про те, що могло статися, якби Росії вдалося окупувати значні території України, жахає не менше тортур”, — говорив Вейн Джордаш. Про нові плани Кремля та катівні для українців можна прочитати за посиланням.

У базі, зібраній глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (Т4Р), наразі зафіксовано понад 45 тисяч злочинів, які могли скоїти представники РФ в Україні. База даних T4P — один із найбільших масивів даних про війну в Україні, де зафіксовані події ймовірних воєнних злочинів, які вдалося встановити. При цьому реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися